HABER /  GÜNCEL

Demirtaş için AİHM'e 130 sayfalık savunma

Türkiye, AİHM'e HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ve tutuklu HDP Milletvekilleri için 130 sayfalık savunma gönderdi.

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) HDP'nin 4 Kasım 2016'dan beri Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eş genel başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer HDP'nin tutuklu vekilleri için 130 sayfalık savunma gönderdi.

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer HDP’li milletvekillerinin başvurusunu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları mahkemesi (AİHM) Türkiye’den 30 Haziran 2017 tarihinde savunma istemişti.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Kararı duyuran avukat Ramazan Demir, şu açıklamayı yaptmıştı:

“AİHM’nin verdiği bu karar önemli çünkü hem Türkiye’den AYM’nin (Anayasa Mahkemesi) etkiliğine ilişkin savunma istendi hem de vekillerin tutuklanmasının siyasi bir amaçla yapılıp yapılmadığını sordu. Mahkemenin verdiği bu kararın bir başka önemi ise Türkiye’de daha önce tutuklu gazeteciler için başvurduğumuzda AİHM bu karara göre daha geç savunma istedi. Bu başvurular politik tutuklamanın bir baskı aracı haline geldiği meselesini tartıştığı ilk başvurulardır. Dolayısıyla AİHM’in bu kararı çok önemli seçme ve seçilme hakkının ihlal edilip edilmediği ve AYM’in etkisizliğine ilişkin sorular da soruldu. ”

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul Üniversitesi'nde korkutan yangın!
Şeker komasından yaşamını yitirdi!
Anayasa Mahkemesi'nden Kılıçdaroğlu'na kötü haber!
Suudi Prens 1 milyar doları verdi serbest kaldı!
Mevlid Kandili en güzel duaları 4 rekat namazla dilek duası
2020 Ocak ayı hacamat günleri hangi günlerde yaptırılmaz?
Yorumlar 1 yorum