BIST 10.471
DOLAR 32,85
EURO 35,20
ALTIN 2.451,57
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

En ONLİNE Türkiye

İnternetin nimetlerinden en fazla yararlanan ülke Türkiye...

Abone ol

İnternetin sunduğu kolaylıkları en çok kullanan ve online satışlarda kredi kartıyla en fazla alışveriş yapan ülkenin Türkiye olduğu ortaya çıktı.

Merkezi ABD'nin New York kentinde bulunan uluslar arası araştırma şirketi Nielsen'in yayınladığı rapora göre, Türk kullanıcıların yüzde 91'i internette alışveriş yapıyor. Türkiye'yi yüzde 86'lık bir oranla İrlanda, yüzde 85'le de Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

Araştırmaya, sadece alışveriş değil, kredi kartı kullanılarak yapılan bütün işlemler de dahil edildi. Bütün dünyada internetteki alışverişlerin yüzde 60'ı kredi kartıyla yapılıyor. Kartların yüzde 53'ünde ise 'Visa' kullanılıyor.

Geçtiğimiz ay bütün dünyadaki internet kullanıcılarının yarısından fazlası en az bir kez internet üzerinden alışveriş yaptı.

Nielsen İkinci Başkanı Bruce Paul, Hindistan'daki The Economic Times'e yaptığı açıklamada, internet üzerinden yapılan alışverişlerin, özellikle ülkelerinde her ürünü bulamayan tüketicilerin bütün dünyadaki imkanlardan faydalanmak istemesiyle arttığını, perakendecilik sektörünün de bir ülkedeki e-alışveriş oranlarını yükselttiğini söyledi.

100'den fazla ülkede yapılan araştırmaya göre geçtiğimiz üç ay içinde internette en fazla kitap satıldı. Kitap satışları alışverişlerin yüzde 41'ini oluştururken, yüzde 36'sını giyim, yüzde 24'ünü de DVD ve uçak biletleri oluşturdu.