BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  SEÇİM  /  2018 GENEL SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimi 15 Temmuz 2018'de mi yapılacak?

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, 29 Ekim Resepsiyonu'ndaki izlenimlerini köşesine taşıdı. Selvi'ye göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin yerel seçimlerden önce yapılması konuşuluyormuş. Tarih olarak 15 Temmuz 2018 üzerinde duruluyor.

Abone ol

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, 29 Ekim Resepsiyonu'nda konuşulanları yazdı. Abdulkadir Selvi'ye göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin yerel seçimlerden önce yapılması konuşuluyormuş. Tarih olarak 15 Temmuz 2018 üzerinde duruluyor.

İşte Abdulkadir Selvi'nin "Seçim hesabı ve yargıda iklim değişikliği" başlıklı yazısından bir bölüm;

''CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 15 TEMMUZ 2018'

29 Ekim resepsiyonu için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tam anlamıyla iğne atsanız düşecek yer yoktu. AK Partililer kendi aralarında belediye başkanlıklarındaki değişimi konuşuyordu. Biri kulağıma eğilip, “Erken seçim yok diye yazıyorsun ama Cumhurbaşkanlığı seçiminin yerel seçimlerden önce yapılması konuşuluyormuş. Tarih olarak 15 Temmuz 2018 üzerinde duruluyor”dedi. Her ne kadar kulağıma söylense de hemen yanımızdaki milletvekili, “Anayasa değişikliği gerekli” diye itiraz edince, kaynağım “MHP ile AK Parti’nin sayısı ona yetiyor” dedi. Orada hemen AK Parti ile MHP milletvekillerinin sayısını topladık, yetiyordu. Peşinen ifade edeyim,seçimlerin normal zamanında yapılacağı düşüncesindeyim. Çünkü Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 50 artı 1 alacağı tablonun sağlama alınması gerekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Erken seçim diyorlar, seçimin tarihi belli. Her şey tıkırında giderken, neyin erken seçimini istiyorsun?” dedi. Buna rağmen yine de “Bende öyle bir bilgi yok” demekle yetindim. Demirel boşuna söylememiş, “Siyasette 24 saat bile çok uzun bir süredir” diye, neme lazım.

''CUMHURİYET VE ATATÜRK VURGULARI DAHA GÜÇLÜYDÜ''

Resepsiyonun başında 29 Ekim’den 15 Temmuz’a bir görsel sunum yapıldı. 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran millet,15 Temmuz’da da demokrasiye sahip çıktı teması işlendi. Atatürk’ten Menderes’e, Özal’a ve Erdoğan’a uzanan bir siyasi çizgi ortaya konuldu. ‘AK Parti, Atatürk’ü mü keşfetti’ tartışmalarına zemin teşkil etmesini arzu etmem ama bu kez Cumhuriyet ve Atatürk vurguları daha güçlüydü. Belli ki Erdoğan sadece MHP’yle yakınlaşma adına bunu yapmıyor. Atatürk’ü, Cumhuriyet’i önemseyen yeni bir seçmen profiline yöneliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Bülent Arınç'tan Gökçek ve 'geri dönüş' bombası
Ufak Tefek Cinayetler 2.bölüm fragmanı Oya her şeyi göze alıyor
Taşeron işçilere kadroda son dakika haberi bakan verdi
Melih Gökçek'e istifası sonrası ilk suç duyurusu!
Ahmet Hakan: Ben nasıl Atatürkçü oldum
İzmirli anne aralarında 1 ay fark olan bebeklerini aynı anda doğurdu
Ukrayna’da Çeçen asıllı kadına suikast
ABD'li bakanların Kongreden 'savaş yetkisini genişletme' talebi
Bakterilerinde dokunma duyusu olduğu ortaya çıktı
Selana Gomez ile Justin Bieber yeniden görüştü aile çıldırdı
Yorumlar 17 yorum