BIST 11.065
DOLAR 33,05
EURO 36,04
ALTIN 2.562,66
HABER /  DÜNYA

Dağdan indi ABD'li dev firmaya CEO oldu!

Kuleli’de eğitim görmesinin ardından ABD’nin ünlü askeri akademisi West Point’e giden ve mezun olup Güneydoğu'da PKK ile çatışan Teğmen Cem Hacıoğlu, şimdi ABD’nin en önemli gaz firmalarından birinin CEO’su...

Abone ol

Kuleli Askeri Lisesi son sınıfında okurken ABD’nin en ünlü devlet adamları ve komutanlarını yetiştiren West Point Askeri Akademisi’nin sınavlarına giren ve kazanan, ardından akademiyi bitirdikten sonra Bingöl’de PKK’yla savaşan Cem Hacıoğlu (47), Dünya Bankası’ndan iş teklifi alınca ABD’ye gitti. Hacıoğlu şu anda çok büyük bir enerji firmasının CEO’su olarak görev yapıyor...

Hürriyet'ten Razi Canikligil'in haberine göre,  Teğmen Cem Hacıoğlu, mezun olduğu Wst Point'e ABD ile imzalanan anlaşma gereği her yıl gönderilen tek öğrenci olmaya hak kazanarak gitti. West Point’te matematik ağırlıklı ekonomi ve inşaat mühedisliği okuyan Hacıoğlu, yaz aylarında Türkiye’ye dönmek yerine Dünya Bankası’nda staj yaptı.

BİNGÖL'DE PKK İLE SICAK ÇATIŞMALARA GİRDİ

Hacıoğlu, 1992 yılında piyade teğmen olarak Türk ordusuna katıldı. PKK ile mücadelenin kızıştığı 1990’lı yıllarda Bingöl’de görev yapan ve PKK ile sıcak çatışmalara giren Hacıoğlu’nun kalbinde, askerlikten çok ekonomi, girişimcilik yatıyordu. Dağlarda operasyonlara çıkarken, Dünya Bankası’ndan telefon geldi. Hacıoğlu da bu telefon üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılarak, rotasını tekrar Amerika’ya çevirdi.
 
MIT’DE MASTER

Washington’da, Dünya Bankası’nda araştırma analisti olarak işe başlayan Hacıoğlu, iş idaresi masteri (MBA) programlarından birine girebilmek için gece gündüz ders çalıştı. Ve ABD’nin en prestijli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) Sloan School of Management programını kazandı.

1998 yılında MIT’den aldığı MBA diplomasıyla, Hacıoglu Merrill Lynch’in New York’taki yatırım bankacılığı departmanında göreve başladı. Buradaki 3 yıllık tecrübe, Cem’e finans dünyasının daha sıradışı ve girilmesi bir o kadar da zor olan “Hedge Fund/Private Equity” dünyasının kapılarını açtı. Sırasıyla önemli firmalarda portöy yöneticisi olarak çalıştı.

NASIL CEO OLDU?

Ardından, Hacıoğlu’nun önüne, CEO’luk sunacak çok önemli bir fırsat çıktı.
Portföy yöneticiliğini yaptığı ve sıvı doğal gaz (LNG) üretip pazarlayan “Applied LNG” isimli bir firma hatalı yönetim sonucu iflas tehlikesiyle karşı karşıyaydı. Şirketin başına geçmesi teklif edildi. Cem, eşi ve 5 aylık bebekleri Efe’yi de yanına alarak Dallas’a yerleşti. Hacıoğlu 15 ay içinde çökme eşiğinde olan “Applied LNG”yi ayağa kaldırmayı başardı.

LOS ANGELES'A TAŞINDI

Cem Hacıoğlu’nun CEO koltuğuna otunmasının ardından Applied LNG’de elemanlar motive olmuş, temel faaliyet ve fonksiyonlar düzene girmiş ve borçlar yeniden yapılandırılmıştı. Hacıoğlu, genel merkezi üretim tesislerine daha yakın ve müşterilerin yoğun olduğu Los Angeles şehrine taşıdı.

HACIOĞLU'NUN SON HEDEFİ...

Kapasitesinin yüzde 45’ini kullanan fabrikayi yüzde 100 kapasiteye çıkardı, kapanmak üzere olan firmanın değerini 300 milyon dolara çıkardı. Ayrıca, dünyanın en büyük para fonlarından birini ikinci bir üretim tesisi açmak için şirkete yatırım yapmaya ikna etti. Hacıoğlu’nun şimdi hedefinde LNG konusunda en büyük ve öncü firma olmak var.