BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  POLİTİKA

CHP'ye erken seçim cevabı: 'Buyrun hodri meydan'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programında konuştu. Muhalefetin hodri meydan sözlerine de cevap vererek, "Bu makamın hırslısı olsak 1,5 yıl daha devam edebilirdik. İkide bir hodri meydan diyorsunuz, buyurun meydan" ifadelerini kullandı.

Abone ol

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü 150. Yıl Programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"24 Haziran'da erken seçimi gerçekleştirelim istedik. Ciddi bir heyecanın olumlu bir havanın ülkemde estiğini görüyorum. Aslında kendi gündemimizde bu durum olmamasına rağmen yapılan çağrıya icabetle tarihte mutabık kaldık" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalefetin hodri meydan sözlerine de cevap vererek, "Bu makamın hırslısı olsak 1,5 yıl daha devam edebilirdik. İkide bir hodri meydan diyorsunuz, buyurun meydan" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

"Sultan Abdülhamid'in emriyle getirilen gözlem araçları 31 Mart Vakası'yla talan edilmiştir. Bizim medeniyetimizde evreni gözlemlemek çok geniş yer tutar. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de ay, yıldızlar ve güneş sisteminden bahsedilmektedir. Teknolojideki tüm gelişmelere rağmen bırakın evreni henüz güneş sistemimizin bir kısmını bile çözemedik.

"YIKIMLARI AZALTMAK BİZİM ELİMİZDE"

Rasat çalışmaları insanlığın doğuşundan bugüne önemini koruyor. Kandilli ülkemizin en önemli deprem araştırma merkezidir. Deprem tahminleri afete hazırlık planımızın en kıymetli yardımcısıdır. Afetleri engellemek insan iradesini aşıyor olabilir ama, yıkımlarını azaltmak bizim elimizdedir. Tüm toplumu ve çocuklarımızı bilinçlendirme çalışmalarını da takdir ediyorum.

Erdoğan'dan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi için olay açıklama

"EN ZAYIF HALKA İSTANBUL"

Deprem en zayıf halkanın konum ve nüfus nedeniyle İstanbul olduğunu kabul etmeliyiz. 1999 depreminin acısını unutmuş değiliz. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızın öncelikli amacı, depreme dayanıksız yerlerin öncelikle inşasıdır. Kaçınılmaz olan deprem geldiğinde mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmaktan başka çaremiz yok.

"AFRİN'DE 4250 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

Bölgemizde Suriye ve Irak merkezli bir yeniden tanzim projesinin hayata geçirilmeye çalışıldığı anlaşılıyor. Burada da tabi Türkiye olarak bize görünen o ki ciddi manada bir yük düşecek. Bu projenin ülkemizle ilgili ayaklarının bulunduğu açık. Tabi bu hesapları yapanlar, Türkiye'yi eski Türkiye sanıyorlar. Dışarıdan dayatılan senaryolara teslim olan o Türkiye artık geride kaldı. Afrin'de etkisiz hale getirilen terörist sayısı 4 bin 250.Özellikle 4-5 yıldır yaşadığımız her hadise bizim için bir imtihan. Bu imtihanları başarıyla verdik. Sınırlarımız dışında ve içindeki tehditlere fırsat vermedik. 

"DOST BİLDİKLERİMİZE BAKIYORUZ..."

İçeriden çökertmek için kullanmadıkları araç, çete kalmadı. FETÖ'cülerin 80 tanesini getirdik. İnlerde gizlenmenin adaletten kurtarmadığını gösterdik. Güney sınırlarımız boyunca çekilmek istenen terör sınırlarını operasyonlarla bozduk. Dost bildiklerimize bakıyoruz. Afrin'deki tünelleri görüyoruz. Meşhur Fransız firma beton veriyor. Silah sağ olsun ABD TIR'larla, kargo uçaklarıyla gönderiyor.

"HODRİ MEYDAN DİYORSANIZ BUYURUN MEYDAN"

15 Temmuz darbe girişimi milletin kahramanlığıyla başarısızlığa uğradı. Yenikapı'da Türkiye tarihinin en kalabalık mitingi yapıldı. 16 Nisan'daki halkoylamasında yönetim sistemi değişikliği gerçekleşti. Anayasa değişikliği 3 Kasım 2019'daki seçimlerle yürürlüğe girmesi öngörülüyordu. Biz siyasi hayatımız boyunca seçim sürelerinin sonuna kadar kullanılmasından yana olmuştuk. İç ve dış siyasi askeri ekonomik gelişmelerin seyri bize bu süreyi mevcut süreyle devam ettirmemizin ciddi maliyetleri olacağını gösterdi. Benim 1,5 yılım daha var. Bu makamın hırslısı olsak 1,5 yıl daha devam edebilirdik. İkide bir hodri meydan diyorsunuz, buyurun meydan demek durumunda kaldık. 

"YSK YOL HARİTASINI HAZIRLIYOR"

Erken seçim lafını asla telaffuz etmiyorduk. Artık bu adımı atalım dedik. Bahçeli ile oturduk, meseleleri değerlendirdik. Arkadaşlarımızla da yapılan istişareler sonucu 24 Haziran'da erken seçimi gerçekleştirelim istedik. Ciddi bir heyecanın olumlu bir havanın ülkemde estiğini görüyorum. Aslında kendi gündemimizde bu durum olmamasına rağmen yapılan çağrıya icabetle tarihte mutabık kaldık. Şu anda bu durumla beraber YSK da yol haritasını hazırlıyor. Bizler de hazırlıklarımızı yapacağız. "

ÖNCEKİ HABERLER
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye seçim yanıtı
Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye seçim yanıtı
Erdoğan'dan bağımlılığa karşı seferberlik çağrısı
Erdoğan'dan bağımlılığa karşı seferberlik çağrısı
Erken seçim kararı Resmi Gazete'de yayımlandı
Erken seçim kararı Resmi Gazete'de yayımlandı
Sosyal medyadan silah satmak isteyince...
Sosyal medyadan silah satmak isteyince...
İran’ın teklifi ülkedeki Türkleri çileden çıkardı
İran’ın teklifi ülkedeki Türkleri çileden çıkardı
IMF'den erken seçim yorumu
IMF'den erken seçim yorumu
Sarıkamış'ta Nisan karı sürprizi
Sarıkamış'ta Nisan karı sürprizi
DEAŞ'ın infaz sorumlusu Kocaeli'de yakalandı
DEAŞ'ın infaz sorumlusu Kocaeli'de yakalandı
Adana'da FETÖ operasyonunda gözaltılar
Adana'da FETÖ operasyonunda gözaltılar
Bitlis'te silahlı kavga: 1 ölü 1 yaralı
Bitlis'te silahlı kavga: 1 ölü 1 yaralı