BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

CHP'den İstanbul'daki geçersiz oy sayımı sonuçlarına ilişkin açıklama

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

İSTANBUL'da 15 ilçede geçersiz oyların 3 ilçede ise tüm oyların sayımı devam ederken CHP'den son duruma ilişkin açıklama geldi.

Abone ol

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, kimsenin oyunda gözlerinin olmadığını, herkesin sandıktan çıkan sonuçlara saygılı olması gerektiğini belirtti.

Öztrak İstanbul'da seçim sonuçlarına yapılan itiraza ilişkin 3 ilçede sayımın tamamlandığını söyledi. 

Oy farkı kapanıyor mu? 

"İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki oy farkının kapandığına yönelik iktidar kanadından gelen açıklamaların" sorulduğu Öztrak, şu yanıtı verdi:

"Arkadaşlarımız ilçe seçim kurullarından gelen sonuçları hızla giriyorlar. Bizim elimize gelen verilere göre Adalar, Eyüp, Büyükçekmece'de sayım bitmiş durumda. Buralarda fark eden bir durum ortada yok. Hatta CHP lehine olan birtakım sayımlar da ortada duruyor. Değişmez. Orada bütün siyasi partilerin temsilcileri bulunuyor. Bu iktidarın atamış olduğu devlet memuru olan seçim kurulu başkanları, onların yardımcıları, iki iktidar partisi temsilcisi var. Ben sonuçların çok fazla değişebileceğini zannetmiyorum. Değişmiyor da." 

"YSK kararının arkasında durmadı"

YSK'nin 2014'te Ankara seçimleriyle ilgili verdiği kararda "Karar sürecini geciktirecek nitelikte yapılan delilsiz itirazlar, bir yandan YSK'nin itibarına gölge düşürür, diğer yandan da belirsizliği artırır." ifadelerinin yer aldığını anımsatan Öztrak, YSK'nin kendi kararının arkasında durmadığını savundu.

Kaotik bir tablo var
Siyasi baskılara göre karar verilmemesi gerektiğinin altını çizen Öztrak, ortada kaotik bir durumun olduğunu, bazı ilçelerde yeniden sayım yapılmasına karar verilirken bazı ilçelerde bu talebin reddedildiğini söyledi.

Öztrak, YSK'nin bu kararını eleştirerek, "Bu kolay kolay vicdanlara sinecek gelişme değil. Aynı olayda farklı kararlar vermek, hukuka duyulan güveni sarsacak bir durumdur. Bu, kamu vicdanını rahatsız eder, belirsizlik yaratır. Demokrasi, hukuk devleti, ekonomi açısından belirsizlik yaratır. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye, belirsizliği hiç kaldıramayacak bir noktadadır." diye konuştu.

Türkiye'nin normalleşmeye, gerçek gündemi olan ekonomiye dönmeye ihtiyacının olduğunun altını çizen Öztrak, "İstanbul'da 12 ilçede ret kararı çıkmış, 5 ilçede tam sayım kararı var, tüm oylar sayılacak, 3 ilçede sayımlar bitmiş, bir ilçede sadece 10 sandıkta sayım yapılacakmış, 18 ilçede de karar ve sayımla ilgili süreç işliyor. Biz, 'hak, hukuk, adalet' diyerek yürümüş olan bir partiyiz. Herkesin hakkına, hukukuna sahip çıkarız ama kendi hakkımızı da yedirmeyiz, hukukumuzu da ezdirmeyiz." dedi.