BIST 8.087
DOLAR 28,92
EURO 31,33
ALTIN 1.887,04
HABER /  DÜNYA

Donald Trump'tan tepki çeken yeni yasak

Donald Trump, 6 Müslüman ülkeye getirilen vize yasağının ikincisini imzaladı. Yeni kararla birlikte adı geçen ülke vatandaşları 3 ay süreyle ABD'ye giriş yapamayacak.

Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump vize yasağında ısrarlı. Trump, 6 Müslüman ülkeye konulan vize yasağı için yeni bir düzenlemeye daha imza attı.

Beyaz Saray, Trump’ın yeni vize düzenlemesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada vize sınırlaması getirilen ülkelerin İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya olduğu belirtildi.

Trump’ın daha önce imzaladığı kararname hemen yürürlüğe girmişken, yeni imzalanan kararnamenin 16 Mart’tan itibaren uygulanmaya başlanacağı ve böylece muhtemel karışıklıkların önüne geçileceği kaydedildi.

IRAK KARARNAMEDEN ÇIKARILDI

Daha önce imzalanan kararnamede yer alan Irak’ın yeni kararnameden çıkarılması dikkat çekti. Beyaz Saray’ın açıklamasında, Irak’ın ABD Hükümetiyle işbirliği içerisinde olarak, vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarını güvenlik sorgulamasına tabi tutacağı kaydedildi.

Ayrıca yeni düzenlemeden ABD'de yasal oturma hakkına sahip Yeşil Kartıların (Green Card) ve halihazırda geçerli bir Amerikan vizesi taşıyanların etkilenmeyeceği ifade edildi.

Önceki düzenlemede "ikinci bir talimata kadar ABD'ye kabulleri durdurulan" Suriyeli mültecilerin yeni düzenlemede diğer mültecilerle aynı statüde ele alındıkları ve tüm mülteci programının 4 aylığına askıya alınacağı bilgisi de yer aldı.

Yeni kararnamede ABD'ye alınan mülteciler konusunda da yeni bir düzenlemenin getirilmesi dikkat çekti. Yeni kararnamenin uygulamaya geçmesiyle birlikte ABD, 120 günlüğüne hiçbir ülkeden mülteci kabul etmeyecek.