BIST 2.444
DOLAR 16,75
EURO 17,48
ALTIN 976,05
HABER /  DÜNYA

BÜLENT ARINÇ: FENERBAHÇE’NİN 2-0 YENİLMESİ ÇOK GARİP

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında Fenerbahçe’nin rakibine 2-0 yenilmesine kızdığını esprili bir şekilde ifade ...

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısında Fenerbahçe’nin rakibine 2-0 yenilmesine kızdığını esprili bir şekilde ifade ederek "Süper lig şampiyonluğu önemli bir şampiyonluk. Fenerbahçe’nin 2-0 yenilmesi çok garip" şeklinde konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina’da yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Arınç, toplantıda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ’Ödeme ve Menkul Kıymetlerde Mutabakat Sistemi ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı’nı Bakanlar Kurulu’na takdim ettiğini söyleyerek, bilgisayar korsanlarının internet üzerinden para transferi yaptıklarını gündeme taşıdığını anlattı. Arınç, internet üzerinden kasa boşaltan bu korsanlara karşı nasıl kanuni tedbirler alınabileceğinin toplantıda görüşüldüğünü ve imzaya açıldığını kaydetti.

“AFYONKARAHİSAR’DA ŞEHİT DÜŞENLER ’TERÖRLE MÜCADELE KANUNU’ KAPSAMINDA OLACAK”
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname" ve engelli bireyler hakkındaki kanun tasarısını kurula sunduğunu söyleyerek, tasarının parlamentoya sevk edileceğini ifade etti. Afyonkarahisar’da bir cephanelikte meydana gelen patlamada 25 askerin şehit olduğunu hatırlatan Arınç, burada şehit olan askerlerin daha önce Terörle Mücadele Kanunu kapsamında tutulmadığını söyleyerek, bu durumun ise düzeltildiğini söyledi. Bu tür olaylarda hayatını kaybedenlerin de Terörle Mücadele Kanunu kapsamında değerlendirileceğini ve terör şehidi sayılacağını söyleyen Arınç, "60 maddelik sayabileceğimiz, yani bakanlığın kendi kuruluş kanununda yapılacak değişiklikler içerisine bir madde olarak da bu girmiştir. Bundan sonrası için bu tür olaylarda vefat edenler de terörle mücadele kapsamında şehit olmuş, dostlarımız, kardeşlerimiz, arkadaşlarımız bu kapsamda değerlendirilmiş olacaklar" diye konuştu.

BORCU OLAN BELEDİYELERE MÜJDE
Arınç, belediyelerle ilgili bir de müjde verdi. Belediyelerin borçlarının kendilerine gönderilen ödeneklerden kesilerek tahsil edildiğini hatırlatan Arınç, önümüzdeki 4 ay boyunca bu kesintinin yapılmayacağını söyledi. Arınç şöyle konuştu:
"Bugün aldığımız bir kararla, bu dört ay içerisinde, yani 2013 yılının Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kesinti yapılmayacağı karara bağlanmıştır. Kararnamedeki tarifiyle söylemek istiyorum; belediyeler ve İl Özel İdareleri’nin borçlarına karşılık genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan kesintiler yapılıyordu. Bu kesintilerin 2013 yılının 4 ayında, yani Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılmaması, kesintisiz olarak belediyelere ve İl Özel İdareleri’ne ödenmesi kararlaştırıldı. Kararnamesi zannediyorum bir kaç gün içinde yayımlanmış olacak."

“SULAMA TESİSLERİNİN İŞLETME VE BAKIM ÜCRET TARİFELERİ YÜZDE 40 DÜŞÜRÜLDÜ”
Bülent Arınç, çiftçilere de bir müjde vererek, sulama tesislerinin işletme ve bakım ücret tarifelerinin yüzde 40 oranında düşürüldüğünü kaydetti. Arınç şunları söyledi:
"Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından sulama birliklerine devredilen sulama tesislerinin işletme ve bakım ücret tarifelerini yüzde 40 oranında düşürdü. Yani yüzde 40’lık bir tenzilat yapıldı. Bu ayrıca, daha önce 6 grup olan cazibe sulamaları 3 gruba, 4 grup olan pompaj sulamaları da 2 gruba düşürülmüş oldu. Yani bir düzenleme içerisinde daha organize bir şekle girerken, aynı zamanda işletme bakım ücret tarifelerinin yüzde 40 civarında düşürülmesinde sulama ücretlerinde hemen hemen yarıya yakın bir indirime getirmektedir. Özellikle Şanlıurfa ve Türkiyemizde tarımsal sulama içerisinde sulama birliklerinin tarifelerinin yüksek olmasından yakınan çiftçilerimiz için fevkalade iyi hayırlı bir düzenleme olduğu kanaatindeyiz."

