HABER /  GÜNCEL

Cezaevinde milletvekili seçilen HDP'li Güven tahliye edildi

24 Haziran seçimlerinde cezaevinde tutuklu bulunan CHP'li Enis Berberoğlu ile HDP'li Leyla Güven yeniden milletvekili seçilmişti. TAhliye olup olmayacakları tartışılan iki isimden HDP'li Güven, avukatlarının başvurusu üzerine tahliye edildi.

HDP tarafından tutuklu olmasına rağmen 24 Haziran seçimlerinden Hakkari'den 1'inci sıradan milletvekili adayı gösterilen ve seçilen Leyla Güven'in avukatları, yargılamanın yapıldığı Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye başvurusu yaptı. Başvuruyu değerlendiren mahkeme heyeti, bugün Güven'in tahliyesine karar verdi.

İŞTE TAHLİYE GEREKÇELERİ... Kararda, "Güven'in üzerine atılı olan 'silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçunun lehine değişme ihtimali, mevcut delil durumu, delillerin büyük oranda toplanmış olması, sanığın etki edebileceği delil bulanmayışı, tutukluluktan istenilen sonucun, adli kontrol tedbiri ile de sağlanabilecek olması, sanığın tutuklu kaldığı süre, dosyadaki delillerin büyük oranda toplanmış olması dikkate alınarak, üzerine atılı silahlı terör örgütü suçundan tahliyesine, başka suçtan tutuklu ve hükümlü değil ise derhal salıverilmesine" ifadeleri kullanıldı. 

MAHKEME HEYETİ OY BİRLİĞİYLE KARAR VERDİ... Mahkeme heyeti, oy birliği ile aldığı kararda, Güven için yurt dışına çıkış yasağı konulmasını da kararlaştırdı.

6 AY ÖNCE TUTUKLANMIŞTI.. Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde 2011 yılında Belediye Başkanı olan, KCK ana davasında yaklaşık 5 yıl hapis yatıp tahliye olduktan sonra, 7 Haziran 2015 seçimlerinde Şanlıurfa'dan HDP Milletvekili seçilen Leyla Güven, 1 Kasım 2015'te aday gösterilmedi. Yaklaşık 6 ay önce hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Cezaevi'ne gönderilen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Güven, 24 Haziran seçimlerinde HDP'den Hakkari 1'inci sıra milletvekili adayı gösterildi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Karar Gazetesi sahibi Mehmet Aydın ve yazarları için Çakıcı'dan yeni emir
Mülakat sonuçları Öğretmen Mebbis girişi MEB sorgu ekranı
Suriye'den ithal edilen patates için Zeybekçi'ye sert tepki
İmar barışı başvurusu sayısını Özhaseki açıkladı
Özhaseki'den 'adam kazandı' açıklaması
Adriana Lima paylaşımını bu kez Türkler için yaptı
Yorumlar 18 yorum