HABER /  EKONOMİ

Doların tansiyonu düştü 19 ocak 2018 dolar kaç TL oldu

Dolar kurunda Türkiye'nin Afrin'e operasyon düzenleyeceğinin açıklanmasının ardından sert hareketlenmeler yaşanmıştı. 3,82'nin üstüne çıkan dolar sakinleşerek 3,378 seviyesine geriledi. 4,70'i gören euro ise 3,63 seviyelerine geldi.

Dolar/TL, güne yatay bir başlangıç yapmasının ardından 3,7755 seviyesinde dengelendi. TCMB'nin dün beklentiler doğrultusunda faiz değişikliğine gitmemesine karşın karar metninin analistler tarafından "şahin" olarak değerlendirilmesiyle sert düşen dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 1 azalışla 3,7747'den tamamladı.

DOLAR GÜNE YATAY BAŞLADI: Dolar/TL, dünkü sert düşüşün ardından yeni güne yatay bir başlangıç yaptı ve saat 09.25 itibarıyla 3,7755 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 yükselişle 4,6320, sterlin/TL de yüzde 0,2 artışla 5,2550'den işlem görüyor.

MERKEZ BANKASININ FAİZ AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU

Analistler, TCMB'nin karar metninde yer alan "Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir" ifadesinin sıkı para politikası duruşunun korunacağına işaret ettiğini belirterek, "şahin" olarak nitelendirilen bu ifadenin TL'yi güçlendirdiğini söyledi.

FİTCH'İN TÜRKİYE KARARI

Bu akşam açıklanması beklenen kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye değerlendirmesinin, yatırımcıların odağında yer aldığını ifade eden analistler, teknik açıdan dolar/TL’de 3,7720 seviyesinin destek, 3,8570'in direnç konumuna geldiğini söyledi.

Ekonomistler, Fitch Ratings'in, Türkiye değerlendirmesinde, "BB+" olan kredi notu ve "durağan" olan not görünümünde değişikliğe gitmesini beklemiyor. 

Saat 10.15 itibarıyla dolar ve eurodaki son durum şöyle:

ÖNCEKİ HABERLER
Afrin harekatını bakın kim yönetecek!
Erdoğan eleştirmişti o kuleler için karar çıktı
İstanbullu Gelin bu akşam var mı 33.yeni bölüm fragmanı bomba
Başsavcı'ya şok soruşturma! İhbar mektubu...
Süper Loto sonuçları açıklandı (18 Ocak 2018)
Yonca Evcimik'in bikinili pozları ağızları açık bıraktı! Yaşı kaç biliyor musunuz?
Yorumlar 1 yorum