BIST 1.391
DOLAR 8,78
EURO 10,42
ALTIN 499,20
HABER /  GÜNCEL

Cuma günü okunacak dualar cuma günü okunacak dilek duası

Cuma günü okunacak dualar cuma selasından sonra hangi duaları okumalı. Her cuma Hz Muhammed'in okuduğu dua hangisi? Cuma günü hangi duaları okuyanların dilekleri kabul oluyor. Her Kim Cuma gecesi Kehf Suresini okursa, O müminin 2 cuma günü arasında yaptığı günahlar affedilir. İşte Kehf suresi ve Hz. Muhammed'in cuma günü okuduğu dualar

Abone ol

İslam inancına sahip kişilerin en önemli günü olan cuma günü geldi. Cuma günü dua okumak isteyenler neleri okumalı. Cuma günü Hz. Muhammed'in okudu dilekleri kabul eden dua ne? 

Cuma günleri İslam alemi için ayrı ve önemli bir yer tutar. Cuma günleri sevdiklerimize gönderdiğimiz Cuma mesajları ile dostlarımıza arkadaşlarımıza güzel dileklerimizi paylaşırız. Cuma günleri huzur, hoşgörü hakimdir. İnananlar Cuma gününün ayrı bir bereketi olduğunu düşünürler.  Bu sebeple her hafta bu günü ayrı bir bayram havasında yaşar ve değerlendiriler. Cuma günün ayrı bir özelliği de öğle namazı ile birlikte kılınan Cuma namazı olarak adlandırılan bir namaz kılınıyor olması. Cuma Namazı öğle namazı ile birlikte kılınır. Cuma namazı aynı zaman da Müslümanlar için önemli bir toplanma günüdür.

CUMA GÜNÜ HANGİ DUALAR OKUNUR İBADETLER YAPILIR, FAZİLETLERİ NELER: Cuma günü çokça salavat zikredenin, seksen senelik günahları silinir, Estağfirullahеlazim еllеzi la ilahе illa hüvеl hayyеl kayyumе vе еtubü ilеyh. 

Her Kim Cuma gecesi Kehf Suresini okursa, O müminin 2 cuma günü arasında yaptığı günahlar affedilir, Cuma gecesi her kim 2 Rekât namaz kılarak, Fatiha ve Zilzal suresini çokça okursa yaradan o kulunu kabir azabından ve kıyamet korkularından uzak tutar. Cuma günü Yasin Suresini zikredenin, işlediği günahlar bağışlanır.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN OKUDUĞU CUMA DUALARI

“Allah’ım! Fayda vermeyen ilimden, katına yükselmeyen (kabul olunmayan) amelden, huzur bulmayan kalpten ve kulak verilmeyen duadan sana sığınırım.” (Taberani) 

*“Allah’ım! Cehennem azabından, kabir azabından, Mesih ve Deccal’ın fitnesinden, hayat ve ölüm fitnesinden Sana sığınırım.” (Kütüb-i Sitte)

*El Ahzab Sûresi 56. ayet-i kerimede Allah-ü Teâlâ buyurmaktadır ki; “Gerçekten Allah ve melekleri Peygambere salât ederler, O’ nu överler. Ey iman edenler! Siz de O’nu övün ve O’na salât ve selam edin, O’ na gönülden teslim olun.”

*Allah’ım! Darlıktan ve üzüntüden sana sığınırım. Acizlikten ve tembellikten sana sığınırım. Korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Borcun sıkıntısından ve insanların baskısından sana sığınırım.” (Cem’ul Fevaid)

CUMA GÜNÜ DİLEK DUALARI

Herhangi bir kimse cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) her ne hayırlı dileği için olursa olsun 100 kere essalatü ves-selamü aleyke ya seyyidi ya rasulallah huz bi yedi.kallet hileti edrikni salavat-ı şerifini okursa dileği gerçekleşir, bu dünya ve ahirete ait hayırlı muratlarına erişir.

Düşmana karşı önlem almak isterseniz Salı günü güneş doğduktan 45 dk sonra dua edilmelidir. Eğer bir kişinin muhabbetini celp etmek isteniyorsa Çarşamba günü sabah güneş doğduktan 45 dk sonra dua edilmelidir.

KEHF SURESİ: Kehf suresi, Kuranın on sekizinci suresidir. Bin beş yüz yetmiş yedi kelime ve altı bin üç yüz altmış harften oluşmaktadır. içinde söz konusu edilen ve "mağara arkadaşları" anlamına gelen "Ashâb-ı Kehf" den almıştır ve Hızır ile Musanın karşılaşmasını, Zülkarneyn, Yecüc ve Mecüc konuları anlatılmaktadır.

Ashab-ı Kehf, bir mağarada yıllarca uyuduktan sonra tekrar uyanan bir topluluktur. Putperest imparatorun baskısından bir mağaraya sığınan bu topluluk, orada yıllarca uyku hâlinde kalmıştır. Ashab-ı Kehf'in hikâyesi, öldükten sonra tekrar dirilişe örnek olarak anlatılmıştır. Kehf sûresi 110 ayettir. Mekke'de nâzil olmuştur. 28, 83, 101. ayetlerinin Medine'de nâzil olduğuna ilişkin rivayet vardır.

Mushafta resmi sırası itibarıyla 18, iniş sırasına göre ise 69. suredir. Bu sure "elhamdülillah" ibaresiyle başlayan beş sureden biridir. Bu şekilde başlayan sureler: Fatiha, En'am, Kehf, Sebe ve Fâtır sureleridir. Bu başlangıç, insanın Yüce Allah'a kulluğunu, onun Allah'ın nimet ve lütuflarını kabul edişini, Yüce Allah'ın şan ve şerefinin övülmesini, onun azamet, celal ve kemalinin itiraf edilmesini hissettirmektedir.1 Bera b. Azib'in bildirdiğine göre sahabeden Üseyd b. Hudayr, Kehf suresini okurken, evinde bulunan at ürkmüş ve deprenmeğe başlamıştı. Bunun üzerine Üseyd: "Ya Rab! Sen afetten koru" diye dua etti. Bunun üzerine onu duman veya bulut gibi bir şey kapladı.

Sonra Üseyd, bu olayı Hz. Peygamber (s.a.)'e anlattı. Resulullah: "Oku ey Üseyd. Çünkü o bulut gibi görünen şey Sekine'dir; Kur'an dinlemek için yahut onu tebcil için inmiştir" buyurdu.Bir hadise göre Hz. Muhammed Deccala denk gelen Kehf suresini okumalı demiştir.

ÖNCEKİ HABERLER
Almanlardan Türkiye itirafı! Boşa çıktı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Comandante Hacı Temel! Sosyal medya bunu paylaşıyor...
İşçiler feci şekilde çatıdan düştü! Yaralılar var
Bülent Arınç'ın hesabından +18'lik paylaşım! Ortalık yıkıldı...
Yunan bakandan haddi aşan Türkiye açıklaması!
İsrail bu sabah tankla saldırdı! Gerginlik hat safhada
Sağlık Bakanlığı personel alımı 2018 kontenjan tam listesi
Sağlık Bakanlığı uyardı! Aşı reddi kızamık salgınına neden olabilir
Siirt'ten çok acı haber! PKK saldırdı şehitler var
Yorumlar