BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  EKONOMİ

Dolar tepkisiyle gündem olan dövizci başkan kendini böyle savundu

Dolardaki yükselişe tepki olarak 'Doları Türk literatüründen çıkaralım' açıklaması ile dikkatleri üzerine çeken ve döviz bürosunun olduğunun ortaya çıkmasının ardından eleştiri oklarının hedefi olan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy eleştirilere bakın ne yanıt verdi.

Abone ol

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy'un dövizin ve doların Türk literatüründen çıkartılması gerektiğini söylemesi ve kişisel internet sitesinde yer alan bilgilerde döviz alım satım işi yaptığı bilgisinin yer alması, özellikle sosyal medyada tepki çekmişti.

RS FM'de yayınlanan Bidebunudinle programına konuk olan Ömer Gülsoy, tartışma yaratan konuşmasıyla ilgili açıklama yaptı.

​"Kurun yükselmesi hepimizi etkiliyor. Etkilenmeyen yok ama biz bunları aşacağız" diyerek sözlerine başlayan Gülsoy, "Doların yükselmesinde ekonomik göstergelerden kaynaklı bir şey yok, bu durum tamamen siyasi. Bunun bir ekonomik saldırı olduğunu düşünüyoruz. Not düşürmelerin hepsinin de siyasi olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

GÜLSOY NE DEMİŞTİ?: 'DÖVİZ FIRSATÇILARI GAVURLUK ETMESİN'
-"Yerli paraya dönelim. İhtiyaçlarımızı kendi ve milli ürünlere dönmeliyiz. AVM'ler ve emlak sektörü en kısa süre TL'ye dönmelidir. Buradan uyarıyorum dövizde kirada ısrar edenler yakın bir zamanda kiracı bulamaz. 70 yıldır kur riski ile bizi tehdit edenlere TL ile yanıt verelim. Buradan döviz fırsatçılarına bir kez daha sesleniyorum. Dışarıdaki gavurları biliyoruz ama içimizdekiler de gavurluk etmesin. Yanlış anlaşılmasın bunu bankalar için değil, fırsatçılar için söylüyorum" .

'MECAZİ ANLAMDA SÖYLEDİM'
Tartışma yaratan açıklamasına da vurgu yapan Gülsoy, "Ben bunu mecazi anlamda söyledim ama basın farklı şekilde yorumlayabiliyor. Herkesin yorumlamasına da saygımız var, yeter ki hakaret boyutuna gelmesin" diye konuştu.

'DOLARA KAFAYI TAKMAYIN DİYORUZ'
Gülsoy, "Biz ülke menfaatlerini kendi menfaatlerimizin üzerinde tutuyoruz. Bizim en ücra köydeki insanımız da iş adamımız da dolarla haşır neşir. Dolarla haşır neşir olmamıza gerek yok, hayatınızı ona göre yönlendirmenize gerek yok diyoruz. Dolara kafanızı takmayın, işinizle haşır neşir olun diyoruz" mesajı vermek istediğini ifade etti.

'HERKES PARA KAZANDIYSA BİZ DE KAZANDIK'
Gülsoy, döviz kurundaki artış nedeniyle para kazanıp kazanmadığına ilişkin, "Bu süreç içinde bir denge sağlamaya çalıştık. Herkes para kazandıysa biz de kazandık. Bir tarlamız ya da matbaamız yok ki döviz basalım. Halktan alıyoruz, talep edene de veriyoruz. Bizim sermayemiz Türk Lirası. Dolar ya da döviz değil. Bizim de buradaki zararımız had safhada olabilir. Ben açıklama yaparken döviz büfesi olduğumu unutmuş değilim."

'İçimizdekiler gavurluk etmesin' diyen başkan dövizci çıktı!

Doları olanlar dikkat! Dünden bugüne çok şey değişti(6.9.2018)

ÖNCEKİ HABERLER
Ovacık'ın Komünist başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu hazine arazisini ekip...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bakan Selçuk'tan uyarı! Bunu yapamazsak...
Cranberries'in solisti Dolores O'Riordan’ın ölüm nedeni belli oldu
Döviz mevduatı Türk Lirası'nı geçti
Ankara'ya meteoroloji saat verdi! İstanbul'da hava karardı 9 ilde alarm
Herkes güldü ama rezalet! Bebeğini ayakta emzirdi
Lüks aracını valeye bırakanlar bu haberi mutlaka okusun
İstanbul'da helikopter düştü! Bakın o helikopter kime ait çıktı?
Bilal Erdoğan neden masadaydı?
Yorumlar 3 yorum