BIST 1.951
DOLAR 13,60
EURO 15,28
ALTIN 794,04
HABER /  EKONOMİ

Bloomberg'e Halkbank soruşturması

Halkbank’ta cuma akşamı yaşanan hatalı ‘ucuz kur’ işlemlerinin hepsi iptal edilirken yaşanan süreç mercek altına alındı. Halkbank yönetimi BDDK ve BTK uzmanlarını inceleme yapması için bankaya davet etti. İnceleme sürecinin sonucuna göre Bloomberg hakkında hukuki süreç başlatılacak.

Abone ol

Halkbank’ın internet sitesinden cuma gecesi 3.72’ye dolar, 4.32 liraya ise Euro satışı olmuştu. Toplam 1.763 kişinin yaptığı alımlar banka tarafından iptal edilirken yaşanan süreci anlatan Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan “Piyasalar kapandığı zamanda da müşterilerimizin internet bankacılığında döviz alım ve satım işlemleri yaptığı bankalardan biriyiz. Döviz kotasyonlarını hemen hemen bütün bankalar Bloomberg yada Reuters’tan alır. 

Biz de Bloomberg’den sağlamaktayız. Piyasalar kapandıktan sonrada biz Bloomberg verileriyle devam ediyoruz. Söz konusu dolar ise alış ve satış kurunu alırız. Bir de iki para birimi arasındaki faiz farkları vardır. Kur bilgisi hatalı girilmemiş ama ülkeler arası faiz makasının bir düzeltme faktörü olarak kura olan etkisinden kaynaklanan bir yanlış giriş var. İlk defa böyle bir hata ile karşılaştık” dedi.

İNCELEME BAŞLATILDI
Arslan, Bloomberg’de meydana gelen sistemsel bir hatanın zincirleme etkisi nedeniyle, cuma akşamı piyasa kapanışı sonrasında, bankanın döviz kurlarının kısa bir süre için olması gerekenden daha düşük seviyelerden yayınlanmaya başladığını belirterek “Hacklenme ve siber saldırı henüz tespit edilmedi” dedi. Arslan “Hem servis sağlayıcısı kurumla ilgili bir inceleme talep edeceğiz hem de kendi süreçlerimizle ilgili bir zafiyet olması durumunda gerekli tedbirleri alacağız. 

İnceleme başlattık. Diğer bankalarda bize benzer bir durum yaşanmadığı bilgisindeyim. Bizim yaşadığımız hadise teknoloji kaynaklı öngörülemeyen bir hadisedir. Çok sınırlı işlem yapılmıştır ve hepsi düzelmiştir. Müşterilerimiz haksız kazanç sağlamadı, banka zarar görmedi” diye konuştu.

Arslan, sorun tespit çalışmaları sırasında BDDK ve BTK uzmanlarının da bankaya davet edilerek inceleme yapmalarının sağlandığını aktardı.

'UCUZ DÖVİZ ALANLARIN İŞLEMİ İPTAL'
Halkbank Genel Müdürü Arslan, yarım saat içinde ‘ucuz döviz’ alım işlemi yapan 1.763 müşterinin 4.6 milyon dolarlık alım işlemlerinin hepsinin iptal edildiğini söyledi. Arslan “Toplam bin 256 müşterimizin 3.3 milyon dolar, 124 müşterimizin 539 bin Euro, 383 müşterimizin ise diğer döviz cinslerinde 689 bin dolara eş tutarda döviz alım-satım işlemi gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu işlemlerin dolar cinsinden toplam büyüklüğü 4.6 milyon dolar civarındadır. 

Toplam işlem adedi ise 2 bin 569 olmuştur. Bu işlemlerle ilgili olarak, derhal ilgili müşteri hesaplarına bloke konulmuş olup, bu süre içerisinde EFT ve Swift sistemlerinin kapalı olması nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da TL kaynak çıkışı olmamıştır. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal edilmiştir. Gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları sonucunda bankamızın ya da müşterilerimizin herhangi bir kar ya da zararı oluşmamıştır.”

'YASAL HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ'
Star'da yer alan habere göre; Arslan, Bloomberg’i kastederek “Bankamız, algısının olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan, hatalı veri sağlayıcı kuruluş hakkında her türlü yasal haklarını kullanacaktır. Ayrıca bazı yazılı ve görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı görülmektedir. 

Gerçekle bağdaşmayan bu tür haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekmektedir. Güçlü bir kontrol ve bilgi sistemleri altyapısına sahip bankamız, müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmet verme hedefiyle çalışmalarına devam edecektir” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Gelinim Mutfakta Esra Tekfidan kimdir kaynanası Perihan hanım nereli
Gelinim Mutfakta Esra Tekfidan kimdir kaynanası Perihan hanım nereli
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
İsrail'den savaş çıkartacak açıklama! 'Vurabiliriz'
İsrail'den savaş çıkartacak açıklama! 'Vurabiliriz'
MHP'li vekil eylem çağrısı yaptı! Sabrımız taşıyor
MHP'li vekil eylem çağrısı yaptı! Sabrımız taşıyor
Rusya uyardı: Sonsuza kadar tahammül edemeyiz
Rusya uyardı: Sonsuza kadar tahammül edemeyiz
Lana Del Rey, İsrail konserini iptal etti!
Lana Del Rey, İsrail konserini iptal etti!
GameX 2018'de her boydan drone Dronemanya etkinliğinde yarışacak
GameX 2018'de her boydan drone Dronemanya etkinliğinde yarışacak
ABD ikinci şoku yaşıyor! Bu kez 10 kişi vuruldu...
ABD ikinci şoku yaşıyor! Bu kez 10 kişi vuruldu...
e devlet şifresi  PTT ücreti ne kadar nasıl alınır? Şifreyi unutursanız...
e devlet şifresi PTT ücreti ne kadar nasıl alınır? Şifreyi unutursanız...
İçişleri Bakanlığı duyurdu! PKK'nın kilit isimleri öldürüldü
İçişleri Bakanlığı duyurdu! PKK'nın kilit isimleri öldürüldü