HABER /  EKONOMİ

Dolar gerçekte neden yükseliyor? Berat Albayrak'ı bahane edip...

Seçimlerin ardından dinginleşen dolar kuru kabine açıklandıktan sonra yeniden fırladı. Peki dolar neden yükseliyor? İşin bahanesi olarak Berat Albayrak gösterilirken gerçekte neler oluyor? Serdar Turgut perde arkasına dikkat çekti.

Türkiye kabinenin açıklanmasının ardından bir kez daha gece yarıları dolar operasyonlarına maruz kalıyor. Yabancı uzmanlara soracak olursanız sebebi ekonominin başına gelen Berat Albayrak. Dün gece çekilen son operasyonla dolar 5 liraya eşiğine kadar tırmanınca Londra merkezli BlueBay Capital varlık yönetimi şirketinden gelişen piyasalar stratejisti Tim Ash, aynen şöyle bir twit attı:

-"Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ateşle karşılandı. 1 Dolar 5 TL seviyesine yaklaşırken proaktif davranması gerekiyor. Bir kez daha Merkez Bankası'nın acil Para Politikası Kurulu'nu (PPK) toplaması senaryosuyla karşı karşıyayız."

Financial Times : Aile meselesi : İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi ise dün başyazısında Berat Albayrak'ın maliye ve hazine bakanı olarak atanmasını öne çıkarıp "Erdoğan ekonomiyi aile meselesi yaptı" başlığını atmıştı.

Gerçekte oynanan oyun ne? : Peki gerçekten sebep ekonomin başına gelen Berat Albayrak mı? Habertürk Gazetesi yazarı Serdar Turgut, işinin derinini yazdı. Dediğin göre iperde arkasında Yahudi sermayesinden ABD'ye kadar bakın kimler var:

'Türkiye’ye oynanan oyunun merkezinde ülkemize kredi notları vermekte olan kuruluşlar ile Amerikan Hazinesi arasında kurulmuş olan gayrı resmi bağlantılar var. Buradaki gazetelerde yazılmayan şöyle bir iç işleyiş var; bu kuruluşların yetkilileri bir ülke hakkında yeni bir rapor yayınlamadan önce mutlaka Washington’a da geliyorlar. Bunun resmi açıklanan nedeni, merkezi Washington’da bulunan IMF ve Dünya Bankası ile dirsek temasını sürdürmek .

Ama iş bununla kalmıyor… Amerikan Yönetimi bu kuruluşların yayınlayacağı raporların yaratacağı global etkilerin Amerikan devletinin global stratejisiyle de uyumlu olmasını sağlamak için Amerikan Hazinesi’ni de devreye sokuyor. Ve örneğin Moody’s ya da Fitch Washington’daysa bunların yetkililerinin mutlaka birkaç saat hazine bakanı ve bürokratlarıyla karşılıklı oturabilmeleri de sağlanıyor.
Başkan Erdoğan’ın dışarıdan manipülasyon dediği kredi notu açıklamalarının hepsinin öncesinde bu süreç aynen böyle yaşandı.

Hazine Bakanı'nın Erdoğan karşıtı : Beyaz Saray’ın bu işi Hazine'ye bırakması kaçınılmazdı tabii, ama bu Türkiye açısından önemli sakıncalar da içeriyor. Çünkü Amerikan Yönetimi içinde şu an sürmekte olan Türkiye tartışmasında, sertlik yanlısı olanlar Hazine Bakanlığı'nda oldukça etkinler.  Bakan Steven Mnuchin siyasi nedenlerden dolayı Başkan Erdoğan’a karşı. Mnuchin Trump’ın Ortadoğu Koordinatörü ve damadı Jared Kushner’e çok yakın. Ayrıca bir de Sheldon Adelson adlı işdamı var.

Sheldon Adelson etkisi
Bu Adelson kumarhaneler zinciri sahibi bir milyarder. Trump’ın seçim kampanyasına binlerce dolar akıtmıştı ve tekrar seçilme kampanyasına da paralar verecek. Sheldon Adelson ve eşi İsrail doğumlu Miriam’ın hayattaki tek arzuları Kudüs’te israil egemenliğinin tamamen sağlanmasıydı. İkisi de Evanjelik Neocon'lar. Aynı zamanda Amerikan vatandaşı da olan Netanyahu özel ziyaret için Amerika’ya geldiğinde Jared Kushner’in babasının New Jersey’deki evinde, Kushner’in eski odasında kalıyor.

Perde gerisinde bu insanlar Erdoğan'a çok kızgınlar : Trump’ın ‘Nihai Barış’ diye adlandırdığı planın derininde bu insanlar, yani Sheldon Adelson, Jared Kushner ve babası ile Netanyahu var. Amerikan elçiliğinin Kudüs’e taşınması tavsiyesi de Trump’a bu insanlar taradından iletildi.

Bu elçilik taşınması  nedeniyle haklı olarak Amerika’ya çok ağır sözler söyleyen Başkan Erdoğan’a Mnuchin ve Adelson çok kızgınlar. Bu nedenle Hazine Bakanı'nın kredi notu veren kuruluş yetklilerine Türkiye hakkında neler söyleyebileceğini umarım anlıyorsunuzdur.

Ayrıca bir de David Cohen var, bakan yardımcısı olarak Hazine Bakanlığı'nda. Hakan Atilla davasında onun aleyhine şahitlik de yapan David Cohen eski CIA finansal terörden sorumlu başkan yardımcısıydı. Ekonomi konusunda yönetim içinde Türkiye dosyasına en hakim isimlerden olan David Cohen’in de kredi notu veren kuruluşlara olumlu mesajlar vermesi ihtimali yok. İşte dış oyunun Washington’daki oyuncuları bu insanlar.

Financial Times dün ne yazmıştı? : İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi  dün başyazısında Berat Albayrak'ın maliye ve hazine bakanı olarak atanmasını öne çıkarıp "Erdoğan ekonomiyi aile meselesi yaptı" başlığını atmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
İtalya'dan Maraş kararı: 1 yıl daha uzatıldı
KPSS sınav giriş yerleri açıklandı mı 2018 KPSS lisans sınav giriş belgesi
İğrenç detay! Kediciklerle yatmak ilk Adnan Oktar'ın hakkıydı sonra...
Beyşehir'de cinayet! 'namusumu temizledim' dedi
“Fotoğraflarla 15 Temmuz” Sergisi açılacak
Pınar Altuğ'un derin yırtmaçlı elbisesi büyüledi Tamer Karadağlı ile sunuculuk yaptı
Yorumlar 7 yorum