BIST 11.115
DOLAR 33,07
EURO 36,06
ALTIN 2.576,06
HABER /  GÜNCEL

Darbe tanığından şoke eden ABD ifadesi!

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Acıbadem Türk Telekom binasının ve çevresinin kuşatılması davası için olay yerinde keşif yapılarak inceleme yapıldı ve tanıklar dinlendi. Tanıklardan birinin verdiği ifade dikkat çekti.

Abone ol

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, ağabeyi Amerikan Konsolosluğu’nda çalışan kadının kim olduğunu araştırdığı öğrenildi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Acıbadem Türk Telekom binasının ve çevresinin kuşatılması davası için olay yerinde keşif ve incelemeler yapıldı. Türk Telekom binası içerinde halkın da izleyebileceği şekilde öncelikle olayın görgü tanıkları dinlendi.

Görgü tanıklarının dinlenmesinin ardından 6 kişinin şehit edildiği, 19 kişinin gazi olduğu Acıbadem Caddesi üzerinde hareketli olarak keşif icrasına geçildi. Şehit edilen kişilerin resimlerin basılmış olduğu ve darbecilerin durdukları noktaları gösteren panolar caddenin üzerinde konuşlandırılmak suretiyle olaylar canlandırıldı, noktalar belirlendi.

"MUHTARI YERE DÜŞERKEN GÖRDÜM"

Başbakanlık avukatı Burak Bekiroğlu ve AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de katıldığı keşif çalışmasında tanıklar dinlendi.

Acıbadem Marmaris isimli kafeyi işlettiğini ifade eden Necat Mikail Torlak, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında askeri araçların caddeye gelişini gördüğünü belirterek, “Acıbadem muhtarı Mete Sertbaş, halk zarar görmesin diye birkaç aracı fiilen geri çevirip gönderdi. Muhtara ateş edildiğini duydum. Tam yere düşerken gördüm. Ancak ateş edilme anını görmedim. Bize doğru 4-5 kişi kimisi yere çöküp kimisi ayakta ateş etti. İş yerlerinde hala mermiler duruyor” dedi.

“BENİM AĞABEYİM AMERİKAN KONSOLOSLUĞU’NDA ÇALIŞIYOR O SÖYLEDİ…”

Tanık Torlak, “Darbe sırasında işyerindeydim. Şu anda adı Root Cafe’dir. Televizyonda ilk olarak olay akşamı darbe haberleri çıkmaya başladığında o anda dükkanda olan müşterilerden birisi ‘Ohh iyi Tayyip Erdoğan’dan kurtuluyoruz’ dedi. Ben de kendisine ‘Olamaz öyle bir şey. Nereden biliyorsun’ deyince kendisi ‘Benim ağabeyim Amerikan Konsolosluğu’nda çalışıyor. O söyledi. Fetullah darbe yapıyor’ dedi. Zaten bu konuşmadan yarım saat geçmeden zırhlı araçlar caddeye giriş yaptı” ifadelerini kullandı.

MAHALLEDEN AŞİNA OLDUĞUM BİRİ DEĞİLDİ

Necat Mikail Torlak, söz konusu kişinin bu konuşmadan bir saat önce işyerine geldiğini belirterek, “Tek başınaydı. Oturdu bir şeyler yedi. Kim olduğunu bilmiyorum. Mahalleden aşina olduğum biri değildi. Bu kişi kadındı. Tanklar caddeye girdiğinde ben yüzbaşıyla konuşmaya gittiğimde bu kadın hala dükkandaydı. Kamera kayıtlarımız dükkan içindeki bölümde birer hafta arayla silinir. Dolayısıyla kayıt yoktur” diye konuştu.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Amerikan Konsolosluğu’nda çalışan kadının kim olduğunu araştırdığı öğrenildi.