HABER / EKONOMİ

Dolar kaç TL 16.01.2017 dolar yorumları ne diyor?

Dolar kaç TL 16 Ocak 2017 canlı dolar kuru alış satış verileri ile dolar yorumları internethaber.com'da. Dolar yükselişi durdu mu? Dolar ne zaman düşer? sorularının yanıtları haberimizde.

Geçen hafta tarihi zirveyi test eden kur TCMB'nin adımlarıyla bir miktar gerilemesinin ardından tekrar yükselişe geçerek 3,79'un üzerini gördü.

Geçen hafta 3,94'i aşarak tarihi rekor seviyelere tırmanan kur yeni haftaya 3,76'lı seviyelerden başlamıştı. Saat 09.25'te 3,7658'den işlem gören dolar/TL Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bugün de 1 hafta vadeli repo ihalesi açmamasının ardından 3,74 seviyesine geriledi. Kur saat 11.15'ten itibaren tekrar yönünü yukarı çevirerek kademeli olarak 3,79'un üzerine kadar yükseldi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, geçen hafta bankaların borç alabilme limitlerini 11 milyar TL'ye düşürdü. Bankalararası Para Piyasası'nda bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere toplam 22 milyar TL'ye düşürüldü.

Hafta içinde 3,94 ile tarihi rekor kıran dolar, Merkez Bankası'nın müdahaleleriyle gerileyerek haftayı 3,78 seviyelerinde tamamladı. 

EN İYİ YATIRIM ARACI HANGİSİ?

Cuma günü akşam saatlerinde 3,7650 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 09.03'te 3,7636/3,7665 seviyesinden işlem gördü. Euro ise 4,0161 seviyelerinde işlem görüyor. Öte yandan piyasada siyasi gelişmeler de takip edilmeye devam ediliyor.

DOLAR BU HAFTA 3.63 LİRAYA KADAR DÜŞEBİLİR!

Vatan gazetesi yazarı Ali Ağaoğlu, Merkez Bankası’nın hamleleriyle bu hafta dolar/TL'nin 3.70’i test edip 3.6350’lere kadar gerileyebileceğini yazdı. 

Ali Ağaoğlu'nun dolar yorumlarının detayları şöyle:

"TCMB’nin haftalık repoları iptal etmesi durumunda yeniden düşük 3.70’ler test edilirse altına inilmesi de söz konusu olabilecek. Hatta bu hareketin 3.6350’lere kadar devam etme olasılığı var. Bu seviyenin aşağı kırılması şimdilik zor. Gerek yukarıdan satmış olanlar için kâr realizasyonu gerekse de daha önce almak isteyip de alamamış olanlar için fırsat olarak algılanacaktır. En azından 24 Ocak’a kadar.

TRUMP VE FITCH STRESİ

20 Ocak’ta Donald Trump görevi Obama’dan devralacak. Trump’ın geçtiğimiz hafta seçildikten sonra yapmış olduğu ilk basın toplantısı pek göz doldurmadı. Şirketlerinin yönetimini iki oğluna devrettiğinden başka pek de elle tutulur yeni bir bilgi yoktu. Önümüzde 24 Ocak’ta yapılacak PPK toplantısı ve 27 Ocak’taki Fitch’in not değerlendirmesine dair açıklaması var. Fitch’in yatırım yapılabilir notumuzu düşürmesinin olasılığı hayli yüksek ve piyasalardaki fiyatlamalar da bu minvalde.

Asıl önemli olan 24 Ocak’ta PPK’dan gelecek olan kararın ne olacağı. O güne kadar Merkez Bankası’nın aldığı mikro önlemler (ki bunların ne kadar işe yarayacağından şüpheliyim, değineceğim) piyasaları “sakinleştirmeye” yardımcı olacaktır. Ancak o toplantıdan radikal adımlar çıkmaz ise alınan mikro önlemler de buhar olup gidecektir. "

dolar kaç tl 16 ocak 2016

Hafta içinde 3,94 ile tarihi rekor kıran dolar, Merkez Bankası'nın müdahaleleriyle gerileyerek haftayı 3,78 seviyelerinde tamamladı. Merkez Bankası'nın bundan sonraki adımları da piyasalar tarafından takip edilecek.

Uzmanlar, TCMB'nin bugün de haftalık repo ihalesi ile fonlama yapıp yapmayacağının piyasada en önemli belirleyici olacağını söylediler.

TCMB'nin haftalık vadede yüzde 8 faizden repo ihalesi ile fonlama yapmaması hem de diğer fonlamalardan limiti düşürmesi bankaların TL maliyetlerini artırırken önceki Merkez Bankası yönetimleri döneminde de "örtülü faiz artışı" olarak adlandırılan sürece benzerliği ile dikkat çekiyor. TCMB'nin TL likiditesini sıkılaştırılma adımları TL'deki sert değer kayıpları ve gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmanın bir bölümünü ortadan kaldırdı.

Cuma günü akşam saatlerinde 3,7650 civarında işlem gören dolar/TL bu sabah 09.03'te 3,7636/3,7665 seviyesinden işlem gördü. Euro ise 3,9948/4,0018 seviyesinde işlem görüyor. Öte yandan piyasada siyasi gelişmeler de takip edilmeye devam ediliyor.

Yorumlar9 yorum