BIST 119.339
DOLAR 6,86
EURO 7,75
ALTIN 395,90
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan ve Arslan arasında hak ihlali kararı gerginliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AYM Başkanı Zühtü Arslan, dün AYM'nin Kuruluş Töreni'nde bir araya geldi. Törende, Erdoğan ve Arslan'ın geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda yaptığı görüşmenin detayları öğrenildi.

Abone ol

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, 5 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na giderek bizzat AYM'nin 54. Kuruluş Yıldönümü Töreni davetiyesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vermişti.

İkili sarayda 1,5 saat görüşmüş ve hiçbir açıklama yapılmamıştı. Dün gerçekleştirilen AYM'nin Kuruluş Yıldönümü Töreni'nde ikilinin saraydaki görüşmesine dair bilgiler ortaya çıktı."VERDİĞİNİZ KARAR YANLIŞTIR, ÇÜNKÜ..."

Kulislere yansıyan bilgilere göre, 5 Nisan’daki görüşmenin ana konusu AYM’nin Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül ile ilgili verdiği “hak ihlali” kararıydı. Erdoğan söze bu karar nedeniyle AYM heyeti ve Arslan’a sitem ederek başladı:

“Verdiğiniz karar yanlıştır. Çünkü mesele, (MİT TIR’ları haberleri), bizim için milli güvenlik meselesidir, bizim bu konudaki hassasiyetimize uyumlu karar vermenizi beklerdik...”

"GÜVENLİK SİZİN İŞİNİZ, ÖZGÜRLÜKLER BİZİM İŞİMİZ"

Arslan ise hem AİHM kararları hem de AYM’nin kararlarından örnekler vererek kararı savunurken, mahkemenin kararlarında, siyasi konjonktüre, kişilerin siyasi ideolojik kimliğine bakmadığını, düşünce özgürlüğünün başkalarınca beğenilmeyen, rahatsız edici bulunan görüş ve düşünceler için de geçerli olduğuna vurgu yaptı. Arslan, gazeteci-yazarlar Bekir Coşkun, Yılmaz Özdil ve Abdurrahman Dilipak kararlarını örnek gösterdi.

Erdoğan’ın MİT TIR’ları ile ilgili haberlerin “milli güvenlik sorunu” olduğu yönündeki sözlerine ise Arslan, “Milli güvenlik ile özgürlükler arasında ince bir çizgi ve denge vardır. Güvenlik sizin işiniz, özgürlükler bizim işimiz...” yanıtını verdi.

"DEVLETİ YÖNETENLERİN EMRİYLE YAPILDIĞI..."

İki gazetecinin tutuklanmasının düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlaline yönelik olduğunu gerekçeleriyle anlatan Arslan, Erdoğan’ın “milli güvenlik konusunda hassasiyet gösterilmesi” yönündeki sözlerine ise Doğu ve Güneydoğu’daki “sokağa çıkma yasakları” konusunda yapılan başvuruların AYM tarafından reddedilmesini örnek gösterdi. Arslan, yüksek mahkemenin hak ihlallerinin “devleti yönetenlerin emriyle yapıldığı” yönünde kanaat oluşması halinde sokağa çıkma yasağının hak ihlali olarak görülebileceğini belirterek, “Ancak, sokağa çıkma yasaklarını bu kapsamda değerlendirmedik ve devletin milli güvenlik politikası çerçevesinde karar verdik” mesajını iletti.

AYM'NİN KURULUŞ TÖRENİNDE HAVA YUMUŞADI

Dünkü törende çıkan katılım ve ağırlama manzarası “havanın yumuşadığı”na işaretti. Törene, hükümetin ilgisi yoğundu, ama örneğin eski AYM Başkanı Haşim Kılıç törende yoktu. Arslan, konuşmasında ifade özgürlüğüne özel bir vurgu yaptı. HDP’lilerin dokunulmazlığının, barış bildirisine imza atan akademisyenlerle ilgili tartışmaların sürdüğü bir ortamda, Arslan ifade özgürlüğünün hangi koşullarda sınırlandırılabileceğine ilişkin ise şu kritere vurgu yaptı:

"Teröre ve şiddete teşvik eden ifadeler, ifade özgürlüğünün koruması altında değildir. Zira terörün ve şiddetin başladığı yerde sözün hükmü kalmaz."

ÖNCEKİ HABERLER
Diyet yaptığı halde kilo veremeyenler dikkat! Op. Dr. Burak Uğraş…
Çavuşoğlu: Mayıs ayında Türkiye sınırına gelecekler!
Benim hesabımı nasıl ödersin deyip arkadaşını vurdu
Sinan Oğan'dan HDP'ye her satırı olay sözler!
PKK telsizi skandalı ortaya çıkardı! Ölümü bekliyoruz...
Kurbanlık fiyatları büyükbaş hayvan 2020 hisse fiyatı
Yorumlar 39 yorum