"FENERBAHÇE’NİN YENİLMESİ AKHİSAR’IN İŞİNİ ZORA SOKTU"
Bülent Arınç, Galatasaray’ın şampiyonluğunun Bakanlar Kurulu’nun gündemine gelip gelmediği sorusu üzerine bu konunun gündeme gelmediğini söyledi. Galatasaray’ın şampiyonluğunu tebrik eden Arınç, Fenerbahçe’nin ise rakibine 2-0 yenilmesine kızdığını esprili bir şekilde ifade etti. Arınç şöyle konuştu:
"Süper lig şampiyonluğu önemli bir şampiyonluk. Fenerbahçe’nin 2-0 yenilmesi çok garip. Onun 2-0 yenilmesi Akhisar Belediyespor’un işini zora soktu. Kızmıyor da değilim. Ama Galatasaray’ın Süper Lig şampiyonluğunu kazanmış olması tabii muhteşem bir başarıdır. Bu başarıdan dolayı hem kulübün bütün futbolcularını, şüphesiz başkanını, teknik direktörünü ve milyonlarca Galatasaray sempatizanı, taraftarı olan insanımızı yürekten kutluyorum. Onlara inşallah Avrupa’da da büyük başarılar temenni ediyorum."

VALİLER KARARNAMESİ
Başbakan Yardımcısı Arınç, İstanbul’da yaşayan 150 kadar vatandaşın kentin belli bölgelerinin tapusunun ellerinde olduğunu ve hukuki süreç başlatacakları yönündeki haberleri de değerlendirdi. Bu haberleri okumadığını ve bilgisinin olmadığını söyleyen Arınç, tapular değerini kaybetmemişse yargıya başvurabileceklerini anlattı.
Arınç, Başbakan Erdoğan’ın Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığı iddialarının araştırılması için özel bir komisyon kurulması yönünde talimat verdiği şeklindeki soruya da cevap verdi. Arınç, bu konuda bir bilgisinin olmadığını kaydetti.
Bülent Arınç, "Valiler Kararnamesi konusunda bir gelişme var mı?" sorusu üzerine de, "Valiler Kararnamesi mi var? Bilgim yok" dedi. Arınç, konuyla ilgili olarak gazetecilerin kararnamenin Çankaya Köşkü’nde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yurt dışında olmasından dolayı beklediğini hatırlatması üzerine, "Takip edelim, şu anda bir bilgim yok. En azından sizinle paylaşacağım bir bilgim yok" cevabını verdi.
(AT-CC-Y)

06.05.2013 21:10:33 TSI
NNNN

ÖNCEKİ HABERLER
Mavi Marmara krizinde flaş gelişme
Mavi Marmara krizinde flaş gelişme
KAHRAMANMARAŞ’TA DEPREM
KAHRAMANMARAŞ’TA DEPREM
Otomobilden resmen cephanelik çıktı
Otomobilden resmen cephanelik çıktı
SİTENİN HAVUZUNA DÜŞEN KÜÇÜK DORUK HAYATINI KAYBETTİ
SİTENİN HAVUZUNA DÜŞEN KÜÇÜK DORUK HAYATINI KAYBETTİ
BÜLENT ARINÇ:  YENİ BİR BEDELLİ MESELESİNİ DÜŞÜNMÜYORUZ
BÜLENT ARINÇ: YENİ BİR BEDELLİ MESELESİNİ DÜŞÜNMÜYORUZ
Suriye'den Erdoğan'a yanıt gecikmedi
Suriye'den Erdoğan'a yanıt gecikmedi
Suriye'den İsrail'e havan topu
Suriye'den İsrail'e havan topu
FREN YERİNE GAZA BASINCA UÇURUMDAN UÇTU
FREN YERİNE GAZA BASINCA UÇURUMDAN UÇTU
Geri çekilme iki gün sonra başlıyor
Geri çekilme iki gün sonra başlıyor
CUMHURBAŞKANI GÜL, PORTEKİZ PARLAMENTO BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ
CUMHURBAŞKANI GÜL, PORTEKİZ PARLAMENTO BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