HABER /  EKONOMİ

Berat Albayrak'ın açıklaması! Yeni ekonomi modeli ne?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak beklenen yeni ekonomi modelini açıkladı. Albayrak'ın konuşmasında tasarruf, mali disiplin, tam bağımsız para politikası ve sürdürülebilir bir ekonomi konuları ön plana çıktı. Dolarla ilgili açıklama yapması beklenen Albayrak kurdaki dalgalanmaya değinmedi. Albayrak Türk Lirasının güveninin artırılacağına vurgu yaptı.

TÜRKİYE'nin yeni ekonomi modeli Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Dün saati 14.30 olarak açıklanan Dolmabahçe'deki toplantı 15.15'te başladı. Toplantıda iş dünyasının önde gelen isimleri de yer aldı. konuşması öncesi rekor üstüne rekor kıran dolar ve döviz kuruyla ilgili açıklama yapması beklenilen Bakan Albayrak bu konuya değinmedi. Yeni sistemi slayt eşliğinde anlatan Albayrak, "Yeni yapı katılımcı olacak, stratejik akılla gerçekleştirilecek. Para politikalarının tam bağımsızlığının sağlanması diğer bir prensibimiz. Merkez Bankası'nın bağımsızlığı çok önemli" dedi. Vergi sistemi ile ilgili ciddi dönüşüm süreci olacağını belirten Albayrak, “Daha adil bir vergi sistemi oluşturulacak. Dolaylı ve dolaysız vergi...” ifadelerini kullandı. Berat Albayrak'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:


ALBAYRAK OLMASA DA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR SİSTEM OLACAK

-Bir taraftan ABD bir taraftan Çin sabahtan akşama yeni kararlar açıklıyorlar. Bir diğer adım güçlü temelleri olacak. Berat Albayrak bugün olsa da olmasa da dizayn ettiğimiz sistemin sürdürülebilir olacak. Birçok ülkenin yaşadığı sistemsel problemlerin başında sürdürülebilirlik sorunu geliyor. Sürdürülebilir olacak. Sonda tekrar altını çizeceğim katılımcı olacak. 

MERKEZ BANKASI'NIN BAĞIMSIZLIĞI KRİTİK ESASLARDAN
Gelişmekte olan piyasalar üzerinde etkin bir süreç ortaya koyduk. Üçüncüsü para politikalarının tam bağımsızlığını sağlamak. Tam bağımsızlığı konusu bundan sonra devam etmesi gereken bir konu. Tüm bu çerçeveye baktığımızda Merkez Bankasının bağımsızlığı çok kritik esaslardan bir tanesi. 

BÜTÇE DİSİPLİNİ EN TEMEL DİNAMİKLERDEN BİRİ OLACAK
15 senede ciddi bir bütçe performansı ortaya koyan 16. yılında daha somut bir mali plan dairesinde çok daha güçlü bir disipline kavuşacak. Büyüyen ekonominin üreten ekonomi olmasıyla bu süreci devam ettirecek. Sıkı para ve mali politikalardan bahsediyoruz. Bu resim içerisinde sıkı para ve mali politika sürecini ortaya koyacağız. Bunlar koordineli olmadığında neler yaşandığını gördük.

CARİ AÇIK
Cari açık kaynaklı büyüme yerine etkin bir şekilde süreci yöneteceğimiz 2018 ve 2019'da gerçekleşecek ekonomide dengelenme dediğimiz birinci fazını yaşayacağımız bir sürece gireceğiz. Güçlü temellerle yola çıktığımız bu süreçle 2018-2019 döneminde 1. fazı bitirip sürdürülebilir 2. faza geçecek 2020 ve 2021 yılında bitirerek, 3. faza ulaşacağız.

ENFLASYON RAKAMLARI
Daha adaletli paylaşım dönemi hedefleniyor. Çok daha sıkı bir Maliye Bakanlığı göreceğiz. Enflasyon ve cari açık ile mücadele sürecek. İş ve yatırım ortamının cazibesini artıracak çok önemli bir 1,5 yıl olacak.

KAMUDA TASARRUF
Kamuda borçlanmalardaki kaynak çeşitliliği sağlanacak. Yeni bir süreç olacak. Kamu kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacak tasarruf ve verimliliği sağlayacağız. Başladık ve etkin bir süreci yıl sonu rakamlarında göreceksiniz. 

2019'da ekonomik dengelemeyi tamamlayıp, ikinci faz olan istikrarlı büyüme olarak adlandırdığımız süreç başlayacak. 

VERGİ SİSTEMİNDE DÖNÜŞÜM SÜRECİ BAŞLAYACAK
Tüm paydaşların herkesin kendine ve kendi alanıyla ilgili yapılması gerekenleri belirlediği, anons ettik rafa koyduk, 2019 hadi bakalım başladık. Her bir bakanlığın performansın hedeflerinin takip edildiği çok etkin bir program olacak. Aylık ve 3 aylık hedef takibi olacak. Vergi sistemi noktasında bu kısım çok önemli. Yeni bir dönüşüm süreci başlayacak.

35 MİLYAR TL'LİK ALTIN VURUŞ
30 günde 6 aylık rakamlar noktasında 35 milyar TL'lik yıl sonuna kadar tasarruf ve gelir artışıyla altın vuruş yaptık. Bu yıl 5 milyar TL faiz dışı fazla ile yıl sonunu tamamlayacağız. Hedef hazine borçlanmasını yıl sonu yüzde 100'e çekmek.

ÖNCEKİ HABERLER
IMF'den Trump'ın yaptırım kararlarına çarpıcı yorum!
ABD’den son dakika Türkiye kararı çelik ve alüminyum vergileri iki katına çıktı
Suriyelileri taşıyan minibüs şarampole yuvarlandı: 12 yaralı!
Bahçeli: Papaz bahanesiyle terör estiriliyor
Türk hacker grubundan Trump'a misilleme
İBB burs başvurusu ne zaman ne kadar burs ücreti veriyor?
Yorumlar 176 yorum