BIST 1.333
DOLAR 7,89
EURO 9,41
ALTIN 461,96
HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Doğuştan notalara dokunan orkestra: İki Elin Sesi Var

VENEZUELA'nın "El Sistema" örneğiyle Eskişehir'de hayata geçirilen İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası, 810 öğrencinin müzisyen olma hayallerinin gerçekleşmesine fırsat sunuyor.

Abone ol

Merkez Tepebaşı Belediyesince çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, sanatla buluşturmak ve müzik yeteneklerini geliştirmek amacıyla kurulan orkestra, 7-17 yaş arası tüm öğrencilerin ücret alınmadan ve sınavdan geçirilmeden bir arada müzik yapmalarına imkan sağlayıp, farklılıkları kabul etmeyi öğrenmelerini sağlıyor.

Venezuela'da 1975'te doğan ve kısa sürede dünyada kabul gören "El Sistema" örneğine benzer bir çalışmanın hayata geçmesinin ardından ilk adım olarak yaklaşık 50 yaylı çalgı alındı. Kayıtlara başlandı ve yeteneklerine bakılmadan her çocuk projeye dahil edildi.

Gönüllülük esasına dayalı, yoklama olmadan yapılan provalara 24 Ocak 2015'te başlayan ve aynı yıl mayıs ayında ilk konserini veren orkestrada 20 eğitmen görev yapıyor. Eskişehirlilerin bağışıyla verilen orkestra eğitimi kapsamında 50 üflemeli enstrüman, 20 viyolonsel, 10 kontrbas, 30 viyola, 30 vurmalı ve 103 keman çalan çocuk derslere devam ediyor.

"Birlikte çalışarak yeteneklerini paylaşıp geliştirmek çok kıymetli"
Bugüne kadar aralarında Eskişehir, İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu 15 ilde konser veren orkestra, nisan ayında Belçika'nın Neerpelt kentinde bu yıl 65'incisi düzenlenen Avrupa Genç Müzisyenler Festivali'ne katılarak, kategorilerinde 3'üncü oldu. 

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, müziğin gücüyle başarılı gençler yetiştirdiklerini söyledi.

"Başka insanları önemsemek, birlikte çalışarak yeteneklerini paylaşıp geliştirmek çok kıymetli." diyen Ataç, cumhuriyeti yaşatacak ve geleceğe taşıyacak bireyin dünyasında, daha çocukluğundan başlayarak müzik ve genel olarak da sanatın her zaman bulunması gerektiğini, bu anlamda da ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

ÇOK KALABALIĞIZ AMA...

Orkestrada 2 yıldır keman çalan 10 yaşındaki Deren Gökçe de belediye aracılığıyla aldığı müzik eğitiminden dolayı kendisini şanslı hissettiğini söyledi. 

Orkestra ekibinin çok kalabalık olduğunu anlatan Deren Gökçe, "Gruplar halinde eğitim alıyoruz. Çok kalabalığız ama sahnede tek kişi gibiyiz. Yani hocalarımız sayesinde tek bir hareketle ne yapacağımızı biliyoruz. Ülkemizde ve yabancı ülkelerde konserler veriyoruz. Başarabildiğimizi gördükçe daha da üstüne gidiyoruz. Ailemin bana verdiği destek çok önemli. Babam ilk başlarda çıkardığım tiz ve bozuk seslere dayanamıyordu ama şimdi alıştı." değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
O kadın lider bin 700 yıl sonra yüzüne kavuştu
AB'den 3 dev şirkete ağır suçlama
Bu hafta vizyona giren 8 yeni film
İsveç'te erkeksiz müzik festivali dünyada bir ilk olacak
200 yıllık halıyı 60 bin iğneyle tablo haline getirdi
Didem Balçın kaç yaşında kimdir Didem Balçın kiminle evli eşi kimdir?
Yorumlar 9 yorum