BIST 9.581
DOLAR 32,53
EURO 34,63
ALTIN 2.495,46
HABER /  GÜNCEL

Cenevre görüşmeleri muhalefetsiz başladı!

Cenevre'de merakla beklenen Suriye müzakareleri 'muhalefetsiz' başladı.

Abone ol

Riyad'daki muhalif grupların katılıp katılmama yönünde henüz son kararını açıklamadıkları Cenevre'deki Suriye görüşmeleri, BM'nin Suriye rejimi heyetiyle görüşmesiyle resmen başladı. Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Cuma günü ilk olarak Suriye'nin BM'deki daimi büyükelçisi Beşar Caferi ve beraberindeki 15 kişilik heyet ile bir araya geldi.

BM'den yapılan açıklamada, De Mistura'nın diğer gruplarla da iletişim halinde olduğu belirtildi. BM açıklamasında "25 Ocak'ta da belirtildiği gibi görüşmeler dolaylı olacak, yani De Mistura, taraflarla ayrı ayrı görüşecek" denildi.

Caferi'nin başkanlığındaki müzakere heyetinin basına kapalı odaya girdiği ve toplantının ardından bir açıklama yapacağı bildirildi.

MUHALİFLER YOK

Öte yandan, Suudi Arabistan destekli Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komisyonu (HCN), görüşmelere katılmak için BM'ye sundukları kuşatmaların kaldırılması, tutukluların serbest bırakılması ve insani yardımların ulaştırılması talepleri kabul edilinceye kadar görüşmelere katılmayacağını söylüyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Suriyeli muhalif gruplarla Şam hükümetini bir araya getirecek müzakerelerin akıbeti, muhaliflerden gelen "Görüşmelerin başlamasına engel olan tüm başlıklar çözüldüğünde masaya oturacağız” açıklaması nedeniyle belirsizliğini koruyor.

LAVROV’DAN KERRY’YE: BAZI MUHALİFLERİN ŞAM İLE GÖRÜŞMEK İÇİN ÖN KOŞULLAR SÜRMESİ KABUL EDİLEMEZ

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD'li mevkidaşı John Kerry de Cenevre görüşmelerindeki son gelişmeleri ele aldıkları bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Dışişleri'nden gelen açıklamaya göre, Lavrov görüşme sırasında, bazı Suriyeli muhaliflerin Suriye hükümetiyle görüşmek için ön koşullar öne sürmesini 'kabul edilemez' olarak niteledi.

Açıklamada ayrıca hem Lavrov'un hem de Kerry'nin BM'nin Suriye Özel Temsilcisi de Mistura'nın Cenevre görüşmelerinin gerçekleşebilmesi için gösterdiği çabaları desteklediği belirtildi. 

GATİLOV CENEVRE'YE GİDECEK

Görüşmelere katılmak üzere 1 Şubat'ta Cenevre'ye gideceği açıklanan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennadiy Gatilov da, “Muhalefet gelmese de görüşmeler başlayacak. Riyad destekli muhalifler gelmiyorsa bu onların sorunu” dedi.

Rusya'nın BM Büyükelçisi Aleksey Borodavkin DE, Cenevre’deki Suriye görüşmeleri öncesinde koordinasyon halinde olmak için Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Caferi’yle görüştüklerini söyledi.

'MUHALİFLERİN YANITINI BEKLİYORUZ'

Öte yandan De Mistura’nın Sözcüsü Hawla Mattar, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Suriyeli muhaliflerin bugün Cenevre’ye gelmesi halinde görüşmelerin başlayabileceğini söylemişti. Şam heyetiyle görüşmelere başlamak istediklerinin altını çizen Mattar, "Muhaliflerin yanıtının gün sonuna kadar gelmesini bekliyoruz. Eğer muhalif gruplar bugün gelirse biz görüşmelere başlamaya hazırız" diye konuşmuştu.

Mattar, dün yaptığı açıklamada da Suriye hükümeti delegasyonunun bugün kente ulaşacağını belirtmiş ve görüşmelerin öğleden önce başlayamayacağını kaydetmişti.

'GÖRÜŞMELER BUGÜN BAŞLAYACAK AMA HEYETLERLE İLGİLİ BİLGİ VEREMEM'

Mattar'ın ardından konuşan BM Sözcüsü Ahmed Fevzi de görüşmeye ilişkin detayların kesinleşmediğini açıkladı. Fevzi, "Görüşmeler planlandığı gibi bugün başlayacak ama size saat, yer ya da heyetlerle ilgili bilgi veremem. İlerleyen saatlerden daha fazla bilgi sahibi olacağız" dedi.

Toplantılara PKK'nın Suriye'deki kolu PYD davet edilmedi. Ancak PYD'nin de içinde yer aldığı, Suriye Demokratik Meclisi'nin diğer üyelerine davet gitti.