HABER /  DÜNYA

F-35'lerin satışıyla ilgili yeni gelişme

Türkiye'ye F-35 teslimatını engellemeyi öngören tasarı Temsilciler Meclisi'nden geçti. Tasarı Senato ve ABD Başkanı tarafından da onaylanıysa Türkiye'ye F-35 satışı engellenebilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kongre'nin ortak oturumunda son şekli verilen 716 milyar dolarlık savunma bütçesi, Temsilciler Meclisi'nde de kabul edildi. Türkiye'ye F-35 satışına ve devrine sınırlama getiren bütçe, 54'e karşı 359 oyla kabul edildi.

TRUMP'A YAPTIRMIM UYGULAMA YETKİSİ DE VERİLİYOR: Yeni yasa, Amerikan Başkanı Donald Trump'a, Rusya'dan silah satın alıp Amerika Birleşik Devletleri'nden de askeri ekipman almak isteyen ülkelere yaptırım uygulama yetkisi de veriyor.

SENATO'NUN GÜNDEMİNE ALINMASI BEKLENİYOR
Bütçenin gelecek hafta sonuna doğru Senato'nun gündemine gelmesi bekleniyor. Senato'dan geçerse onay için ABD Başkanı Donald Trump'ın önüne gidecek. Trump yasayı onaylarsa yürürlüğe girecek.

Bütçe uygulamaya konursa, Türkiye'nin F-35 programından tamamen çıkarılıp çıkarılmamasının değerlendirileceği rapor tamamlanana kadar F-35'lerin Türkiye'ye transferi durdurulacak.

Senato Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'de yargılanan ABD'lilerin tutukluluk hallerini gerekçe göstererek hazırladığı ve Türkiye'nin uluslararası kuruluşlardan kredi almasını kısıtlayan tasarıyı da kabul etti.

Trump'tan Türkiye'ye tehdit! Brunson'u bırakmazsanız...

ÖNCEKİ HABERLER
Nakit sıkıntısı çeken emekliye 3'lü avans formülü
Ezgi Mola ateş püskürdü: Yasalar ne oldu yasalar?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BRICS Zirvesinde çarpıcı çağrı...
İkinci sınıf vatandaş ilan edilen İsrailli Dürziler öfkeli
Hastalara okunacak cuma duası hangisi kaç kere okunacak?
29 Ekim şiirleri kısa 5 kıtalık 29 Ekim şiirleri derlemesi
Yorumlar 18 yorum