BIST 1.415
DOLAR 8,45
EURO 10,03
ALTIN 493,56
HABER /  EKONOMİ

Dolar kuru bugün yükselişte 25 Ocak 2016 dolar yorumları

Dolar kuru bugün yükselişte. 25 Ocak 2016 Çarşamba canlı dolar kuru verilerine göre Dolar/TL bugün 3.83 lirayı aştı. Peki dolar yorumları ne diyor? Cuma günü açıklanacak olan Fitch kararı doları nasıl etkiler?

Abone ol

Merkez Bankası'nın politika faizine dokunmayıp, faiz koridorunun üst bandında artışa gitmesiyle önce yükselen ardından düşen dolar yeniden hareketlendi.Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında dalgalanan dolar bugün yeniden 3,83'ün üzerini gördü.

Kararla birlikte dün ilk etapta 3,83'e yaklaşan kur daha sonra düşüşe geçti. Bankalararası piyasalarda 3,79 civarında güne başlayan dolar yeniden 3,83'ün üzerini gördü. Dolar şu sıralarda 3,82-3,83 bandında hareket ediyor. Euro 4,08'in üzerinde işlem görüyor.

Analistler teknik açıdan dolar/TL için 3,7650 seviyesinin destek, 3,8050'nin ise direnç konumunda olduğunu belirtiyor. Merkez Bankası'nın kararını geride bırakan piyasalar bankadan gelecek likidite adımlarını takip etmeye devem ediyor.

EURO DA YÜKSELİYOR

Güne 4.05 seviyesinden başlayan euro fiyatları da yükselişe geçti. Kur en yüksek 4.1170 seviyesini gördü. Euro/TL şu an 4.1117 seviyesinden işlem görüyor.

MERKEZ PİYASALARA GÖRE İYİMSER

XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay "Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) günü gününe piyasa koşullarına göre Türk Lirası likiditesini ayarlama tarafında karar aldı. Gecelik borç verme faiz oranı ve geç likidite penceresi üzerinden sıkılaştırma 24 Ocak tarihinde 9,21 olan ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yüzde 10 sınırına taşıyabilir. Öte yanda banka bir süre sonra piyasa koşullarında normalleşme olabileceğini düşünüyor olmalı ki politika faizine dokunmadı. Önümüzdeki günlerde haftalık repo ihalesi açılmayarak üst bant ve geç likidite penceresi üzerinden yapılacak yönetim Türk Lirası'nın aşırı değer kaybını kontrol altında tutacaktır. Ancak küresel piyasalarda ki hareketin bir süre sonra FED beklentisi ve dolar pozitif fiyatlama ile gelişen ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturma ihtimali var" dedi.

Toktay şöyle devam etti:

"Amerika tarafında Cuma günü açıklanacak 2016 son çeyrek büyüme rakamı bu anlamda (beklenti yüzde 2,2) bahane olabilir. Amerikan Doları'nın değer kazancının ihracat negatif etkisi ile son çeyrek büyüme rakamını aşağı çekeceği tahmin ediliyor. Beklenen olmaz ve Amerikan ekonomisi son çeyrekte yüzde 2,2 üzerinde büyüme kaydeder ise Dolar (DXY) Endeksi tekrar 102,50 seviyesine doğru hareketlenebilir. Düşüncemiz kısa vadede yeni hükümetin ekonomik politikalarını anlamaya çalışırken geri çekilen DXY'da ki düşüş en fazla 98,00-99,00 aralığına kadar sürebilir. Sonrasında gelişmiş ülke ekonomileri arasında en iyi durumda olan Amerika'nın para birimi Dolar yönünü yukarı çevirmekte tereddüt etmeyecektir. Baştaki görüşümüz değişmedi döviz piyasasında 2017 yılı Amerikan Doları'nın yılı ve bu senaryo gelişen ülke piyasaları açısından kulağa pek hoş gelmiyor. Geleceğimiz noktada henüz Merkez'in sınavı bitmiş değil ve bugünkü koşullarda piyasalara göre daha iyimser olan banka bir süre sonra yeni bir takım önlemlere ihtiyaç duyabilir. 24 Ocak senasında 3,8200 seviyesine kadar yükselen Dolar/TL paritesinde sonrasında satıcıların kontrolü ele geçirdiğini gördük. Bugüne gelindiğinde, paritenin tekrar 3,8000 sınırında işlem görmesi içeride 27 Ocak Fitch toplantısına bağlanabilir. Endişeli bir bekleyiş var ve önceki hafta bir kaç kez test edilip geçilemeyen 3,8400'ün yukarı yönde kırılması Merkez'in son dönem çabalarının hasar gördüğü anlamına geliyor. Kısa vadede 3,75-3,84 bandının kırılma yönü takip edilebilir."

FITCH KARARI DOLARI NASIL ETKİLER?

Cuma günü Fitch'ten gelecek not kararı da piyasaların radarında. Türkiye'ye yatırım yapılabilir notu veren tek kuruluş olan Fitch'in kararı kurun seyrinde etkili olacak.

SERBEST PİYASA DÖVİZ KURLARI

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 12.00 itibarıyla şöyle:

İSTANBUL ALIŞ SATIŞ
ABD Doları 3,8240 3,8260
Avro 4,1020 4,1040
Sterlin 4,7760 4,7780
     
ANKARA    
ABD Doları 3,8080 3,8380
Avro 4,0830 4,1180
Sterlin 4,7400 4,8310
ÖNCEKİ HABERLER
Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in tahliye talebine ret
Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in tahliye talebine ret
 Yargıtaydan ihraç edilen 52 kişi için yakalama emri!
Yargıtaydan ihraç edilen 52 kişi için yakalama emri!
Başbakan Yıldırım'dan son dakika referandum tarihi açıklaması
Başbakan Yıldırım'dan son dakika referandum tarihi açıklaması
Şölen Nutymax çikolataları imha edilecek karar çıktı
Şölen Nutymax çikolataları imha edilecek karar çıktı
TEM'de büyük kaza! İstanbul yönü trafiğe kapandı
TEM'de büyük kaza! İstanbul yönü trafiğe kapandı
Balkanın karı Sibirya'nın donu hava durumu çok kötü
Balkanın karı Sibirya'nın donu hava durumu çok kötü
Öldürüldükten 1 ay sonra telefonundan sinyal geldi
Öldürüldükten 1 ay sonra telefonundan sinyal geldi
Almanya'dan PKK'yla ilgili şaşırtan karar!
Almanya'dan PKK'yla ilgili şaşırtan karar!
Sosyal medyayı sallayan kampanyaya bakanlar da katıldı
Sosyal medyayı sallayan kampanyaya bakanlar da katıldı
Rusya'dan Suriye için kritik adım!
Rusya'dan Suriye için kritik adım!