BIST 1.389
DOLAR 8,49
EURO 10,11
ALTIN 499,05
HABER /  GÜNCEL

Bingöl'de PKK'ya büyük darbe!

Bingöl'ün Karlıova ve Genç ilçeleri kırsalında güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, terör örgütü PKK'ya ait 5 depo tespit edildi.

Abone ol

Depolarda ele geçirilen patlayıcı yapımında kullanılan amonyum nitrat ve çok sayıda yaşam malzemesi olay yerinde imha edildi.

Bingöl Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, güvenlik güçleri tarafından Bingöl'ün Karlıova İlçesi Kızılağaç Köyü ve Genç İlçesi Yeniyazı Köyü Tepecik Mahallesi kırsal alanlarında gerçekleştirilen operasyonlarda, bölücü terör örgütü mensuplarına ait arazide gizlenmiş vaziyette 5 depo tespit edildi. Depolarda yapılan aramalarda, el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılan yaklaşık 40 kilo amonyum nitrat, 7 büyük tüp, 4 küçük tüp, 1.5 tona yakın çeşitli yiyecek malzemesi ve bol miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler, Cumhuriyet savcısının talimatı ile olay yerinde imha edildi.

Valilik açıklamasında, Bingöl'de 2011 yılı içerisinde gerçekleştirilen operasyonlarda, 7 teröristin etkisiz hale getirildiği, terör örgütüne yardım- yataklık suçundan 9 kişinin yakalandığı, PKK'lılar tarafından kullanılan ve arazide gizlenmiş vaziyette 38 sığınak, depo ile 12 mevzinin tespit edilerek kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, depo, sığınak ve arazilerde yapılan aralamalarda, 12 basma düzenekli, 7 uzaktan kumandalı ve 1 özel anahtar sistemi ve elektronik devre kartı bulunan toplam 20 el yapımı patlayıcı madde düzeneği bulunduğu belirtilerek, patlayıcı yapımında kullanılan yaklaşık 1.2 ton amonyum nitrat, 1 kilo 800 gram C4 plastik patlayıcı, 300 gram A4 plastik patlayıcı, 1 M-16 piyade tüfeği, 3 Kalaşnikof piyade tüfeği, 1 G-3 piyade tüfeği, 1 RPG-7 roketatar, 1 tabanca, silahlara ait çok sayıda mühimmat, 14 el bombası ile 3 tona yakın çeşitli yiyecek malzemesi, bol miktarda ilaç ve yaşam malzemesinin ele geçirildiği belirtildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ AÇIKLADI: ELE GEÇİRİLEN 71 KİLO EROİN PKK'NIN

ADANA Emniyet Müdürü Mehmet Avcı, Eskişehir'de gerçekleştirdikleri operasyonda ele geçirilen 71 kilo 300 gram eroinin, terör örgütü PKK'ya ait olduğunu açıkladı.

Avcı, narkotik timlerinin 26 Kasım'da Eskişehir'de yaptıkları operasyonda bir TIR'ın yakıt deposunda 140 paket halinde toplam 71 kilo 300 gram eroinin ele geçirilmesiyle ilgili detayları açıkladı. Narkotik timlerinin zehir taşıyan TIR'ı Eskişehir girişinde durdurduğunu ve narkotik köpeği Tomy ile birlikte yapılan aramada çekicinin yakıt deposundaki gizli bölmede eroinin ele geçirildiğini belirten Avcı, 7 aylık takip sonucu ele geçirilen eroinin terör örgütü PKK tarafından Afganistan'dan getirilip, İran üzerinden Türkiye'ye sokulduğunu ve Avrupa ülkelerine götürülmesinin planlandığını bildirdi.

Avcı, "Yıllardan beri bilenin bir gerçek var; o da terör örgütünün uyuşturucu ticareti yaparak Avrupa Birliği ülkelerini zehirlediğidir. Bu anlamda, Avrupa'ya gitmesi planlanan uyuşturucuyu fedakarca çalışmalar sonucunda ele geçiren ekiplerimize teşekkür ediyorum. Aslında ciddi bir nüfus problemi yaşayan Avrupa Birliği ülkelerinin de gençliğini kurtarmak için çalışma yapması gerekir. Polisleri bize teşekkür ediyor ama elbette ki bu yeterli değil" dedi.

Türkiye'nin uyuşturucuyla mücadelede önemli adımlar attığını ancak Avrupa Birliği ülkelerinin çalışmalarının yetersiz olduğunu dile getiren Avcı, "Ekiplerimiz çalışmalarında hem Adana, hem Türkiye, hem de dünya gençliğini bu illetten kurtarmaya çalışıyor. Ele geçirilen bu uyuşturucunun Avrupa'daki mali değeri 2 milyon Euro'nun üzerinde. Doz hesabı yapıldığında ise binlerce genç demektir. Operasyon sayesinde binlerce genç bu illetten kurtarılmış oldu. Operasyonlarda örgütün birçok uyuşturucu baronu cezaevine girdi. Girmeye de devam edecek" diye konuştu.

Avcı, operasyonda yakalanan TIR sürücüsü 46 yaşındaki A.A.'nın sorgusunun ardından sevk edildiği nöbetçi mahkemede tutuklandığını sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan bu soruya ne yanıt verecek?
Erdoğan bu soruya ne yanıt verecek?
Atatürk vurun dedi vurduk'
Atatürk vurun dedi vurduk'
Suriye hükümetinin günleri 'sayılı'
Suriye hükümetinin günleri 'sayılı'
Asker bastırdı, hükümet pes etti!
Asker bastırdı, hükümet pes etti!
Trabzonspor hakemlere isyan etti
Trabzonspor hakemlere isyan etti
AK Parti'yi zora sokacak iddia!
AK Parti'yi zora sokacak iddia!
CHP'ye öyle sözlerle saydırdı ki...
CHP'ye öyle sözlerle saydırdı ki...
Ece Erken'in panik anı
Ece Erken'in panik anı
Otel enkazından mucize kurtuluş
Otel enkazından mucize kurtuluş
Van'da çadır yangınları artıyor
Van'da çadır yangınları artıyor