HABER / POLİTİKA

BDP'den silik oy itirazı

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, oyunu Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu’nda kullandı.

İtiraz, BDP Hakkari İl Başkanlığı'ndan gelirken, Diyarbakır'da oyunu kullanan BDP Genel Başkanı Selahhatin Demirtaş açıklamalarda bulundu.

BDP Hakkari İl Başkanlığı, Hakkari merkezde dağıtılan oy pusulalarındaki BDP ambleminin silik olduğu gerekçesiyle İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.

Konuyla ilgili açıklamayı, Seçim İzeme Merkezi'nde konuşan BDP İl Teşkilatı avukatı Gulabi Seven'den geldi.

Seven, birçok oy pusulasında BDP ambleminin silik olduğunu belirlediklerini ifade ederek, "Bununla ilgili Merkez İlçe Seçim Kuruluna itiraz dilekçesi verdik. Bir aksilik olması durumunda bu dilekçemizi kanıt olarak göstereceğiz" dedi.

Öte yandan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş ile gittiği Kayapınar'daki Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu'nda oyunu kullandı.

Seçim merkezinde1266 nolu sandıkta oy kullandıktan sonra açıklama yapan Demirtaş, sandıklar açılmaya başladıktan sonra halk iradesinin, siyasi partilere olan ilgisinin ortaya çıkacağını ve onun ardından değerlendirmede bulunacağını belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'deki bütün yurttaşlar ve siyasi partiler açısından hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Umut ediyorum ki bugün kazasız belasız, ciddi bir sorun, sıkıntı yaşanmadan seçimleri tamamlayacağız. Bu saate kadar ciddi seçim güvenliği tehdidi olduğuna dair bilgi almadık. Umut ediyorum son saate kadar bu şekilde ilerleyecektir. Bütün vatandaşların sandığa gelip, oyunu kullanmasını bir kez daha temenni ediyorum."

Yorumlar2 yorum