BIST 1.392
DOLAR 8,81
EURO 10,32
ALTIN 496,17
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  EMEKLİ

Emekli maaşı kesinti sorgulama-e devlet şifresiyle giriş

Emekli aylığı kesintisi sorgulama sayfası, emekli aylığı kesintisi öğrenme e devlet şifresiyle giriş bilgileri haberimizde. Öncelikle emekli maaşınızdan ne kadar kesintisi yapılmış öğrenmek için sisteme e devlet şifrenizle giriş yapmalısınız. E devlet bilgilerinizi güncel olması gerekiyor. Açılan panel TC şifrenizi yazarak https://www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulayabilirsiniz.

Abone ol

Emekli aylığı kesintisi sorgulama sayfası, emekli aylığı kesintisi öğrenme e devlet şifresiyle giriş bilgileri haberimizde.Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor.Yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri de çok önemli. Yeterli çalışma imkanı bulamayan sigortalılar gereken prim gününü dolduramıyor ve de emekli olamıyor.

EMEKLİ MAAŞI KESİNTİSİ SORGULAMA

(https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-kesintileri) sorgu ekranından e-Devlet sitesine giriş yapın. Açılacak ekrandan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emekli Aylığı Kesintisi panelini görüntüleyebilirsiniz.

EMEKLİ GERİ ÖDEMESİ(TOPTAN ÖDEME) NEDİR: Emekli geri ödemesi(Toptan ödeme), sigortalıların emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme gün sayısı ve/veya sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması durumunda, sigortalının talebi üzerine adına yapılan prim ödemesinin kendisine toplu olarak iadesi şeklindeki bir uygulamadır. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

GERİ ÖDEME PARASINI ALMAK İÇİN ŞARTLAR NELERDİR?

Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor:

1) Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak.

2) Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

TOPTAN ÖDEMEYİ KİMLER ALABİLİR: Primleri eksik ve tamamlama imkanı olmayan sigortalılar paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Fakat kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur’lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

Sağlık için ödenen primler(GSS) ve yapılan doğum, askerlik gibi borçlanmalar geri iade edilmiyor. Eğer paranızı aldıktan sonra çalışmaya başlarsanız bu kez de ‘ihya’ sistemi devreye giriyor. geri aldığınız prim günlerinizi yeniden ödeyerek mevcut primlerinize ekleyebiliyorsunuz.

TOPTAN ÖDEME TALEP DİLEKÇESİ

YAŞLILIK TOPTAN ÖDEME
TALEP FORMU
…………SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE
…………………………..

Kurumunuzun …………………………………… Nolu sigortalısıyım. Kurumunuza tabi mecburi / İsteğe bağlı sigortalılığıma son vermiş bulunuyorum. T.C. Emekli Sandığına, Sosyal Sigortalar Kurumuna, kanunla kurulu diğer emekli sandıklarına ve 1479/2926 sayılı Kanuna tabi sigortalı olarak çalışmalarım bulunmamaktadır.
Kurumunuzdan veya bir başka kuruluşlardan, Yaşlılık/ Malüllük aylığı haklarından yararlanamadığımdan 1479 sayılı Kanunun 39 uncu / 2926 sayılı Kanunun 21 inci maddesine göre Kurumunuza yatırmış olduğum sigorta primlerimin tarafıma yaşlılık toptan ödemesi olarak verilmesini arz ederim
……./……./………..
Adı Soyadı:
T.C. Kimlik No:
(İmza):

ADRES :
…………………………………………………….
……………………………………………………..
…………………./…………………..
Telefon No:
Toptan Ödeme Tutarımı
 ………………………………………..
Şubesinden almak istiyorum.
EK :
Ek-1: Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (… Adet, …. Sayfa)
Ek-2: Sigortalılık Belgesi (… Adet, …. Sayfa)

Emekli maaş kesintileri nelerdir? Emekli maaş kesintisi sorgulama…
Emekliler maaşlarını çektikten sonra genel olarak maaşlarındaki kesintilerin sebebini merak eder ve çoğu da bu kesintinin sebebini öğrenmek ister.

Milyonlarca emekli maaşlarından yapılan kesintilerin bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerin nedenini bilmek de en doğal hakkınız. İlaç katılım payı, muayene katılım payı, icra takibi sebebiyle haciz gibi birçok nedenlerle yapılan kesintilerle ilgili merak ettiklerinizi cevaplamaya çalışalım…

Emekli maaşlarındaki bu kesintilerin sebebini bilmek ve takip etmek emekli kişilerin her zaman faydasına bir durumdur.

ÖNCEKİ HABERLER
Rusya’dan flaş açıklama! Halk ayaklandı
Rusya’dan flaş açıklama! Halk ayaklandı
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Tüketiciye kötü haber! Elektriğe zam geldi
Tüketiciye kötü haber! Elektriğe zam geldi
Öğrenci sınıfta parfüm sıkınca olanlar oldu
Öğrenci sınıfta parfüm sıkınca olanlar oldu
Kalamış Paysage Restaurant‘da eğlence devam ediyor
Kalamış Paysage Restaurant‘da eğlence devam ediyor
AÖL sınav giriş belgesi çıkartma-sınav yeri öğrenme sorgulaması
AÖL sınav giriş belgesi çıkartma-sınav yeri öğrenme sorgulaması
'Kedi İsmail'in fuhuş çetesine baskın! Küçük kızları...
'Kedi İsmail'in fuhuş çetesine baskın! Küçük kızları...
İstanbul'da 300 yıllık altın varaklı şecere ele geçirildi
İstanbul'da 300 yıllık altın varaklı şecere ele geçirildi
Yemekteyiz Yasemin Kan kimdir Nagihan Karadere ile akraba mı?
Yemekteyiz Yasemin Kan kimdir Nagihan Karadere ile akraba mı?
Kırım'ın efsane lideri Kerimoğlu TBMM'de
Kırım'ın efsane lideri Kerimoğlu TBMM'de