BIST 1.325
DOLAR 7,82
EURO 9,44
ALTIN 455,86
HABER /  GÜNCEL

Cep\'te büyüme yavaşlayacak

Dünya çapındaki cep telefonu satışları 2004 yılında 692 milyon adede çıkarken, IDC tahminlerine göre, bu artış 2005 yılında duraklayacak. İşte haberin ayrıntıları...

Abone ol

Araştırma kuruluşu International Data Corporation’ın açıkladığı rakamlara göre 2004 yılı mobil telefon üreticileri için altın yıl oldu. Yıl bazında tarihteki en yüksek rakama ulaşarak yüzde 34 oranında büyüme gösteren cep telefonu satışları, 2005 yılında da sürecek, ancak bir önceki yılın büyüme oranının yakalanması mümkün görünmüyor.

Küresel cep telefonu satışları konusunda yapılan ve 9 Mayıs 2005 tarihinde yayınlanan rapora göre, 2004 yılı renkli ekranlar ve kameralı telefonlara olan talep nedeniyle 2003 yılı sonu ve 2004 yılında büyük bir satış patlaması yaşandı. 2004 yılında cep telefonu üreticileri dünya çapında 692 milyon adet cep telefonunu piyasaya sürdü.

ARTIŞ YENİ PAZARLARA KAYACAK

2005 yılında ise gelişmiş ülkelerde bu artış oranı yavaşlayacak, bunun ardındaki temel etken ise bu ülkelerdeki pek çok telefon kullanıcısının telefonlarını geçen sene içerisinde zaten yenilemiş olmaları. Ancak gelişmekte olan ve cep telefonu yaygınlığının düşük olduğu ülkelerde talep eski hızıyla sürecek. Bu ülkelerde ilk kez cep telefonu sahibi olan nüfus, cep telefonu üreticilerinin en önemli müşterisi olmaya aday. Bu ülkelerin toplamında geçen yıla oranla 20 milyondan fazla artış olması bekleniyor.

IDC Mobil Cihazlar Araştırma bölümü araştırma analisti David Linsalata, cep telefonu pazarının geleceğini şöyle değerlendiriyor: “Yeni oluşan pazarlardan gelen yüksek talep, renkli ekranların ve kameralı telefonların cazibesi ve 3’üncü kuşak ağların gecikmesi 2004’ü 2.5’uncu olarak tabir edilen kuşak cep telefonları için cazip bir yıl yaptı. 692 milyondan fazla ürünün satıldığı 2004’de mobil telefon pazarını belirleyen temel hala ses, ancak 3’üncü kuşak sınırlı da olsa hayata geçmesiyle gelecekte karmaşık pazar durumları ortaya çıkacak. Pazar 2009 yılına dek büyümeyi sürdürecek. Büyüme donanım, yazılım ve servis üreticileri için ciddi fırsatları da beraberinde getirecek.”

2005’TE 1.7 MİLYAR ABONE

Dünya çapındaki cep telefonu aboneleri ise, insanların iletişim isteğiyle parelel olarak artmaya devam edecek. IDC tahminlerine göre, 2005 yılında yaklaşık 1.7 milyar aktif cep telefonu kullanıcısı olacak. 2009 yılına kadar ise abone sayıları artışı bütün bölgelere yayılacak. Bu tarihte pek çok bölge ve ülkede penetrasyon oranları yüzde yüze yaklaşmış ya da aşmış olacak.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com

cep
ÖNCEKİ HABERLER
İSMEK\'ten spor kompleksi
Borsa günü artışla tamamladı
İSMEK her gün iki sergi açıyor
Çengel Han yeniden hayat buldu
Erdoğan\'dan <b>milletvekillere fırça</b>
Menajerimi Ara 15. bölüm fragmanı
Yorumlar