BIST 1.524
DOLAR 7,46
EURO 9,01
ALTIN 437,81
HABER /  GÜNCEL

Ekmek zammı mahkemelik oluyor!

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, dün açıklanan ekmek zammıyla ilgili, "Dava açarak zammı geri almaya çalışacağız" dedi.

Abone ol

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, yükselen maliyetleri gerekçe göstererek ekmek fiyatlarına yüzde 15 zam yapıldığını duyurmuştu. Yapılan bu zamla 250 gramlık bir ekmek yaklaşık 1.50 TL olacak.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, zamla ilgili şunları söylemişti:

"Bugünden itibaren yayınlayacağımız genelgeyle birlikte ekmeğin Türkiye'de azami fiyatı 5 lira olan fiyatı, 5 lira 75 kuruşun üzerinde olmayacak. Yani enflasyon oranları göz önünde bulundurularak 2 yılı aşkın bir süredir fiyat değişikliği olmadığını göz önünde bulundurursak, yüzde 15 bir fiyat artışı söz konusu olacak.

Bu demek değildir ki bütün vilayetlerde ekmek kilogramı 5 lira 75 kuruş olacak. Nasıl bugün 52 vilayette 5 liradan satılıyorsa, diğer vilayetlerde bunun altında satılıyorsa, illerdeki maliyet hesapları ona göre yapılacak. Ama bir gerçek varki Türkiye'nin hiçbir yerinde kilosu 5 lira 75 kuruşun üzerinde olmayacak.

Bu meydana gelen artış yüzde 15'i kapsamaktadır. Artışları göz önünde bulundurursak bunun makul bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Mazota baktığımızda yüzde 66'lık bir atış var. 40 lira olan maya fiyatı 50 lira olmuş. Un fiyatlarındaki yüzde 30 artış baz aldığımızda meydana gelen fiyat artışının en alt seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz."

Devlet Bahçeli'den ekmek zammına tepki! 'İnsani ve vicdani değil'

İstanbul'da ekmeğe zam geldi! Ekmek kaç lira oldu?..

ÖNCEKİ HABERLER
Ay tutulmasında okunacak esmalar hangisi-kaç kere okunacak?
F-35'lerin satışıyla ilgili yeni gelişme
Ezgi Mola ateş püskürdü: Yasalar ne oldu yasalar?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BRICS Zirvesinde çarpıcı çağrı...
Hastalara okunacak cuma duası hangisi kaç kere okunacak?
TBMM Başkanı Yıldırım’dan genç teğmenlere öğüt
Ebru Özkan Trump'ın isteğiyle mi serbest bırakıldı!? Türkiye'den açıklama
Cadde ortasında başından vurularak öldürüldü
Türkiye'ye ilk 6 ayda en çok Ruslar geldi!
AYM'den 'ramazan davulu' ile ilgili karar!
Yorumlar