HABER /  EKONOMİ

Dolar bugün kaç TL oldu dolar yorumları 3.65 lira...

Dolar bugün kaç TL oldu sorusunun yanıtı haberimizde. 1 Şubat 2017 dolar yorumları ne diyor dolar düşer mi çıkar mı? Dolar/TL tahminleri iyimser.

Dün akşam saatlerinde 3,77 civarında olan dolar/TL, bu sabah güne 3,7800/3,819 seviyesinde başladı. 

Merkez Bankası'nın (TCMB) yılın ilk enflasyon raporunu açıklaması ve likidite önlemlerinin devam edeceğine yönelik verdiği mesajlar ardından dolar/TL'de sakin bir seyir izlenirken uzmanlar bugün kur ve faizde küresel piyasaların öncü verilerin ve TCMB likidite adımlarının izlenmeye devam edileceğini söylediler. Öte yandan, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından çıkacak kararlar da takip edilecek.

Kısa vade için TL'de en kötünün geride kalmış olabileceği beklentisiyle yabancıların kısa pozisyonlarını kapatmasının ardından dolar/TL tarihi rekor seviyelerinin oldukça altında seyrini sürdürüyor.

EN İYİ YATIRIM ARACI HANGİSİ?

4,07'li seviyelerde güne başlayan euro/TL ise 4,0784/4,0812 seviyesinde işlem görüyor.

BIST 100 endeksi ise, güne yüzde 0,11 yükselişle 86 bin 390 puandan başladı.

DOLAR TAHMİNLERİ DOLAR/TL 3.65'E DÜŞER Mİ?

2017'ye hızlı yükselişle giren ve 11 Ocak'ta 3,94'ü aşarak rekor kıran dolarda o günden sonra başlayan düşüş eğilimi sürüyor. Dolar, Merkez Bankası'nın bir dizi aldığı önlemlerle 3,80'in altına kadar indi ve bu seviyelerde hareketini sürdürüyor.

Peki dolarda bundan sonra seyir ne olur? İşte ekonomistlerin görüşleri...

ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, dolar/TL'nin 3,75 seviyesine kadar gerileyebileceğini ve bu seviyenin kırılabileceğini belirterek, bu seviyelerin ardından da 3,65'e doğru bir gerileme yaşanabileceği öngörüsünde bulundu.

Dolar/TL'de 3,59'a doğru sert bir hareket beklemediklerini dile getiren Metin, "2 gündür çok ciddi bir para girişi var ve çok iyi performans gösteriyor. Bunun devam edeceğini, 3,75 ve 3,65'i kırarsak 3,60'a doğru bir gerileme olacağını düşünüyorum. Gelecek 2-3 ay içerisinde piyasada böyle bir hava olacak ve TL, diğer gelişmekte olan ülkelere göre iyi performans gösterecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz da TL'nin güçlenme tahminlerinin gerçekçi olduğunu ifade ederek, TCMB'nin kur oynaklığını kontrol altında tutabildiği sürece kurun dengeleneceğini ve TL'nin destekleneceğini kaydetti.

"KURDA 3,70 KIRILIRSA..."

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ise yarınki ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve cuma günü açıklanacak enflasyon verisinin önemli olduğunu vurguladı. Paksoy, "Gösterge tahvilleri ve uzun vadeli tahvillerin 11 seviyesinin altına gelmesi ve dolar/TL'nin 3,70'i kırmasıyla 3,55-3,65 geniş bandına doğru hareket mümkün olabilir." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Ayda 930 liraya ev sahibi olun sıfır faiz ve 20 yıl vade!
Ayda 930 liraya ev sahibi olun sıfır faiz ve 20 yıl vade!
Abdi İpekçi ölüm yıl dönümünde anıldı
Abdi İpekçi ölüm yıl dönümünde anıldı
Tutuklu taşıyan cezaevi aracı TEM'de devrildi
Tutuklu taşıyan cezaevi aracı TEM'de devrildi
FETÖ'nün yurdunu ahır yapmak için istedi
FETÖ'nün yurdunu ahır yapmak için istedi
Yüksekdağ'a 'Sırtımızı YPG'ye yaslıyoruz' sözleri sorulunca
Yüksekdağ'a 'Sırtımızı YPG'ye yaslıyoruz' sözleri sorulunca
PSB kura başvuru sayfası Sağlık Bakanlığı atama duyurusu
PSB kura başvuru sayfası Sağlık Bakanlığı atama duyurusu
Yorumlar