HABER / GÜNCEL

Belediye başkanına 'sahtecilik' davası!

Afyonkarahisar'ın Gazlıgöl Belediye Başkanı Selahattin Keskin ve Muhasebe Müdürü Süleyman Işık hakkında 'Resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık' iddiasıyla dava açıldı

Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı, Afyonkarahisar'ın Gazlıgöl Belediye Başkanı Selahattin Keskin ve Muhasebe Müdürü Süleyman Işık hakkında 'Resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık' iddiasıyla Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.  

Söz konusu kişilerin belediyenin şirketinde çalışan 4 işçiyi, evrak üzerinde kadrolu gibi göstererek devlet kurumlarında daimi işçi statüsüne aldırmakla suçlanıyor. Keskin bu suçlamalara "Benim her bir şeyi takip edip, her bir şeyi çözme imkanım yok. Bu konuda alnım açık, vicdanım da rahat. Gayri resmi bir iş yapıldıysa mahkemede bunun kararını verir. Ben her getirilen evrakı imzalıyorum" diye yanıt verdi. 

Gazlıgöl Belediye Başkanı Selahattin Keskin ve Muhasebe Müdürü Süleyman Işık'ın 2011 yılında çıkarılan 6111 yasanın kamu kurumlarında çalışan norm kadro fazlası olan ihtiyaç fazlası işçilerin diğer kamu kurumlarına kadrolu olarak imkan sağlamasının ardından amaç ve eylem birlikteliği içinde hareket ederek belediyenin Midas Termal Şirketi'nde çalışan işçiler Sabri Uysal, Zafer Özdermir, Halil Karpuz ve Emrullah Demir'i kamu kurumlarına atanmasını sağlamak amacıyla gerçeğe aykırı sahte içerikli norm kadro fazlası olan ihtiyaç fazlası işçiler formunu düzenleyip imzalayarak 06.09.2011 tarihli üst yazı ile İhsaniye Kaymakamlığı'na gönderdiği iddia edildi. Bunun üzerine işçilerin İhsaniye İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ve Afyonkarahisar kültür ve turizm müdürlüklerine atamaları gerçekleşerek bu kurumlarda devamlı işçi statüsünde çalışmaya başladı.

İddianamede, bir vatandaşın şikeyeti üzerine olayın ortaya çıkması üzerine şüpheliler hakkında Afyonkarahisar Valiliğince incelemede işçilerinin atamaların sonlandırıldığı şahısların 18 bin 510 lira hak etmediği ücretler aldıkları ve devletin zarara uğrattıkları belirtildi. "Devletin zarara uğratıldığı, bu şekilde şüphelilerin birlikte hareket ederek resmi belgede sahtecilik ve kamu dolandırıcılığı suçlarını işledikleri iddia, tanık beyanları, kriminal rapor, tutanaklar ile dosya kapsamından anlaşılmaktadır." ifadelerine yer verildi.

HER EVRAĞI İMZALIYORUM
Gazlıgöl Belediye Başkanı Selahattin Keskin de, bu işçilerin eski başkan tarafından 2008 yılında kadrolarının değiştirilerek, belediyenin şirketine aktarıldığını söyledi. Keskin, "Şirket yüzde yüzü belediyeye ait olan bir şirkettir. Bizim muhasebeci arkadaş da, 'Bunların hakları var, ölmesin işçi fazlası olarak gönderilebilir başkanım.' dedi. Bende iyi o zaman evrakları yapın dedim." dedi.

Gazlıgöl Belediyesi'nin bir tane kadrolu elemanı olarak muhasebe müdürünün bulunduğunu belirten Keskin, "Benim her bir şeyi takip edip, her bir şeyi çözme imkanım yok. Bu konuda alnım açık, vicdanım da rahat. Gayri resmi bir iş yapıldıysa mahkemede bunun kararını verir. Ben her getirilen evrakı imzalıyorum. Biz sehven yapılan bu işten haberdar olduğumuz da SGK'ya yazı yazdık. Sehven yapılan bir hatayı bertaraf edelim dedik. Ancak, hakkımızda dava açıldı. Bunlar benim belediyemde geceli gündüzlü çalışan işçiler kadro bunların hakkı." diye konuştu.

Yorumlar