BIST 1.112
DOLAR 7,57
EURO 8,97
ALTIN 474,42
HABER /  DÜNYA

Emmanuel Macron'dan çağrı! Kaosu önlemek için...

Berlin'i ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya parlamentosuna yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi gerektiğini belirterek "Avrupa'nın dünyayı kaosa sürüklenmekten alıkoyma yükümlülüğü var" dedi.

Abone ol

Almanya'nın savaş kurbanlarını anma gününde ülkeyi ziyaret eden Macron, "Avrupa büyük güçlerin oyuncağı olamaz" dedi.

Daha bütünleşmiş bir Avrupa Birliği isteyen Macron, Eylül ayı sonunda yaptığı açıklamada Avrupa vizyonunun bir parçası olarak ortak AB savunma gücü kurmayı, güvenlik ve terörle mücadele alanlarında daha fazla iş birliği hedeflediğini açıklamıştı. Macron AB'nin ABD'ye bağımlılığının azaltacağını savunduğu "Avrupa Ordusu" için Almanya Başbakanı Angela Merkel'den de destek istiyor. Fransa Cumhurbaşkanı ayrıca teknoloji devlerine de yeni vergiler getirmek istiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilirBeyninizi güçlendirmenin sekiz yolu
'Sanatın Indiana Jones'u' Kuzey Kıbrıs'tan çalınmış mozaiği buldu
Trump: Kaşıkçı cinayetinin ses kaydını dinlemek istemiyorum
Ankara Anlaşması ile İngiltere'ye gelenler anlatıyor: 'Gitmek lazım diye ara ara konuşuyorduk' Almanya Başbakanı Merkel, Macron'un bazı önerilerine üstü kapalı olarak destek verse de daha entegre bir AB fikri Almanya'da siyasi tartışma konusu.

GERÇEK GÜCÜMÜZ BİRLİKTEN GELİYOR: Macron Alman parlamenterlere yönelik konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bizi engellemeye çalışan birçok güç var, tartışmalarımıza karışıyor, liberal demokrasilerimize saldırıyor ve bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar." Bu küresel düzende gücümüzün, geçrek gücümüzün birliktelikten geldiğinin farkında olmalıyız."Birlik fikrinin korkutucu olabileğini bildiğini ve ülkelerin bütçelerini ve karar mekanizmalarını paylaşmaları gerekebileceğini söyleyen Macron, "Peki kilitlenerek durmak bundan daha mı iyi?" diye sordu.

MERKEL'DEN MACRON'A DESTEK: Merkel, Macron'un konuşmasının Almanya-Fransa iş birliğinin Avrupa bağlamında öneminin altını çizen "etkileyici" bir konuşma olduğunu belirtti ve "Bir kavşakta olduğumuzu söylediniz... Ben de tam olarak bunu görüyorum. Savaştan sonra doğmuş olan kuşaklar, aldığımız derslerden sorumludur" dedi.Almanya ve Fransa liderleri Macron'un konuşması sonrası yaptıkları görüşmede göç, savunma iş birliği ve dijital şirketler için vergi sistemlerini konuştu. Öte yandan Fransa Maliye Bakanlığı yetkilileri, iki ülkenin bugün limitli bir ortak euro bölgesi bütçesi planı açıklamasının beklendiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor'dan Fenerbahçe galibiyetine prim müjdesi
Perakende de satışlar azaldı ciro arttı
FETÖ’nün kullanım süresi doluyor mu? Eski MİT'çi Cevat Öneş açıkladı
Cinsel gücü de artıran Çakşır kökünün inanılmaz faydaları
Tesbih namazı kaç rekat kandilde nasıl niyet edilir kılınışı
YKS ek tercih ücreti kaç para nereye ödenir?
Yorumlar 2 yorum