BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
GÜNCEL

Dünyanın en büyük inşaat gemisi Çanakkale Boğazı'ndan geçti

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı’nın çalışmalarında kullanılan dünyanın en büyük inşaat gemisi Pioneering Spirit, Çanakkale Boğazı'ndan geçti.

Türk Akımı projesi kapsamında 2017 Haziran ayından bu yana Karadeniz’de boru döşeme çalışmaları yapan dünyanın en büyük inşaat gemisi Pioneering Spirit, Hollanda’ya gitmek üzere Çanakkale Boğazı'ndan geçti. Marmara Denizi yönünden giriş yapan gemi saat 09.00 sıralarında Çanakkale önlerinde oldu. Ege Denizi'ne doğru yol alan gemiye, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait Kurtarma-1, Kurtarma-4, Kurtarma-9, Kurtarma-10'un yanı sıra Çanakkale Sahil Güvenlik Grup Komutanlığına bağlı TCSG-66 Botu ve ayrıca Pilot-73 pilot botu eşlik etti.

Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit, geniş petrol ve doğalgaz platformlarının tek hamlede kaldırma yöntemiyle monte ve demonte edilmesi ve çok yüksek ağırlıktaki boru hatlarının döşenmesi için özel olarak tasarlandı. Geminin borda kaldırma kapasitesi 48 bin ton, ceket tipi kaldırma kapasitesi ise 20 bin ton. Katamaran tipi ikiz gövdeye, 382 metre uzunluğa ve 124 metre genişliğe sahip gemi Allseas’in kendi bünyesinde tasarlanıp 2011-2014 yılları arasında 2,6 milyar euro (3 milyar ABD doları) maliyetle Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering tarafından Güney Kore’de inşa edildi.

Pioneering Spirit, açık deniz operasyonlarına Ağustos 2016’da, Norveç karasularında 13 bin 500 tonluk mobil üretim platformunun kaldırılması işlemiyle başladı. 2017 Nisan ayında, Kuzey Denizi’nde, 24 bin tonluk ikonik Brent Delta platformu bordasını tek seferde kaldırarak, ağır yük kaldırma operasyonlarına yeni bir boyut kazandırdı.

Sitene Ekle
Yorumlar
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Yeliz Yeşilmen'den olay yanıt: Kabul edin taş taş!
İlhan Kesici kesin konuştu işte CHP'nin cumhurbaşkanı adayı
İnşaat çukuruna düşüp yaralanan kurt kurtarıldı
Cumhurbaşkanını seçen papağan sosyal medyada fenomen oldu
'İnsanlık ölmemiş' dedirten gencin yeni görüntüleri ortaya çıktı
Cumhurbaşkanı Erdoğan 316 imzayla aday oldu!
Hindistan'da kum fırtınası felaketi! 77 ölü
Başbakan'ın sesi titredi boğazı düğümlendi işte o anlar
Kazdığı çukurda az kalsın canından oluyordu!
Bülent Ersoy’dan zor duyulacak sözler: Bu çocukta kendimi görüyorum