BIST 5.032
DOLAR 19,07
EURO 20,51
ALTIN 1.223,70
HABER /  GÜNCEL

Cübbeli'den bomba dilekçe: Din, tekke ve tarikatlar aracılığıyla istismar edildi

İsmailağa camiası içinde Cübbeli Ahmet Hoca ile diğer gruplar arasındaki kavga ekranlara ve RTÜK'e kadar uzandı. Cübbeli Ahmet, FM TV’yi 'Çocuklar istismar edildiği' gerekçesiyle RTÜK’e şikayet etti. Şikayet dilekçesinde, dinin son 10-15 yılda tekke ve tarikatlar aracılığıyla istismar edilebildiği vurgulandı.

Abone ol

CÜBBELİ AHMET Hoca olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, kendisini eleştiren İsmailağa camiası içindeki Cübbeli karşıtlarının televizyonu olarak bilinen FM TV’yi 'Çocuklar istismar edildiği' gerekçesiyle RTÜK’e şikayet etti. Cübbeli'nin şikayet dilekçesinde, dinin son 10-15 yılda tekke ve tarikatlar aracılığıyla istismar edilebildiğinin vurgulanması dikkat çekti.

RTÜK'E ŞİKAYET ETTİ, CEZA VERİLDİ... Ahmet Mahmut Ünlü, FM TV'yi "Çocuklar istismar edildiği" ve "Kendisinin hedef alındığı" gerekçesiyle RTÜK'e şikayet etti. Şikayet sonrası RTÜK, ilgili kanunun ihlal edildiğine karar vererek, FM TV'ye ceza verdi. Şikayete konu olan haber programının 16 ve 20 Haziran 2017 tarihli yayınlarında konuşturulan çocuklar, Cübbeli Ahmet Hoca hakkında şu ifadeleri kullanmıştı:

ÇOCUKLARI CÜBBELİ AHMET İÇİN KONUŞTURDULAR... "Bizler Fatih Medreselerinde hafız olabilmek için okuyan, küçücük kalplerimizde Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeye çalışan, Rabbimize emanet küçücük talebeleriz. Ey Cübbeli Ahmet Hoca ve İsmailağa Vakfı! Fatih Medreselerini kötülemekle bizleri kötülüyorsunuz ve engelliyorsunuz farkında mısınız? ‘Fatih medreselerine talebe vermeyin' diyorsunuz. Bunu söylemekle bir neslin İslami yetişmesini engelliyorsunuz. ‘Fatih Medreselerine yardım etmeyin' diyorsunuz. Hafız olabilmek için küçücük bedenimize güç ve kuvvet olacak, önümüze gelecek olan bir ekmeği ve yemeği bize çok mu görüyorsunuz? Ey Cübbeli Hoca ve İsmailağa Vakfı! Bizlerin minik kalplerini kırdığınızdan ve üzdüğünüzden dolayı sizleri Allah'a emanet ediyoruz."

'ÇOCUKLAR MEDRESELERDE DEĞİL MEB OKULLARINDA OKUMALI'... Cübbeli Ahmet Hoca'nın avukatları şikayet dilekçesinde programda yaşları 5 ile 15 arasında değişen çocukların konuşturulduğu ve müvekkillerinin çocukların medreselerde eğitim almasını engellediğine yönelik ithamlarda bulunulduğuna dikkat çekerek, çocukların medreselerde değil, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında eğitim görmesi gerektiği yönünde açıklamalara yer verdi.

BU YAPILAN DİN İSTİSMARIDIR... Ünlü'nün avukatları şikayet dilekçesinde akademik çalışmalara atıf yaptı. Avukatlar, "Önemle belirtmek isteriz ki akademik çalışmalarda doktrince çocukların bu şekilde dini görüşleri kabul ettirme amacıyla kullanılması din istismarı olarak nitelenmektedir" ifadelerini kullandı.

TEKKE VE TARİKATLAR DİNİ İSTİSMAR EDEİLİYOR... Dilekçede bir başka dikkat çekici eleştiri ise Türkiye'deki 'tekke' ve 'tarikat'lara yönelik suçlama oldu.  Dilekçede son 10-15 yılda "tarikat" ve "tekke"ler aracılığıyla insanların din duygusu üzerinden büyük provokasyon ve manipülasyon yapıldığına şahit olunduğu, dinin toplumsal, siyasal, kültürel ve ekonomik düzlemde istismar edilebildiğine dikkat çekildi.