BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  GÜNCEL

Birgün'e siyasi sorular başkanı kızdırdı

Ergenekon duruşmasına Haberal'ın avukatı ile Ecevit'in bir dörem korumalığını yapan Recai Birgün'ün diyalogları damgasını vurdu.

Abone ol

DSP'li milletvekili Recai Birgün'ün Ecevit'in tedavi sürecini uzatıp görevden uzaklaştırmakla suçladığı Mehmet Haberal adına avukatı eleştirilere cevap verdi.

Duruşmada avukatı Helvacı, siyasi içerikli sorular sorunca mahkeme başkanından "tanığı yargılanamayın" uyarısı geldi.

''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' ve birinci ''Ergenekon'' davalarının ikinci ''Ergenekon'' davasıyla birleştirilmesinin ardından, 61'i tutuklu 256 sanıklı davanın 186. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, CHP Zonguldak Milletvekili ve Başkent Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve CHP Milletvekilli gazeteci Mustafa Balbay ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 36 tutuklu sanık katıldı.

Duruşmaya, dünkü oturumda tanık olarak dinlenilen merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eski koruma müdürü ve eski DSP Milletvekili Recai Birgün de katıldı.

"RAHŞAN İLE GÖRÜŞLERİNİZ NEDEN AYRILDI?"

Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı'nın kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Birgün, ''Rahşan Ecevit ile aynı iddialarla ortaya çıkmanıza rağmen neden görüşleriniz ayrıldı'' sorusuna, ''Rahşan Ecevit, 'Ergenekon' operasyonlarının iktidar partisinin güdümünde olduğunu düşünüyordu. Ben de tam tersini'' diye yanıt verdi.

"TANIĞI YARGILAMIYORUZ" UYARISI

Helvacı'nın, ''Rahşan Hanım, sizin için Bülent Ecevit'in ilkeli siyaset anlayışına aykırı davrandığınızı söylüyor'' şeklindeki sözleri üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ''Başkalarının görüşlerinden soru soramazsınız. Tanığı yargılamıyoruz. Bu kabul edilemez'' diyerek uyarıda bulundu.

SEÇİM DÖNEMİ İDDİASI

Helvacı, ''Bir grup, Ecevit'in siyasi komplolarla iktidardan ayrıldığını iddia ediyor, bir grup da Birgün'ün seçim dönemlerinde böyle iddialar ortaya attığını söylüyor'' diyerek, Birgün'ün DSP'den milletvekili seçildiğine değindi.

DÜŞÜNCELERİNİ SORGULAR VAZİYETTE

''Tanığı yargılamıyoruz. Milletvekili seçilmek her vatandaşın amacı olabilir'' diyen Başkan Özese, Helvacı'nın yönelttiği bazı sorulara da ''Sorularınız tanığın düşüncelerini sorgular vaziyette'' diyerek izin vermedi. Özese, ''Siyasi dava değil, hukuki dava. Tanığın kişiliğini yargılar mahiyette soru sormayın'' dedi.

BUNLARIN GERÇEK OLDUĞUNA İNANIYORUM

Helvacı'nın, tanığın yaptığı açıklamalarda çelişkiler olduğunu belirtmesi üzerine Birgün, ''Bende bir çelişki yok. Gördüklerimi anlatıyorum. Neyi gördüm, neyi duydum anlatmaya çalışıyorum. Bunların gerçek olduğuna inanıyorum'' dedi.

BİR TEK SİZ VARSINIZ İNANAN

Birgün, açıklamalarında sanıkları suçlamadığını belirterek, ''O dönemde bir yapılanma olduğunu düşünüyorum. O yapılanma bu mu bilmiyorum'' dedi. Helvacı'nın ''Bir tek siz varsınız inanan. Belgeler farklı söylüyor'' diye konuştu.

HABERAL BENİ TELEFONLA ARADI

Helvacı'nın, ''Ecevit hakkında iş göremezlik raporu verileceği bir duyum mu, yoksa size hastaneden arayarak kati raporu için çağırdılar mı'' sorusuna Birgün, ''Haberal beni telefonla aradı. Son bir kontrole gelmemizi istedi. 'Kati rapor tabirini kullandı mı' tam olarak hatırlamıyorum'' diye yanıt verdi.

Duruşma, Haberal'ın Birgün'e sorularını yöneltilmesiyle devam ediyor.

Bu arada, mahkemenin tanık olarak dinlenilmesi amacıyla çağırdığı iş adamı Mehmet Emin Karamehmet de Silivri Cezaevi'ne geldi. Karamehmet, salonun bulunduğu bölüme giriş yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
Haliç'te incelemeler tam gaz sürüyor
Haliç'te incelemeler tam gaz sürüyor
Kadın avukatlara tecavüz ve taciz!
Kadın avukatlara tecavüz ve taciz!
Ve sonunda bunu da gördük!
Ve sonunda bunu da gördük!
Öğretmene şiddetin cezası ağır oldu
Öğretmene şiddetin cezası ağır oldu
Bu yumurta rekorlar kitabına girer
Bu yumurta rekorlar kitabına girer
Okul gezisi faciayla bitti
Okul gezisi faciayla bitti
Kene bir can daha aldı
Kene bir can daha aldı
Kırıkkale'de uyuşturucu operasyonu
Kırıkkale'de uyuşturucu operasyonu
Ankaralı Namık'ı tehdit etmişler!
Ankaralı Namık'ı tehdit etmişler!
Havalimanında kimyasal saldırı tehlikesi
Havalimanında kimyasal saldırı tehlikesi