YAZARLAR

En ileri demokrasi: Twitter kapattık!

Bugün de "Twitter'ın kökünü kazıyacağız" dedi. Allah'tan TİB elini çabuk tuttu da Başbakan'ın sözlerini toparlama gayretinde olan bir kurmay daha açığa düşmedi.


Yıl olmuş 2014...
 
Gelişen Türkiye, 
 
Büyüyen ekonomi, 
 
İleri teknoloji, 
 
Her öğrenciye bir tablet, 
 
En ileri demokrasi....
 
Ama gel gör ki kökü kazınan Twitter...
 
Başbakan Erdoğan, dün " Twitter'ınkökünü kazıyacağız" dediğinde ne yalan söyliyeyim"Yok artık" dedim.
 
Akşamına Twitter gitmez mi?
 
Bi afalladık ama yılmadık.
 
Biz ki Youtube yasaklandığında"Youtube'a giremiyoruz efendim" serzenişini duyup"Ben giriyorum, siz de girin" diyen bir Başbakan'ın halkıyız.
 
Nitekim DNS numaraları, VNP programları havadauçuştu. 
 
Bir ara sıkı bir Twitter kullanıcısı olan CumhurbaşkanıGül'den " Herkes artık Facebook'a dönsün" çağrısıbeklemedim değil. Malum, internet yasasını onayladıktansonra bir daha tweet atmadı. 
 

HAYRETTE SINIR YOK!

 
Uzunca bir zamandır yaşadığımız bu karmaşa içinde"insan gerçekten daha fazla hayret edemez" diyorumama inanın bu ülkede hayrette sınır yok.
 
Yıl olmuş 2014...
 
Biz Türkiye'nin en aktif kullanılan sosyal medya mecralarındanbirine erişimi engelliyoruz.
 
Oysa Hüseyin Çelik daha 10 gün önce"Başbakan istedi diye Twitter kapatılamaz!"demişti. "Mahkeme kararı olmadan kapatılamaz" diyede eklemişti. 
 
Twitter'ın kapatıldığı bir ortamda bunu yazınca yineTwitter'dan tepkiler geldi:

"Başbakan kapatmadı. Mahkeme kapattı."  

Yok artık! Bir de mahkeme kararı olmadan kapatılsaydı.


BUNU DA MI PARALELLER YAPTI? 
 
Mahkeme kararı da bi hengamede. "ÖYM kararıdır,dolayısıyla paraleller kapattı" diyenler varmesela. 
 
İyi de hükümet de ÖYM'leri kapattı. Kapatılan birmahkeme kararıyla Twitter'ı kapatmak da ayrıca bir başarı olsagerek. Bunun yanında sadece savcılık kararı diyenlerin olduğunu daekleyeyim. 
 
İşin hukuki kısmını hukukçulara bırakıyorum. Zaten muhtemelenbir kaç gün boyunca, bu konunun tüm hukuki boyutlarınıezberleyecek kadar tv programı izleyip, köşe yazısı okuyacağız. 

 
HAKLIYKEN HAKSIZOLMAK!
 
Tapeler, ses kayıtları yayınlanmaya başladığındanberi, hükümetin bunların sosyal medya aracılığıyla yayılmasındanrahatsızlık duyduğunu biliyoruz.

Başbakan daha 2 hafta önce "Facebook'u Youtube"ukapatabiliriz" diye açıklama yaptı. Ardından kurmaylarıtoparlamaya çalıştı. 
 
Bugün de "Twitter'ın kökünü kazıyacağız"dedi. Allah'tan TİB elini çabuk tuttu daBaşbakan'ın sözlerini toparlama gayretinde olan bir kurmaydaha açığa düşmedi. 
 
Bütün bu açıklamalardan sonra hala kalkıp "Başbakankapatmadı, mahkeme kapattı" demeyin. Ya da siz deyin bizgülelim.

Çünkü bu kararın gerekçesi hükümetle alakalı olmasa bile söylemlerortada. En fazla "biz yapacaktık, onlar yaptı"denebilir.
 
Özetle; tapeler ve ses kayıtlarının sosyal medyadanböyle pervasızca yayılması konusunda son derece haklı olan hükümet,Twitter'ı yasaklamakla kendini bir kez daha haksız durumadüşürmüştür. 


  
Yorumlar