HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan flaş Euro 2024 açıklaması: Adil bir değerlendirme bekliyoruz

UEFA 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği yapacak takımı yarın saat 14.00'te açıklayacak. Türkiye ile Almanya'nın yarıştığı ev sahipliği için Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Adil bir değerlendirme bekliyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EURO 2024'e ev sahipliği için Türkiye'nin koşulları yerine getirdiğini vurgulayarak, "Adil bir değerlendirme bekliyoruz." dedi. İsviçre'nin Nyon kentinde yarın saat 14:00'te oylanacak 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği için Türkiye ile Almanya yarışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Funke Medya Yayın Grubu'na ait gazetelere verdiği röportajda, ırkçı ve ayrımcı saldırılardan dolayı Alman Milli Takımı'ndan ayrılan Mesut Özil ile Londra’da çekilen fotoğraf, futbolcunun Alman Milli Takımı bırakmasını ve EURO 2024 adaylığına ilişkin değerlendirmede bulundu.

STADLARIN DOLULULĞU VE REKLAM ARTAR... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için Türkiye’nin tüm gerekli koşuları yerine getirdiğini vurgulayarak, "Adil bir değerlendirme bekliyoruz." dedi. Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Erdoğan, "Türkiye zaten turizm açısından çok dinamik ve verimli bir ülke. Avrupa Şampiyonası’nda statların doluluğu, sponsor ve reklam gelirlerinin artması konularında şüphe duyulmamalı." diye konuştu.

UEFA OBJEKTİF OLURSA... Hemen hemen tüm büyük şehirlerde, çoğu zaman Avrupa ülkelerinde bile bulunmayan büyük kapasiteleri olan spor kompleksleri, stadyumlar ve spor salonları inşa ettiklerini anlatan Erdoğan, "UEFA, objektif değerlendirme yaparsa bu gerçekleri görebilir." değerlendirmesinde bulundu.

FOTBOL COŞKUSUNA BU FIRSAT VERİLMELİ... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 55 havalimanına, hızlı trenlere, iyi ulaşım altyapısına ve otoyollara sahip olduğuna işaret ederek, her yıl 40 milyon turistin A noktasından B noktasına gittiğini kaydetti. Almanya’nın 1974, 1988 ve 2006’da 2 dünya kupası ve bir Avrupa şampiyonasını düzenlediğini anımsatan Erdoğan, “Ev sahipliği için tüm şartları yerine getiren Türkiye gibi futbol coşkusuna sahip ülkeye bu fırsatın verilmesi gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

O FOTOĞRAF İÇİN PİŞMAN OLACAK BİRŞEY YOK... Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun'un kendisiyle çektirdiği fotoğrafla ilgili "Pişman olunacak bir şeyin bulunmadığını" belirten Erdoğan, “Bildiğiniz gibi Lothar Matthaeus da Vladimir Putin ile buluştu. Futbolcularımızın özgür iradeleriyle hareket etmek durumda olmaları lazım. Bunu eleştirenlere üzülüyorum." şeklinde konuştu.

ALMANYA'DA FUTBOL AYRIMCILIĞININ GÖSTERGESİ... Mesut Özil'in "Kazandığımda Almanım, kaybettiğimde göçmenim" ifadesinin Almanya’da futbolcuların ayrımcılığa uğramalarını iyi bir şekilde özetlediğini ifade eden Erdoğan, "(Mesut Özil) Alman Milli Takımı’nı sebepsiz bırakmadı. Bu ırkçı saldırılarla ve hakaretlerle karşılaşan herkes aynı tepkiyi gösterirdi." ifadelerini kullandı. Erdoğan ırkçılığa karşı birlikte el ele verip mücadele edilmesi gerektiğini kaydetti.

MESUT ÖZİL İLE İLK KEZ GÖRÜŞMEDİM... Londra’da Mesut Özil ile ilk kez görüşmediğine işaret eden Erdoğan şöyle konuştu: "Değişik vesilelerle birçok kez bir araya geldik. Aynı şekilde değişik ülkelerdeki Türk kökenli vatandaşlarımızla da buluşuyoruz. Mesut, Londra’da yaşayan biri. Ben oradayken onunla neden bir araya gelmeyeyim? Ülkemizde oynayan bir Alman futbolcu Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir fotoğraf çektirirse onu linç mi edelim? Bu mantığı anlamıyorum." Erdoğan, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın hem doğdukları hem de ebeveynlerinin geldiği ülkeye kendilerini ait hissedebileceklerini kaydetti.

