BIST 118.316
DOLAR 6,86
EURO 7,74
ALTIN 392,05
HABER /  DÜNYA

Danimarka'da bebeği ile Meclise giren vekil kovuldu

DANİMARKA'da bebeği ile meclise giden milletvekili kendisi de anne olan Meclis Başkanı tarafından sert bir şekilde uyarıldı.

Abone ol

DANİMARKA'da beş aylık bebeğini parlamentoya getiren bir milletvekili, kendisi de anne olan Meclis Başkanı tarafından "Meclis, bebeklerin ya da çocukların yeri değildir" denilerek uyarıldı.

Muhafazakar Parti milletvekili Mette Abildgaard, Meclis Başkanı ve aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi'nin eski lideri Pia Kjaersgaard'ın uyarısıyla, ağzında emziği olan ve kucağında ses çıkarmadan oturan kızını salondan çıkarmak zorunda kaldı.

Abildgaard, kocasının işi olduğu için bebeğini meclise getirmek zorunda kaldığını ve daha önce başka bir milletvekilinin de aynısını yaptığı için izin alma ihtiyacını hissetmediğini söyledi.

'Bebekler de temsil ediliyor'
Mette Abildgaard, Facebook hesabında Meclis Başkanı'nı eleştirdi. Bir yıllık doğum izni olmasına rağmen meclise geldiğini söyleyen Abildgaard, "Anneler, babalar ve bebekleri temsil eden bir meclis, anneler, babalar ve bebeklere açık olmalı" dedi.

Meclis Başkanı Kjaersgaard ise kararını savundu Meclis oturumlarıyla ilgili yeni kurallar yayımlayacaklarını söyledi. Abildgaard'ın Facebook'taki paylaşımına binlerce  yorum yapıldı. Öte yandan siyasetin içinde olan kadınlar böylesi sorunlar yaşarken bazı ülkeler ise bu duruma anlayışla karşılık veriyor.

             Doğum yaptıktan sonra Yeni Zelanda Başbakanı

Anlayış gösteren ülkeler de var
Müslüman katliamı sonrası tavırları ile alkışları toplayan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Eylül'deki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na bebeğini getirmişti. Ardern, Genel Kurul'a bebeğiyle gelen ilk lider olarak tarihe geçmişti. Ardern, görevde iken doğum izni kullanan ilk başbakan oldu. Kanada Demokratik Kurumlar Bakanı Karina Gould'un mecliste bebeğini emzirme fotoğrafı internette büyük ilgi görmüştü.

ÖNCEKİ HABERLER
Yeni Zelanda'da cuma günü televizyondan kuran okunacak
İsrail'in Filistin için hain planı
İngilizlerin yüzde 90'ı Brexit anlaşmasına karşı
Polislik sınavı sorularını dağıtan FETÖ sanığına hapis
Fikret Orman'dan yabancı açıklaması
Damada yapılan şaka pahalıya patladı
Yorumlar