BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'ın İş Bankası hisseleri açıklamasına CHP'den ilk yanıt

CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine'ye geçmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a CHP'den yanıt geldi. Erdoğan'ın açıklamalarına tepki gösteren, Bülent Tezcan, "hukuk dışı bir dizi ekonomik operasyonlara hazırlık gibi görünüyor" dedi.

Abone ol

Cumhuraşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin İş Bankası'ndaki hissesine dikkat çekerek, "Mustafa Kemal Atatürk'ün bu tür bir varlığı bir siyasi partinin etiketi altına giremez" dedi, hisselerin Hazine'ye devredilebileceğini söyledi.

EKONOMİK OPERASYONLARA HAZIRLIK
Erdoğan, CHP'nin İş Bankası'ndaki hisselerini tartışmaya açması, CHP'de şok etkisi yarattı. Konuyla ilgili CHP'den ilk açıklama Parti Meclis Üyesi, Bülent Tezcan'dan geldi. Erdoğan'ın açıklamalarına tepki gösteren Tezcan, sosyal medya üzerinden "Darbeciler Atatürk’ün mirası ile uğraşmaktan bıkmıyor. 38 yıl önce Kenan Evren, şimdi de Erdoğan!.. Atatürk’ün bütün siyasi mirasına husumet besleyen Erdoğan şimdi de şahsi mirasına saldırıyor. Erdoğan’ın Atatürk’ün mirasına saldırı ve saygısızlık niteliğindeki İş Bankası tartışmasını açmasının amacı dikkatleri ekonomik krizden başka alana taşıma çabası ve hukuk dışı bir dizi ekonomik operasyonlara hazırlık gibi görünüyor." ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?
Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlamış ve CHP'nin İş Bankası'ndaki tartışma konusu olan yüzde 28 hissesini yeniden gündeme getirmişti.

"Bir TV kanalı açmış açmamış çok önemli değil. Partili birinin televizyonu da olabilir. Bunlar önemli değil. Ama daha önemli bir suç var. Siyasi partiler banka kurabilir mi? Hayır, kuramaz. Ama şu anda CHP, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü suistimal ederek, onun Cebi Hümayunundan dediğim, İş Bankası hisselerinin yüzde 28’inin sahibi durumunda. Oradan para alamıyor ama yönetim kurulunda dört üyesi var. Bu dört üye ne iş yapar? Buna bir bakılması lazım. Ben diyorum, bir defa Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu tür bir varlığı herhangi bir siyasi partinin etiketi altına giremez. Girse girse Hazine’ye girer.

Öyle mi? Vakıfbank’ta da Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün ciddi bir hissesi var. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu hissesini genel müdürlüğe aktarmak için gerekli talimatı verdik. Oradan gelecek gelir vakıf yatırımlarında kullanılsın. Zaten haram. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün haramla ne alakası olur? Olmaması lazım. Bunu Vakıf Katılım’a veya genel müdürlüğe vermesi lazım ki Vakıflar Genel Müdürlüğü bütün eserlerinde bu harcamaları yapsın. Bu çok çok ciddi bir imkan.”

ÖNCEKİ HABERLER
Bayrampaşa'da korkunç kaza otomobil ikiye bölündü
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bugün gazeteler hangi manşeti attı?
İzmir'de gece kulübü önünde silahlı kavga: 4 yaralı
Vali Şahin'den 3. havalimanı açıklaması
Kahramanmaraş'ta tekstil fabrikasında yangın
AK Parti il başkanının iş yerine silahlı saldırı!
Eylem hazırlığındaki 6 terörist etkisiz hale getirildi
Cesedi kokmaya başlayınca öldüğü fark edildi!
Cumhurbaşkanı Erdoğan martı projesini inceledi
Yorumlar 38 yorum