BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
HABER /  GÜNCEL

Bayburt Üniversitesinden kentin tarihi dokusuna destek

Kışın sıcağı, yazın da serinliği muhafaza etmesiyle ünlü Bayburt taşı ve ahşap kullanılarak inşa edilen ancak sayıları giderek azalan tarihi evlerin ayakta kalan örneklerinden ikisi, Bayburt Üniversitesince onarılacak.

Abone ol

BAYBURT Üniversitesi, kentte tarihi binlerce yıl öncesine uzanan, taş duvarları ve ahşap bezemeleriyle dikkati çeken Bayburt evlerinden ikisini onararak kullanıma açacak.

Kışın sıcağı, yazın da serinliği muhafaza etmesiyle ünlü Bayburt taşının yöredeki taş ocaklarında işlendikten sonra ahşap da kullanılarak inşa edilen Bayburt evleri, asırlarca bölgede yaşayanların tercihi oldu.

Tarihi mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışma başlatan Bayburt Üniversitesi, tescili yapılmış bu evlerden ikisini onarmak için çalışma başlattı.

Şeyh Hayran ve Tuzcuzade mahallelerindeki iki Bayburt evi, üniversitenin yürüttüğü çalışmalar sonucu onarılarak kullanıma açılacak.

"BAYBURT EVLERİNİ KENTTE GÖRMEK NEREDEYSE MÜMKÜN DEĞİL"

Rektör Prof. Dr. Selçuk Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taş ve ahşabın muhteşem uyumuyla yüzlerce yıl önce inşa edilen Bayburt evlerini çeşitli nedenlerle kentte artık görmenin neredeyse mümkün olmadığını söyledi.

Bu evleri korumak adına bir ara çözüm oluşturduklarına işaret eden Coşkun, uzun yıllar sürecek bir devir ya da kiralama yaparak evleri restore edip kullandıktan sonra sahiplerine iade etme fikrinin oluştuğunu belirtti.

Bayburt Üniversitesinin Bayburt evlerinin korunması adına kentte önemli bir misyon üstlendiğini vurgulayan Coşkun, evlerin aslına uygun restorasyon projelerinin hazırlanmaya başlandığını ve gerekli izinlerin alınmasının ardından inşaatların başlayacağını söyledi.

"ÜNİVERSİTE ÇOK AKTİF BİR ŞEKİLDE BU EVLERİ KULLANCAK"

Bayburt Üniversitesince restore edilecek Bayburt evlerinin daha çok sosyal amaçlı kullanılacağını aktaran Coşkun, "Öğrenciler bu evleri ziyaret edecek. Buralarda kahve ve çay içecek, kitap okuyacak. Kış gecelerinde birtakım sosyal ve kültürel faaliyetler yapacak. Üniversite çok aktif bir şekilde bu evleri kullanacak. Tabiri caizse bu evler üniversitenin şehir içerisindeki konaklama yerleri, durakları olacak." diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Baş dönmesinin nedeni kalp olabilir
Açıköğretim ikinci üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?
Eski plaklardan oluşan dev müzik arşivi artık dijital ortamda
Ordu'da bir kişinin öldüğü köy karantinaya alındı
Anne karnında akciğer ameliyatı
MHRS randevu alma ekranı TC ile kayıt olma
Yorumlar