BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  GÜNCEL

Boydak ailesi kimdir Hacı Boydak cemaatçi mi? Meğer Gül ile...

KAYSERİ'nin en zengin ailesi Boydak Holding'in sahipleri gözaltında. Peki kimdir Boydak ailesi Hacı Boydak Fethullah Gülen cematinden mi Abdullah Gül ile olan tanışıklığı.

Abone ol

KAYSERİ ilinden olan Boydaklar Türkiye'nin en hızlı büyüyen ve en hızlı zengin olan ailelerinden biri. İstikbal, Bellona ve Mondi başta olmak üzere mobilya sektöründeki büyük şirketlerin sahibi olan aile yılda 7 milyar ciro yapan firmalara hükmediyorlar.

Boydak Holding'in yönetim kurulu başkanı olan Hacı Boydak ile Abdullah Gül mahalle arkadaşı.

1957 yılında kayseri'de 25 metrekarelik bir atölyede temelleri atılan Boydak holding, bugün mobilya, enerji, telekomünikasyon, tekstil, kimya ve finans gibi farklı alanlarda 42 şirketin sahibi. Boydak holding, türkiye’nin en çok patent ve tescil başvurusunda bulunan ilk üç firması arasında yer alıyor.

BOYDAK AİLESİNİN KÖKENLERİ HACI BOYDAK KİMDİR?

Hacı Boydak aile kökenlerini verdiği bir röportajda şöyle anlatıyor;

-Bizim atalarımız Oğuz Türklerinden Kayı Boyu'ndan gelmiş. Haca gittikten sonra Kayseri'ye yerleşmişler. Köyün adı da Hacılar olmuş. Artık ilçe oldu, ekonomik açıdan çok gelişmiş, işsizlik oranı sıfır. Babam doğramacıydı. Başta koltuk, kanepe, çeyiz sandığı gibi mobilyalar üretiyorduk, sonra çelik ürünler de girdi devreye. Adımız hep İstikbal'di. Babamla amcam, doğramacılık yaparken, mobilya işini öğrenmek için bir usta alıyorlar, bizimkiler dükkâna isim bulamayınca o usta "İstikbal" olsun diyor. "Neden" diye sorunca, "Sizin istikbaliniz çok parlak, çok çalışkansınız iyi yerlere geleceksiniz" diye cevap veriyor. 

ABDULLAH GÜL İLE HACI BOYDAK MAHALLE ARKADAŞI

Hacı Boydak ismi Cemaatle olduğu kadar Abdullah Gül ile de gündeme geldi. Boydaklar ile Gül'ler ailecek görüşüyorlar. Aralarındaki ilişkiyi Hacı Boydak şu sözlerle aktarıyor;

-"Aynı mahallenin çocuklarıyız. Milletvekili olduğu zamanlarda tanıştık. Abdullah Bey'in anne babasıyla, benim annem babam Hac arkadaşıdır. Görüşmelerimiz o şekilde. "

HACI BOYDAK FETHULLAH GÜLEN İLİŞKİSİ

Hacı Boydak 2011 yılında verdiği ilişkide Fethullah Güleh ile olan yakınlığını açıkça dile getiriyor. ABD'ye gidip Gülen'in elini öptüğünü söyleyen Hacı Boydak şunları söylüyor;

-"3-4 yılda bir Amerika'ya giderim, elini öper hayır duasını alırım. Gurur duyuyoruz onunla. Çok güzel hizmetleri var ülkemize. İnşallah önümüzdeki yıllarda memleketimize dönmesini istiyoruz."

CEMAAT AK PARTİ KAVGASINDA HANGİ TARAFTA YER ALDI?

AK Parti ile Cemaat savaşında ve 17-25 Aralık girişiminde Boydak ailesi tarafını seçmiş gibi görünüyordu. Boydak Holdingin CEO'su Mustafa Boydak verdiği röportajda şunları söylüyordu;

-"Yasal dayanak dahi olmadan yapılan dinlemeler tasvip edilemez. 25 Aralık’la ilgili de şunu söyleyeyim: Ben Mustafa Latif Topbaş’a kendimden daha fazla güvenirim. Ona ithamlar çok garibime gitti. Gezi olayları ardından gelen 17-25 Aralık operasyonları ülkeye kaybettirdi.

Röportajda 'Cemaatle elişkiniz yok mu?' sorusuna Mustafa Boydak şu yanıtı veriyordu;

-"Bugüne kadar benim ne dini ne de siyasi bir açıklamam oldu. Gezi’de hiçbir siyasi twit atmadım. Bizi taraf gibi göstermek için algı yarattılar. Ben ekonomi dışında din, iman, siyaset açıklaması yapmam. Siyaset yapacaksam istifa ederim. Gizli kapaklı şeyler benim elbiseme sığmaz.

BOYDAK AİLESİNİN GÜLEN CEMAATİ AÇIKLAMASI

Boydak ailesi en son geçen yıl Cemaatle ilişkileri olduğu gerekçesiyle operasyona maruz kaldılar. O olayın ardından Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan ‘holding adına bir cemaat’ açıklaması yayınlamıştı. 

Cemaat ile ipleri koparma manifestosu olarak nitelenen o açıklamada şöyle denilmişti;-“Boydak Holding ve bağlı şirketlerin tamamı T.C. devletimizin kurum ve kuruluşlarına saygıyla bağlıdır. Devletimizin ve Hükümetlerin destekleriyle bugünlere geldik. Bundan sonra da aynı tempoda azim ve kararlılık ile yolumuza devam edeceğiz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Devlet mekanizması dışında herhangi bir farklı yapılanma içinde görünmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Tüm mensuplarımız ve yöneticilerimiz grubumuzun kurumsal duruşuna saygı duymakta, vargücü ile başarıya endeksli herkes çalışmaya devam ediyor.

İSMİMİZ HERHANGİ BİR CEMAAT İLE ANILMAMALI

Çeşitli STK larda şirketlerimiz adına görev alan arkadaşlarımız ilgili kurumlardaki konumlarını gözden geçirmiş olup eksiklerini tamamladılar. Kamuoyunda soru işareti oluşan STK lardan arkadaşlarımız teşekkür ederek şirketlerimizin üyeliklerini sonlandırmak yoluna gitmişlerdir.

Bundan böyle hiçbir tüzel veya gerçek kişiler ismimizi herhangi bir camia cemaat vs ile anmamalıdır. Kurumsal ilkelerimize saygı bekliyoruz.”BOYDAK AİLESİNİN ŞİRKETLERİ HANGİLERİ