BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  DÜNYA

Çin sahtecilikte sınır tanımıyor

Sahte ürünler cenneti Çin’de cezaevlerinde de durum pek farklı değil. Ülkede hapis cezası alan zenginler, cezaevine ‘vücut eşleri’ni gönderiyor

Abone ol

ABD merkezli online kültür ve güncel olaylar dergisi Slate, Çin’de zenginlerin hapis yatmadığını ortaya çıkardı.

Derginin Çin’de konuştuğu bir polis memuru ülkede suç işleyen birçok zenginin hapse ‘vücut eşlerini’ gönderdiklerini anlattı.

olay ilk kez 2009’da paten kayan genç bir kadını ezen ve zengin bir ailenin üniversite öğrencisi oğlu olan Hu Bin vakasıyla ortaya atıldı. Polisler gelen kadar sigara içerek arkadaşlarıyla gülüşen Hu suçlu olduğu kanıtlanınca normalde trafik suçları için çok az bir ceza olan 3 yıl hapse mahkum edildi. Ancak mahkeme günü geldiğinde internet ortamında olayı araştıran bloggerlar Hu’nun mahkemeye çıkan genç olmadığını iddia etti. İnternet ortamında karşılaştırılan fotoğraflarda da birbirine benzemeyen Hu ve ‘mahkemedeki genç’ anlaşma yapıldığı dedikodularına neden oldu.

cezaevine-vucut-esleri-giriyor--2498920.jpeg

PARAYLA VÜCUT EŞLERİNİ GÖNDERİYORLAR

İddiaya göre Hu gence yüksek miktarda para ödeyerek kendi yerine hapis yatmasını önerdi. Ülkedeki tek olay bununla sınırlı değil. Yine 2009’da bir doktorun ölüme neden olduğu trafik kazasından sonra kendi yerine hapis yatması için bir çalışanının babasına para ödediği öne sürüldü. Bir diğer vakada motosikletli birini öldüren zengin Çinli, yerine hapis yatması için tuttuğu adama tam 8 bin dolar ödedi. Bir başka vakada ise izni olmadığı halde bir evi yıkan müteahhit, yerine hapis yatması için bir adama günlük 31 dolar ödemeyi teklif etti. Çin’de oldukça yaygın hale gelen bu duruma ise ‘vekil suçlu’ adı veriliyor. Slate’e konuşan polis memuru ülkede bu gibi olaylar yaşandığını ve birçok mafya babasının da bu yöntemi kullandığını anlattı.