BIST 1.448
DOLAR 8,29
EURO 10,09
ALTIN 490,38
HABER /  DÜNYA

BM'den İsrail'e tokat gibi rapor

BM'nin Mavi Marmara raporu açıklandı. Raporda İsrail'i uluslararası arenada köşeye sıkıştıracak bir sonuç çıktı.

Abone ol

BM uzmanları, İsrail'in, Gazze Şeridi'ne yardım konvoyuna baskında ve sonrasında "uluslararası insan hakları yasası" da dahil uluslararası hukuku ihlal ettiğini bildirdi.

BM İnsan Hakları Konseyinin bilirkişi heyeti, İsrail'in, insani krizin yaşandığı bir dönemde Filistin toprağına deniz ablukası uygulamasının "yasa dışı" olduğunu belirtti.

Üç uzmandan oluşan heyet, İsrail'in yardım filosuna verdiği askeri karşılığın "orantısız" ve "kabul edilemez gaddarlık düzeyinde" olduğunu kaydetti.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yardım götüren filodan Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında 9 Türk hayatını kaybetmişti.


DAVUTOĞLU'NDAN BM'NİN KARARINA İLK YORUM

 Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Mavi Marmara baskınını "Yasa dışı, orantısız ve kabul edilemez gaddarlık" olarak niteleyen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin raporunu değerlendirdi.

New York'ta temaslarını sürdüren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in 9 Türk'ün ölümü ile sonuçlanan Mavi Marmara baskınını "Yasa dışı, orantısız ve kabul edilemez gaddarlık" olarak niteleyen Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nin raporunu değerlendirdi. Davutoğlu, "Gerçekten son derece objektif bir şekilde, tarafsız bir şekilde kaleme alınmış. Rapor bir kere sağlam delillere dayanıyor. Tamamıyla hukuki bir dil kullanılmış. Olayın politik yanından daha çok hukuki arka planı üzerinde durulmuş" dedi.

Türkiye'nin raporu takdirle karşıladığını vurgulayan Davutoğlu, "Bu raporun tabii belli bir yankısı olacak. Türkiye olayın gerçekleştiği 31 Mayıs'tan bu yana hep uluslararası hukuk dilini kullandı. Hep en doğal haklarını koruyacağını ifade etti ama, bunu da rasyonel, tamamiyle uluslararasi toplumun vicdanını ve uluslararası normları yanına alarak yaptı. Biz tarafsız bir komitenin oluşmasına büyük önem veriyorduk. Insan Haklari Konseyi'nin oluşturduğu komisyonun da sağlam delillerle güçlü bir rapor çıkaracağını bekliyorduk. Bu anlamda bizim beklentilerimizi karşılayan bir rapor" diye konuştu.

Raporun, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin raporu olduğunun altını çizen Davutoğlu, "BM'nin, New York'ta sayın Ban Ki Moon'un insiyatifi ile kurduğu komisyon, yine hukuki boyutu öne çıkan, ama New York'ta BM bünyesinde oluşturulan bir komisyon. Biz her iki komisyona da büyük bir önem atfediyoruz ve her iki komisyona da her türlü desteği veriyoruz" dedi.

Mavi Marmara saldırısı konusunda uluslararası hukuk standartlarına uygun bir yaklaşım sergilenmesinin önemine değinen Davutoğlu, "Hiç kimse, hiçbir ülke, hele hele Türkiye gibi devlet geleneği güçlü ve uluslararası alanda saygın bir ülke, açık denizlerde vatandaşlarının öldürülmesi karşısında kayıtsız kalamaz. Bunu biz hep söyledik, bu çerçevede de uluslararası toplumu harekete geçmeye davet ettik. Uluslararası toplumun, uluslararası hukukun bir başarısıdır, eğer tarafsız ve objektif bir rapor ortaya çıkarsa" sözlerini sarf etti.

ÖNCEKİ HABERLER
'Bursa turizmin lokomotifi olacak'
Cem Uzan'a bir darbe de eşinden
Yedikleri gözlemeler hastanelik etti
YARSAV'daki tartışma istifa ettirdi
Gülben Ergen'i ağlatan açılış
Resmi referandum sonuçları belli oldu
Paşa'dan 'Cami bile yaktık' itirafı
Bucaspor'da başkan görevi bıraktı
Orman işçisi başka bedenlerde yaşayacak
Muhtar evinin bahçesinde intihar etti
Yorumlar 41 yorum