BIST 1.945
DOLAR 13,48
EURO 15,24
ALTIN 801,86
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan: İdlib'te harekat başladı.. TSK girdi mi?.. Son durum ne?

Türkiye, Rusya ve İran’ın ‘çatışmasızlık bölgesi’ olması için uzlaştığı Suriye’nin İdlib'e ilk giren ÖSO birlikleri oldu. ÖSO ile Tahrir-i Şam teröristleri arasında çatışma çıktı. TSK alarmda. İHA'ları İdlib semalarında. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan "İdlib'te ciddi bir harekat var" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün İdbil'te ciddi bir harekat var" dedi. Türkiye, Rusya ve İran’ın ‘çatışmasızlık bölgesi’ olması için uzlaştığı Suriye’nin İdlib kentine ilk ÖSO birlikleri girdi. ÖSO ile Tahrir-i Şam teröristleri arasında çatışma başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Rusya ile ortak İdlib operasyonu için alarm durumunda iken, TSK'nın İHA'ları İdlib semalarında uçmaya başladı. 

Üç ülkenin ortak kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” sözleriyle TSK hazırlıklarını hızlandırdı. Askeri birlikleri İdlib’e götürecek araçlar ile güvenliği sağlayacak tank ve hava savunma sistemlerinin sınıra sevki tamamlandı.

Kayseri Komando Tugayı’ndan birlikler de sınıra konuşlandırıldı. Bu hazırlıklar yürütülürken Türk Özel Kuvvetleri (Bordo Bereliler) sızma harekâtıyla İdlib güzergahı üzerinde ve yakınlardaki hedefleri belirledi.

"BUGÜN İDLİB'DE CİDDİ BİR HAREKAT VAR"

Sabah saatlerinde ÖSO'nun girdiği İdbil'te çatışmalar başlarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün İdlib'te ciddi bir harekat var" dedi. Erdoğan, AK Parti'nin Afyon Kampı'nda şöyle konuştu:

"Fırat Kalkanı Harekatı'yla kendimize bölgemizde açtığımız alanı şimdi İdbil'in güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir adımla daha ileriye taşımanın gayreti içindeyiz. İşte bugün örneğin İdbil'de ciddi bir harekat var ve bu devam edecek."

TSK İdlib'te ne yapacak? Ne zaman girecek? PKK ile ilgisi ne?

İDLİB'İN ARDINDAN YENİ İNİSİYATİFLER ALACAĞIZ

"Savaştan kaçan İdlib'e gelen kardeşlerimize elimizi uzatmak zorundayız" diyen Erdoğan, "Suriye sınırlarımız boyunca terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyeceğiz. İdlib operasyonu ardından yeni inisiyatifler alacağız. Tedbirlerimizi almak zorundayız. Şu anda güneyimizdeki bu gelişmeleri kontrol altında tutmak zorundayız." ifadelerini kullandı. 

TSK İDLİB'E GİRDİ Mİ? OPERASYONUN ADI NE?

Cilvegözü Sınır kapısında neler oluyor? Hoparlörler coşuyor...

 Konuşmasından sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, "Türk askeri İdlib'de mi?" sorusuna, "Şu anda Özgür Suriye Ordusu yürütüyor, henüz askerimiz orada değil" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin "İdlib'de ciddi bir harekat var, dediniz, Fırat Kalkanı Harekatı gibi operasyonel olarak mı biz burada yer alacağız?" sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı bitti. Bunun adı da açıklanır." yanıtını verdi.

Operasyonun isminin belirlenip belirlenmediğine ilişkin bir soruya ise Erdoğan, "Açıklanır." yanıtını verdi.

İÇERDEN BİZ DIŞARIDAN RUSYA

 İdlib'in içinin Türkiye tarafından korunacağını, dış tarafı ve sınırının korunmasının ise Rusya tarafından sağlanacağını belirten Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Orada yaşayan insanların güvenliği noktasında böyle bir adımı attık. Rejimle münasebetler, Rusya'nın yürüttüğü bir süreç, diğer noktada da Türkiye olarak biz tedbirimizi aldık, alıyoruz." dedi.

"YUMRUĞUN SAYISI SAYILMAZ"

Erdoğan, İdlib'den Türkiye'ye yaşanması muhtemel göç hareketine ilişkin ise her türlü tedbirin alındığını ve hazırlıkların yapıldığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekatı'nda olduğu gibi bir yöntem mi kullanılacak?" sorusuna, "Boksa girildiği zaman yumruğun sayısı sayılmaz." yanıtını verdi.

"AK Parti'nin istişare ve değerlendirme toplantısı için 3 yıl sonra burada olmak nasıl bir duygu?" sorusu üzerine Erdoğan, "Hayırlı ve güzel." dedi.

