HABER /  EKONOMİ

Dolar kaç TL 23.11.2017 faiz kararı sonrası Dolar/TL ne olur?

Dolar kaç TL sorusunun yanıtını 23 Ocak 2017 tarihli canlı dolar kuru verileriyle sizler için derledik. Bugünkü dolar yorumlarında kritik soru Merkez Bankası faiz kararı Dolar/TL'yi nasıl etkiler?

Dolar/TL bugün 3.77 lira seviyesinden haftaya başladı. Euro da 4,03'ün üzerinde işlem görüyor.Piyasalar Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında alacağı kararlara odaklandı.

Dolar, ABD Başkanı Donald Trump'ın cuma günü başkanlık yemin töreninde yaptığı konuşmada korumacı ekonomi politikalarını çağrıştıran ifadeler kullanmasının ardından vergi indirimleri ve ekonomiyi destekleyici diğer politikalar hakkındaki vaatlerini gerçekleştireceği beklentisinin hafiflemesine paralel olarak geniş bantta değer kaybetti. Dolardaki küresel düşüş içeride de etkili oldu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün 1 hafta vadeli repo ihalesi açmadı. Merkez Bankası, 12 Ocak'tan bu yana repo ihalesi açmıyor. REPO İHALESİ AÇMAMAK NE ANLAMA GELİYOR? Merkez Bankası'nın 1 hafta vadeli repo ihalesi açılmamasının likidite ve Türk Lirası'nın değerinin artması politikasında daha sıkı bir duruş gösterdiği anlamına geliyor.

Son iki haftada birçok likidite önlemi alan Merkez Bankası'nın yarın faizde nasıl atım atacağı merak ediliyor. Merkez'in alacağı kararlar doların yönünde belirleyici olacak.

CUMA GÜNÜ FITCH'DEN AÇIKLAMA VAR

Bu hafta ayrıca cuma günü Fitch'ten gelecek not kararı da piyasaların radarında olacak. Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in kararı da kur için önemli olacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR FAİZLER YÜKSELİR Mİ?

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Salı günü gerçekleştirilecek olan para politikası toplantısında, tüm faizlerde 25 baz puan artırıma gidilmesini bekliyor.

Bankaya göre piyasa tüm faizlerde 100 baz puanlık artırım fiyatlarken, Goldman'ın tahmini haftalık repo faizinin yüzde 8.25, gecelik borç verme faizinin yüze 8.75 ve geç likidite penceresinin -banka koridorun yeni üst bandı olarak gördüğünü belirtiyor- yüzde 10.25 olacağı yönünde.

Bankanın tahminine göre TCMB, bunun bir faiz artırımı sürecinin başlangıcı olduğunu ve faizlerin daha fazla yükselmek durumunda olacağını net bir şekilde ifade edecek.

SERBEST PİYASA DÖVİZ KURLARI

İstanbul ve Ankara'da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları saat 09.30 itibarıyla şöyle: 

İSTANBUL ALIŞ SATIŞ
ABD Doları 3,7650 3,7670
Avro 4,0480 4,0500
Sterlin 4,6850 4,6870
     
ANKARA    
ABD Doları 3,7580 3,7830 
Avro 4,0370 4,0670
Sterlin 4,6490  4,7280
ÖNCEKİ HABERLER
HDP'li belediye başkanına gözaltı!
FETÖ'cü Emre Uslu'dan referandum sürprizi
Vefat eden memurun ailesine hangi sosyal haklar verilir?
Büyükanneye ne kadar maaş verilecek tarih belli oldu
İzmir'de 150 yıllık tarihi bina çöktü!
Devlet Bahçeli'nin hastalığı ne sağlık durumuna ilişkin son bilgi
Yorumlar 1 yorum