BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,75
ALTIN 526,39
HABER /  GÜNCEL

Deniz Kuvvetleri'nde YAŞ krizi adı hiçbir listeye giremedi!

Deniz Kuvvetleri Komutanı olmasına kesin gözüyle bakılan ancak koltuğu kendinden daha düşük rütbeli bir askere kaptıran Oramiral Veysel Kösele'nin durumu kafaları karıştırdı.

Abone ol

Yüksek Askeri Şûra’da (YAŞ) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilmeyen Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin durumu bilmeceye dönüştü. Önceki gün Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan basın açıklamasında, YAŞ’ta rütbe bekleme süresini dolduran 28 general/amiralin emekliye sevk edildiği belirtilmişti. MSB’nin dün önce ‘WhatsApp’ grubundan gazetecilere gönderilen, daha sonra bakanlığın internet sitesine konulan, ‘Emekliye sevk edilen general/amiraller’ listesinde ise sayının farklı olduğu görüldü. Bu listeye göre Kara’dan 20, Deniz’den 4 ve Hava’dan 2 olmak üzere toplam 26 general/amiral emekliye sevk edildi. Oramiral Veysel Kösele’nin isminin emekliler listesinde yer almaması dikkat çekti.

KÖSELE PAŞA’NIN DURUMU

Kulislerde hükümetin, ‘or’lukta üç yılını doldurmadığı için emekliye sevk edilemeyen Kösele’nin kendiliğinden emekli olmasını beklediği, emeklilik istemediği takdirde ise Kösele’ye Deniz Kuvvetleri’nde icracı olmayan bir alan yaratılacağı konuşuluyor. Ancak Oramiral Kösele’nin 30 Ağustos’a kadar emekliliğini isteyeceği öğrenildi. Kösele, böylece “koramiral komutan” “oramiral ast” krizi yaşanmasını önlemiş olacak. Hürriyet'in haberine göre, askeri bir kaynak “Geçen yıl olduğu gibi bu yılki YAŞ’ta da sivil iradenin görüş ve tutumu ağır basmıştır” dedi. Kulislerde, Kösele’den boşalacak Donanma’ya bu yıl temdit alan ve halen Kuzey Deniz Saha Komutanı olan Koramiral Hasan Şükrü Korlu’nun getirilebileceği ve iki görevi birlikte yürüteceği konuşuluyor.

Adnan Özbal kimdir yeni Deniz Kuvvetleri Komutanı nereli?

ÖZBAL KARARI RESMİ GAZETE’DE

YAŞ kararları dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığı’nın 2017/309 karar sayısı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na Koramiral Adnan Özbal’ın atandığı belirtildi. Kararda Özbal’ın göreve başlayacağı 30 Ağustos 2017’den itibaren terfi alarak ‘or’luğa yükseleceğine dair bir ibare yoktu. 2015 yılında koramiralliğe yükselen Özbal’ın bu rütbe ile üçüncü yılını tamamlaması ve önümüzdeki yıl oramiralliğe terfi etmesi bekleniyor.

KUVVET’TE İKİNCİ KEZ BİR KORAMİRAL

Özbal, Deniz Kuvvetleri tarihinde, ‘koramiral’ rütbesiyle komutan olan ikinci isim. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın internet sitesindeki bilgiye göre daha önce Ahmet Zeki Özak, 20 Haziran 1960-20 Haziran 1961 tarihleri arasında koramiral rütbesiyle vekaleten kuvvet komutanlığı yapmıştı. Kendi isteğiyle 19 Haziran 1961’de emekliye ayrılan Özak’a ‘oramirallik’ rütbesi Danıştay kararıyla 30 Ağustos 1968’ten geçerli olmak üzere verilmişti.

KARA’DA ‘OR’U KİM DOLDURACAK?

Bir diğer iddia da, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın emekliye sevk edilmesiyle Kara’da sayısı bir azalan ‘or’luğun önümüzdeki yıl 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in bu rütbeye terfi ettirilerek doldurulacağı yönünde.

GERİ DÖNEN FETÖ MAĞDURU PİLOTLAR PAŞA OLDU

FETÖ kumpasları nedeniyle emekli olmaya mecbur bırakılıp sivil hava yollarında uçmaya başlayan ancak 15 Temmuz sonrası ihraçlarla ortaya çıkan personel açığını kapatmak için “Geri dön” çağrısına uyan pilot kurmay albaylar Yaşar Kadıoğlu ile Fidan Yüksel ‘tuğ’luğa terfi etti.

İzmir’de FETÖ’nün askeri casusluk kumpasından 2 yıl tutuklu kalan pilot Kurmay Albay Oğuz Okuyucu, havada birinci sıradan tuğgeneralliğe yükseldi. Aynı davanın mağduru Deniz Kurmay Albay Yalçın Özkütük de tuğamiral oldu. Balyoz kumpasında hapis alan denizci albaylar Ayhan Türker Koçpınar, Ayhan Gedik, Şafak Duruer ve Yavuz Kılıç da tuğamiralliğe terfi etti.

KIDEMLİLER DE EMEKLİ EDİLDİ

Savunma Bakanlığı internet sitesinde dün yayınlanan emeklilik listesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Koramiral Adnan Özbal’dan daha fazla kıdeme sahip koramiraller Hasan Uşaklıoğlu ile Serdar Dülger’in de emekliye sevk edildikleri görüldü.

DÜNDAR’IN UZATMASI DA YAYIMLANDI

Resmi Gazete’de dün, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’na ‘kor’luktan ‘or’luğa terfi ettirildiği belirtilen İzmir-Güzelyalı’daki Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Atilla Gülan’ın atandığı, rütbe bekleme süresini tamamlayan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar’ın hizmet ve görev ihtiyacı nedeniyle görev süresinin bir yıl daha uzatıldığı kararları da yayımlandı.

YAŞ terfi listesi 2017 albay ve üstü tam isim listesi (YAŞ kararları)

Veysel Kösele kimdir YAŞ 2017 kararları komutan olamadı!

ÖNCEKİ HABERLER
Son hava durumu İstanbul için son dakika uyarı
Son hava durumu İstanbul için son dakika uyarı
Kadıköy'de feci kaza ok gibi saplandı
Kadıköy'de feci kaza ok gibi saplandı
Köpeğe sarılıp uyuyordu sosyal medyayı sallayan çocuk bulundu
Köpeğe sarılıp uyuyordu sosyal medyayı sallayan çocuk bulundu
Ahmet Hakan: Çok ama çok ayıp Hayrettin Karaman
Ahmet Hakan: Çok ama çok ayıp Hayrettin Karaman
Sivas'taki Hobbit evlerine bakın sayısı artıyor
Sivas'taki Hobbit evlerine bakın sayısı artıyor
Demir eksikliği beyin gelişimini etkiliyor
Demir eksikliği beyin gelişimini etkiliyor
'Mucize bebek' ameliyatla yaşama tutundu
'Mucize bebek' ameliyatla yaşama tutundu
Yunan uygarlıklarının kökenlerine dair yeni bulgular
Yunan uygarlıklarının kökenlerine dair yeni bulgular
Amasya'da bulundu kilosu 200 ila 3 bin 500 avro civarında satılıyor
Amasya'da bulundu kilosu 200 ila 3 bin 500 avro civarında satılıyor
Çekilişle 1 TL'ye gelinlik verecek
Çekilişle 1 TL'ye gelinlik verecek