İDLİB'E İLK GİREN ÖSO'NUN 'HAMZA BÖLÜĞÜ' OLDU

 Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı “Hamza Bölüğü” ilk olarak Fırat Kalkanı harekatıyla DEAŞ’tan temizlenen Suriye’nin kuzeyindeki bölgeden çekilip dün Halep’in kuzeyindeki Bab-ı Selame üzerinden Türkiye’ye girdi.

Ardından Hatay’a geçen bu birlik, Reyhanlı yakınlarındaki Bab-ı Hava sınır kapısından geçip İdlib yoluna koyuldu.

Kamyonetlerin kasasında otomatik silahlarla yol alan ÖSO üyeleri, görüntülerini sosyal medyada paylaştı.

TAHRİR-İ ŞAM İLE ÇATIYMA BAŞLADI

Şu dakikalarda ÖSO’nun, İdlib’in Kefer Selin ve Kefer Tekarim köylerinde “Hayat Tahrir-i Şam” (HTŞ) adıyla yeni bir grup kuran El Kaide kökenli teröristlerle çatıştığı haberleri geliyor.

TSK'NIN İHA'LARI İDLİB SEMALARINDA

Russia Today’in haberine göre Türk İHA’larının uçuşları yoğunlaştırdığı İdlib semalarında Rus uçakları da HTŞ’ye ait silah depolarını vurmak üzere havalandı.

SURİYE'DEKİ "HAYAT TAHRİR-İ ŞAM" NEDİR?

Rus kanalı, HTŞ’yi, “Suriye’deki en büyük terörist gruplardan biri” diye tanımlıyor.

Nusra Cephesi Temmuz 2016’da El Kaide ile bağlarını kopardığını ve Şam’ın Fethi Cephesi (ŞFC) adıyla yeniden örgütlendiğini açıklamıştı.

Son dönemde bu terör örgütüne dört küçük grubun daha katılmasıyla isim bir kez daha değişti ve HTŞ oldu.

HTŞ’nin başındaki isim olan Ebu Muhammed El Culeyni, geçmişte Nusra'nın lideriydi. ABD, El Culeyni'yi yakalatana 10 milyon dolar ödül vadetmişti.

HTŞ’nin bir önceki lideri olan ve şu anda grubun “Şura” dediği konseyin başına geçen Ebu Cabir kod adlı Haşim el Şeyh ise daha önce grubun rakibi sayılan Ahrar-ı Şam’ı yönetiyordu.

Bu terörist de 2000’lerin başında Irak’taki El Kaide lideri Ebu Musab el Zarkavi’nin saflarındaydı.

İDLİB'TE 20 BİN HTŞ MİLİTANI VAR

El Şeyh, Al Jazeera’ya verdiği röportajda, daha fazla Suriyeli’nin “kalbini kazanmak” için El Kaide ile bağlarını kopardığını açıkladıklarını itiraf etmişti.

Buna karşın HTŞ’nin çoğunu hala Nusracılar oluşturuyor ve ideolojik olarak IŞİD'e benziyorlar.

İdlib operasyonunda askeri yetkililer şu gerçeği de göz önünde tutuyor: Fırat Kalkanı harekatıyla kurtarılan El Bab’da birkaç bin IŞİD militanı vardı, İdlib’de ise HTŞ’nin yaklaşık 20 bin militanı olduğu tahmin ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Cengiz Kurtoğlu kimdir son durum ne neden hastanede?
Cengiz Kurtoğlu kimdir son durum ne neden hastanede?
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Ambulanstaki hasta korkunç şekilde öldü
Ambulanstaki hasta korkunç şekilde öldü
Dev projede sona gelindi seferler başlıyor
Dev projede sona gelindi seferler başlıyor
Zekeriya Öz ile görüşme talimat veren Amerikalı ortaya çıktı
Zekeriya Öz ile görüşme talimat veren Amerikalı ortaya çıktı
Irak Türkiye ve İran'a flaş çağrı: Kapatın
Irak Türkiye ve İran'a flaş çağrı: Kapatın
Cengiz Kurtoğlu hastaneye kaldırıldı
Cengiz Kurtoğlu hastaneye kaldırıldı
Melih Gökçek'le ilgili kesin bilgi Ahmet Hakan paylaştı
Melih Gökçek'le ilgili kesin bilgi Ahmet Hakan paylaştı
"Annem dairede rehin tutuluyor" ihbarı polisi harekete geçirdi
"Annem dairede rehin tutuluyor" ihbarı polisi harekete geçirdi
Berlin Senfoni Oda Orkestrası'na Erdal Akkaya damgası
Berlin Senfoni Oda Orkestrası'na Erdal Akkaya damgası