BIST 115.794
DOLAR 6,86
EURO 7,74
ALTIN 396,92
HABER /  CHP

CHP'den Soma ile ilgili şok sorular!

CHP'li Tanrıkulu'nun, Babacan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde Soma Holding ve hakkındaki iddilara ilişkin detaylı sorular yer aldı

Abone ol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

Babacan’a, “Seçimler öncesinde seçmenlere dağıtılan kömürlere karşılık Soma Holding’e sadece 2011 – 2014 ( 29 Mart tarihi itibarıyla ) yılları arasında düzenlediği naylon faturaların karşılığında kamu kaynaklarından en az 1 milyar TL hayali ödeme yapıldığı iddiası doğru mudur?” diye soran Tanrıkulu, Babacan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan’ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketlerinin Türkiye Kömür İşletmelerine 2005 – 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasında sattığı kömür miktarı yıllar bazında ne kadardır?

Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından 2005 – 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye kömür satın alımları için yapılan ödemelerin yıllar bazında toplam tutarları ne kadardır?

Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan’ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketleri ile TKİ arasında yapılan tüm protokollerin içerikleri nelerdir? Birer nüshaları soru önergemize verilmesini beklediğimiz yanıtta ekte sunulabilir mi?

Soma Holding bünyesindeki maden şirketlerinin ve Alp Gürkan ile Can Gürkan’ın ortaklıklarının bulunduğu diğer maden şirketleri ile TKİ arasında yapılan tüm rödevanz sözleşmelerinin içerikleri nelerdir? Birer nüshaları soru önergemize verilmesini beklediğimiz yanıtta ekte sunulabilir mi?

Özellikle seçimler öncesinde seçmenlere dağıtılan kömürlere karşılık Soma Holding’e sadece 2011 – 2014 ( 29 Mart tarihi itibarıyla ) yılları arasında düzenlediği naylon faturaların karşılığında kamu kaynaklarından en az 1 Milyar TL hayali ödeme yapıldığı iddiası doğru mudur?

Soma Holding’in naylon fatura düzenlediğine dair Maliye Bakanlığı’na iletilen ihbarların edildiği iddiası doğru mudur?

Maliye Bakanlığı’na Soma Holding'in naylon fatura düzenlediği ile ilgili yapıldığı iddia edilen ihbarların 2005 – 2014 ( 30 Nisan itibarıyla ) yılları arasındaki sayısı nedir?

Söz konusu ihbarlarla ilgili olarak Maliye Bakanlığı’nın uyguladığı işlemler nelerdir?”

ÖNCEKİ HABERLER
Artan yağlanmaya dikkat !
Gülen'den Yılmaz Özdil'e tövbe et çağrısı
Emekli maaşı alacaklar!
İşte dünyanın en pahalı boşanması
Gürsel Tekin, Sarıgül'ü pasifleştiriyor
Mendebur Lemur kimdir kaç yaşında Exatlon Challenge Hakan kilosu kaç?
Yorumlar