BIST 1.428
DOLAR 8,28
EURO 9,99
ALTIN 483,69
HABER /  GÜNCEL

Çavuşoğlu'dan ABD'ye: Ya siz temizleyin ya da biz temizleriz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münbiç konusunda ABD'ye seslendi. Çavuşoğlu, "ABD'de bir savsaklama hissedersek önceki çizgiye döneriz. Ya siz temizleyin ya da biz temizleriz." açıklamasını yaptı.

Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile bakanlık resmi konutunda düzenlediği ortak basın toplantısının ardından gazetecilere ayak üstü açıklamalarda bulundu.

KAYIP GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI
-Kaşıkçı olayını açıklığa kavuşturmak zorundayız. Soruşturma şeffaf bir şekilde yürütülmeli. Başkonsolosluk şahısların sorgulanacağı yer değildir. Savcılık (Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda) uygun gördüğü kişilerin ifadesine başvurulabilir. 

POMPEO'NUN TÜRKİYE ZİYARETİ
-Bugüne kadar bu olayla ilgili yapılan açıklama ve hassasiyet önemli. Pompeo Riyad'dan sonra Ankara'ya gelecek. Biz bu ziyaretten elbette mutluluk duyarız. Avrupa ülkelerinin bu olayla ilgili açıklamaları önemli. Bugüne kadar yapılan açıklamaları olumlu buluyoruz. Bir Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geldiği zaman her alanda konuşma yapıyoruz. Bize söylenmeyen neler var, Pompeo Riyad'daki görüşmelerini bize de anlatacaktır.  FETÖ'nün iadesi konusunda adım atılmaması ciddi sorun.

YA SİZ TEMİZLEYİN YA DA BİZ TEMİZLERİZ
Münbiç'ten teröristlerin temizlenmesi yetmez. Pompeo göreve gelir gelmez Münbiç'le ilgili yol haritasını onaylamıştık. Tillerson zamanında çalışmalar başlamıştı. Ortak eğitim programları başladı. Biraz gecikme var. Münbiç'te bu yol haritasının uygulanması bizim için önemli. Teröristler yalnızca Münbiç'ten değil Fırat'ın doğusundan da temizlenmeli. ABD'nin sorumluluğu bu teröristleri temizlemektir. ABD teröristlere çok büyük destek verdi. Pompeo ile ikili sorunları görüşeceğiz. Münbiç konusunda ABD'de bir savsaklama hissedersek önceki çizgiye döneriz. Ya siz temizleyin ya da biz temizleriz.

İDLİB'DE ÇEKİLME SÜRECİ
-Esasen İdlib memorandumu sadece insani bir felaketin önüne geçmemiştir siyasi çözüm için de çok önemli bir yol açmıştır. Suriye ile ilgilenen tüm ülkelere de bunu anlatmaya çalışıyoruz. Çekilme konusunda sorun yok. Memorandum konusunda silahtan arındırılmış bölge çalışmalarımız devam ediyor. Radikal grupların bu bölgeden çekilmesi konusunda bir sıkıntı görülmüyor. Bu devam eden bir süreç. İdlib bölgesinden geçen iki otoyolun açılması süreci de devam edecektir. Atılan adımlardan Rusya'nın da memnun olduğunu biliyorum. Lavrov'da bize bu konulardan dolayı teşekkürlerini belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Okul hademesi küçük kızı böyle istismar etmiş! Mehmet amca bana...
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a İş Bankası yanıtı
Arabada fuhuş yaparken basıldılar
Okul hademesi sapık çıktı küçük kıza istismarda bulundu!
Emeklilikte yaşa takılanlar EYT son durum Erdoğan açıkladı
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a sert Brunson tepkisi
Eren Derdiyok'tan Galatasaray'a sevindirici haber!
98/4 askerlik yeri e Devlet sorgulama ekranı
Başakşehir'den Arda Turan'a rekor para cezası
Yorumlar 15 yorum