ALMANYA'YI SEÇMELERİ KENDİ ÖZEL MESELELERİ... Özil ve Gündoğan’ın Alman Milli Takımı için oynamayı seçmelerine ilişkin bir soruya da Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızla gurur duyuyoruz." dedi. Türkiye’nin onların vatanı olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Ancak onlar Almanya’da yaşıyorlar ve doğal olarak Almanya’nın başarısı için çaba harcayacaklar. Almanya için oynamaları da kendi özel meselesi." değerlendirmesini yaptı.

BİZ ONLARLA BİRLİKTE SEVİNİYORUZ... Türkiye olarak Türk vatandaşlarının toplumun her seviyesinde katılım sağlamaları için cesaretlendirdiklerini ve desteklediklerini ifade eden Erdoğan, Türk kökenli futbolcuların Almanya Futbol Federasyonu’nda kariyer yapmalarına ilişkin de "Biz sakınca da sorun da görmüyoruz. Tam aksine biz onlarla birlikte seviniyoruz. Onlar Türk gençleri için örnek teşkil ediyorlar. Onların başarısı bizim başarımız." dedi.

"EĞER MERKEL DEĞİNİRSE..." Almanya’da 27-29 Eylül tarihlerinde resmi temaslarda bulunacak olan Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile futbolu konuşmayı planlamadıklarını ancak Merkel’in Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a değinmesi durumunda, kendisinin de futbolu konuşacağını belirtti.

ADAYLIK KRİTERLERİ DEĞİŞTİ... UEFA, tarihinde ilk kez, 2024 adaylık sürecinde, aday ülkeleri değerlendirirken "insan haklarına saygı" kriterini de dikkate alacağını açıklamıştı. Ev sahipliği için yarışan Almanyada ise henüz birkaç ay öncesine kadar futbol eksenli "ırkçılık" tartışmaları gündemdeydi. Mesut Özil bu tartışmanın örneklerinden birisiydi ve Özil, Alman milli takımını bırakmıştı. 

ALMANYA, HOLLANDA'YI ŞİKAYET ETTİ... Almanya yarınki oylama öncesi, Hollanda Futbol Federasyonu (KNVB) Başkanı Michael van Praag'ı, 'taraf tuttuğu' gerekçesiyle Avrupa Futbol Federasyonları Birliği'ne (UEFA) şikâyet etti. UEFA Yönetim Kurulu üyesi olan Hollandalı başkan, yarın saat 14:00'te 2024'teki şampiyonaya kimin ev sahipliği yapacağı konusunda oy kullanacak 17 kişiden biri.

AÇIKÇA TÜRKİYE'Yİ DESTEKLİYOR... Almanya Futbol Federasyonu (DFB), oylama öncesi Hollandalı yöneticiyi açıkça Türkiye'ye destek vermekle suçladı. Almanlar'a göre, UEFA'nın "Avrupa şampiyonasına aday olan ülkeler, üyeleri ülkelerine davet edemez" kuralına rağmen, Hollandalı başkan bunu açıkça ihlal etti,

ÖNCEKİ HABERLER
KPSS önlisans başvuru yapma geç başvuru tarihi takvimi
KPSS önlisans başvuru yapma geç başvuru tarihi takvimi
Antalya'da 5 yıldızlı otelde 1 milyon TL'lik saat hırsızlığı
Antalya'da 5 yıldızlı otelde 1 milyon TL'lik saat hırsızlığı
Metrobüsler çarpıştı! Yaralılar var...
Metrobüsler çarpıştı! Yaralılar var...
Bakan Kurum açıkladı! Yıllık 100 liraya kiralanabilecek
Bakan Kurum açıkladı! Yıllık 100 liraya kiralanabilecek
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanır YÖKDİL puan hesaplama-2018
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanır YÖKDİL puan hesaplama-2018
Yemekteyiz sunucusu Seda Sayan 'Kandırıldım' dedi! Bomba bir Acun Ilıcalı itirafında bulundu!
Yemekteyiz sunucusu Seda Sayan 'Kandırıldım' dedi! Bomba bir Acun Ilıcalı itirafında bulundu!
Yorumlar 9 yorum