BIST 117.741
DOLAR 6,87
EURO 7,83
ALTIN 399,47
HABER /  GÜNCEL

e-okul öğrenci girişi ortaöğretim sınavı başvurusu yapma

Ortaöğretim sınavı başvuruları için beklenen müjde geldi. Ortaöğretim sınavı başvuruları bugün başladı. Ortaöğretim Kurumları Merkezi Sınavı'na süresi içinde başvuramayan öğrenciler, saat 10.00-16.00 arasında e-okul sistemi üzerinden başvuru yapabilecek. e-okul öğrenci girişi modülünden online başvuru yapılacak.

Abone ol

Ortaöğretim sınavı başvuruları başladı, kritik açıklama az önce geldi. e-okul üzerinden öğrenci girişi modülünden öğrenciler ortaöğretim sınav başvurularını online olarak yapabilecek. Ortaöğretim Kurumları Merkezi Sınavı'na süresi içinde başvuramayanlar, saat 10.00-16.00 arasında e-okul sistemi üzerinden başvuru yapabilecek.

Bakanlığın yapacağı ve bu yıl 8'inci sınıfa devam eden öğrencilerin isteğine bağlı olarak gireceği merkezi sınav, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak.

2 Haziran Cumartesi günü yapılacak sınav, aynı gün iki bölüm halinde uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak. Sınavın birinci bölümü saat 09.30'da, ikinci bölümü ise saat 11.30'da başlayacak. Sınavın, birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek, ikinci bölümde sayısal alandan 40 soru yöneltilecek ve 60 dakika sürecek.

Sözel bölümde, 8'inci sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere, 40 soru yöneltilecek.

İki bölüm arasında verilen 45 dakikalık süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler, okullardan ayrılamayacak.

İşte MEB'den yapılan o açıklama

Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumları merkezi sınavı 2 Haziran tarihinde yapılacaktır.

Zorunlu olmayan ve isteyen öğrencilerin katılabileceği bu sınav 8'inci sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.

Ancak sınav başvurusu yapmak istediği halde herhangi bir nedenle başvurusu gerçekleştirilemeyen öğrencilerin talebi üzerine bu öğrencilerimiz, bugün (28 Mayıs 2018 Pazartesi) saat 10.00 ile 16.00 arasında e-okul sistemi üzerinden başvurularını yapabilecektir.

Öğrencilerimiz sınav giriş belgelerini 30 Mayıs Çarşamba gününden itibaren e-okul sistemi üzerinden alabilecektir.

Tüm öğrencilerimize sınavda başarılar dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

.

ÖNCEKİ HABERLER
İşte açıklanan en son anket! Çarpıcı sonuçlar çıktı...
MEB duyurdu başvuruyu kaçıranlar dikkat!
Emekliye bayram ödemesi tarihi hükümet açıkladı-ne kadar ödenecek?
İsrail ve İran gizlice anlaştı iddiası! Dünyayı şaşırtan gelişme
FETÖ'yü Türkiye'nin başına kim bela etti?
Erdinç Acar kimdir aslen nereli kaç yaşında? Erdinç Acar biyografisi
Yorumlar