BIST 1.096
DOLAR 7,66
EURO 8,96
ALTIN 465,07
HABER /  DÜNYA

Cumhurbaşkanının evini yağmaladılar

Yemen'de yönetime el koyan İran destekli Husi militanları devirdikleri cumhurbaşkanı Hadi'nin evini yağmaladılar.

Abone ol

Husilerin ev hapsinde tuttuğu, istifa eden Cumhurbaşkanı Hadi, serbest bırakıldıktan sonra Sana'dan ayrılarak ülkenin güneyindeki Aden'e ulaştı

Yemen'de Husilerin ev hapsinde tuttuğu, istifa eden Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi'nin serbest bırakıldıktan sonra başkent Sana'dan ayrılarak ülkenin güneyindeki Aden'e ulaştığı ve evinin Husi militanlar tarafından yağmalandığı belirtildi.

EVİNDEN AYRILIP ADEN'E ULAŞTI

Aden valiliğinden üst düzey bir yetkili,  Sana'dan ayrılan Hadi'nin, Aden'e ulaştığını belirtti. 

Eski cumhurbaşkanına yakın kaynaklar ise Hadi'nin Husilerin bilgisi olmadan Sana'daki evinden ayrıldığını ileri sürdü.

Görgü tanıkları Hadi'nin ayrılmasınından sonra evinin Husi militanlar tarafından yağmalandığını, bu sorada evin bekçilerinden birinin açılan ateş sonucu yaralandığını anlattı.

Öte yandan istifa eden hükümetin Enformasyon Bakanı da twitter hesabından yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Hadi'nin evinden ayrılarak Aden'e gitmesinin ardından Başbakan Halid Mahfuz Bahhahve Dışişleri Bakanı Abdullah es-Sayadi'nin evleri etrafındaki güvenlik artırıldı" ifadesini kullandı. 

Geçen yıl eylül ayında başkent Sana'da kontrolü sağlayan Husiler ile yönetim arasında 21 Eylül'de, "3 gün içinde yeni hükümet kurulması, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin hiçbir siyasi partiye üye olmayan birine başbakanlık görevini vermesi, petrol ürünlerine yapılan zamların düşürülmesi" gibi maddelerin yer aldığı anlaşma imzalanmıştı. Hadi, Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i hükümeti kurmakla görevlendirmiş ancak tepkiler üzerine bu görev Halid Mahfuz Bahhah'a verilmişti.

Bahhah hükümetinin kurulmasının ardından da Husilerin kentlerden çekilmemesi ve sonrasında Cumhurbaşkanlığı Ofis Müdürü Mübarek'in kaçırılmasıyla ülkede gerginlik daha da tırmanmıştı.

Bu gelişmeler üzerine hükümet ve Cumhurbaşkanı Hadi'nin ocak ayında istifa etmesinin ardından Husiler, 6 Şubat'ta, ülkedeki siyasi geçiş sürecini belirleyecek "Anayasa Manifestosu" adıyla bir bildiri açıklamıştı. Husiler ayrıca Hadi'yi başkent Sana'daki ev hapsinde tutuyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
2015 genel seçimleri HÜDA-PAR anketi ve seçim taktiği
Avrupa'yı sallamaya hazırlanıyor
BM: IŞİD'in çocuk kampları var
Erdoğan'dan son dakika Sümeyye Erdoğan açıklaması
Sarılmak bedava eylemi kadından ilginç sözler
İzinli mahkumlarının izni 2 ay uzatıldı mı son haberler neler?
Yorumlar