HABER /  DÜNYA

Çipras ateşi o ülkeye de sıçradı!

SYRİZA hareketinin lideri Çipras'ın seçim zaferi İspanya'da da benzer bir halk hareketi doğurdu ve Madrid'de binler sokağa döküldü...

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle kendiliğinden ortaya çıkan ve siyasi parti haline dönüşen 'Podemos' (Yapabiliriz) adlı halk hareketi, başkent Madrid'de büyük bir gösteri düzenledi.

İspanya'nın Endülüs özerk bölgesinde 22 Mart'ta, ülke genelinde ise mayıs ayında yapılacak yerel seçimler öncesi çalışmalara başladığını duyurmak için Podemos'un 'değişim yürüyüşü' adı altında düzenlediği gösteriye binlerce kişi katıldı.

"Evet yapabiliriz", "Tik tak tik tak, Rajoy için geri sayım başladı" sloganlarının atıldığı gösteride iktidardaki Halk Partisi'ne (PP) yerel seçimler ve arkasından kasım ayında yapılacak genel seçimler öncesinde gözdağı verilmeye çalışıldı.

260 OTOBÜS DOLUSU İNSAN!

Ülkenin dört bir yanından gelen 260 otobüs dolusu insanla birlikte gösteri sırasında çok sayıda Yunanistan bayrağı olması ve Yunanistan'da genel seçimler sonrası iktidara gelen Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) partisine ait bayrakların bulunması da dikkat çekti.

MERKEL'E YOĞUN ELEŞTİRİ

Katılımcıların 'Şimdi tam zamanı' yazılı büyük bir pankart taşıdığı gösteride, İspanyol hükümeti dışında Troyka ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i de eleştiren sloganlar atıldı.

TARİHİ GÖSTERİ

'Başbakan, Başbakan' sloganları arasında yürüyüş alanına gelen lider Pablo Iglesias, gösteriyi 'tarihi' diye nitelendirdi ve bugünden itibaren İspanya'da siyasi değişim başlayacağını savundu.

"İSPANYA'DA DEĞİŞİM"

Podemos partisinin iki numarası olan Inigo Errejon da, "İnsanlar buraya artık İspanya'da değişim istediğini göstermek için geldi. Bu sadece Podemos yanlılarının değil, değişim isteyen tüm İspanyolların gösterisi. İspanyollar yeni bir politika istiyor. Sağlıkta, eğitimde kesinti istemiyor. 2015, fakirleştirilen ve mevcut sisteme karşı kürek çekenlerin zaferinin görüldüğü yıl olacak. Biz iktidara gelmek için hazırız" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Mısır'da darbe karşıtı 183 sanığa idam
İran uzaya dördüncüsü gönderdi
Bu Tarz Benim'in dekoltesi için olay sözler!
Sevgililer Günü izlenecek romantik filmler
Obama'dan Yunanistan için flaş sözler
Bala Hatun'u oynayan Özge Törer kimdir kaç yaşında?
Yorumlar 1 yorum