HABER /  EKONOMİ

Dolar resmen uçtu! Piyasalar şokta

Dolar kuru ne oldu? Para piyasalarının kapanmasının ardından dolar, uluslararası piyasada resmen coştu. Sabah saatlerinde 5.15 seviyesini geçerek 5.20'lere tırmanan dolar dün en yüksek seviye olarak 5.42'den işlem gördü.

Dolar kuru artıkça artıyor! Dün güne yükselişle başlayan dolar 5.08 seviyelerinden 5.15'e kadar yükseldi. Akşam saatlerinde iki kez 5.20'yi zorlayan dolar, bu seviyeleri geçerek 5.42'ye kadar yükseldi. Dolar dün geceyi ise 5.34'ten kapattı.

Cuma günkü işlemlerde 5.11'in üzerine tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar/TL kuru, yeni haftanın ilk günü de yükselişini sürdürdü.

Güne 5.14 seviyelerinden başlayan dolar saat 13.00 sularında 5.18'e kadar yükselerek 5.20 seviyesine göz dikti. Dolar kurunda kısmi de olsa öğleden sonraki değer kaybı akşam saatlerinde yerini büyük yükselişe bıraktı.

Altın fiyatlarında tüm zamanların rekoru! İşte son durum(07.08.2018)

YENİ REKOR

Akşam saatlerinde yükselişe geçen dolar 5.42 seviyesine kadar yükseldi.Türk lirası hem dolar hem de euro karşısında günlük yüzde 6.70'ten fazla değer kaybına uğradı.

Dolar gün içerisinde üç kez kendi rekorunu kırdı. Öğle saatlerinde 5.19'lara kadar yükselen ardından da 5.16 seviyelerine gerileyen dolar, piyasaların kapanmasının ardından 5.20 direncini kırarak önce 5.24 seviyesinin ardından da 5.42'yi gördü. Dolar günü 5.34 seviyelerinden kaparken, sosyal medyada bir kez daha Merkez Bankası'nın dolara müdahale edeceği iddiaları yer aldı.

DOLARIN ATEŞİNİ DÜŞÜREN HAMLE

Yeni güne 5.34 seviyelerinde başlayan ve 5.32'ye kadar gevşeyen dolar kuru, günün ilk saat diliminde bir kez daha 5.37'ye kadar yükseldi. Dolardaki yükseliş ise Ankara'dan gelen haberle kısmen de frenlendi. Türkiye ile ABD'nin sorunlar konusunda ön mutabakata vardığı ve Ankara'dan üst düzey bir heyetin ABD'ye gideceğinin açıklanmasının ardından dolar kuru Türk lirası karşısında 5.29'lu seviyelere kadar geriledi.

EURO REKOR TAZELEDİ

TEB/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte TL'deki değer kaybına dair "Türk lirası’nın bu performansını ABD-Türkiye ikili ilişkilerindeki haber akışı ve İran yaptırımlarının yarın yürürlüğe girecek olması kadar, 100-günlük eylem planında kamu harcamalarının azaltılması konusunda somut bir gelişme olmamasına bağlıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"HAREKET SÜREBİLİR"

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy "enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyri dolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim" dedi.


MERKEZ BANKASI'NDAN SÖZLÜ YÖNLENDİRME GELİR Mİ?

Merkez Bankası'ndan açıklama gelmemesinin piyasalarda beklentiyi artırdığını belirten Paksoy "çünkü piyasa MB'nin ve yeni kabinenin nasıl bir mücadele göstereceğini görmek istiyor." dedi.

Paksoy kur 4.90'lara doğru inmezse ilk etapta 5.25 hareketi olabileceğini sözlerine ekledi.

Dolar, Türk Lirası karşısında son bir ayda yüzde 9'dan fazla yükselirken, yıl başından bu yana kazancı yüzde 28'in üzerinde bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan Selçuk'a sosyal medyadan teşekkür yağdı
Bekçi maaşları ne kadar olacak 2018 net/brüt ücret
Cemile Bayraktar'a Ali Sunal'dan cevap
Bekçilik sınav giriş yeri TC işe sorgulama PA sayfası 2018
KKTC'de patlama: İşçiler ağır yaralandı!
Ek atama olacak mı 2020 Bakan Ziya Selçuk son haberi verdi
Yorumlar 115 yorum